Skip to content

Poklad Desne Sumavy Letterbox Hybrid

Hidden : 04/30/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Timto letterbox hybridem vrcholi serie pokladu venovanych sumavskym desum.
Uvodni souradnice tohoto letterboxu vas dovedou k malebnemu Brlozskemu jezirku. Jde o umelou vodni nadrz, ktera v minulosti zajistovala prutok potrebny pro plaveni dreva.
Kudy mate pokracovat, abyste nasli Poklad Desne Sumavy ? To se dozvite, kdyz navstivite 12 tradicnich pokladu serie Desna Sumava!


Tady by mel byt vyskovy profil trasy...

TÍMTO POKLADEM VRCHOLÍ SÉRIE DESNÁ ŠUMAVA,

jejímž prostrednictvím se mužete seznámit s bájnými obyvateli šumavských hvozdu
a poznat klidná místa, která zázrakem zustala stranou nejvetšího výletnického zájmu o Šumavu.

Letterbox-hybrid ist der Höhepunkt der ganzen Cacheserie "Desna Sumava" (Grauenvoller Böhmerwald).

Die ganze Serie wurde den Sagen und Gespenstern des Böhmerwaldes gewidmet.

Informationen in der deutschen Sprache sind am Ende des Listings zu finden.

 POVIDANI O POKLADU DESNE SUMAVY

Šumava je krásná jako more. More hlubokých lesu s vlnobitím horských hrbetu. Modrá obloha se zrcadlí na tmavé hladine jezer a po úbocí nejvyšších hor se jako šlehacka na dortu povalují cáry mraku.

Tenhle kraj nedozírných lesu je odpradávna domovem carokrásných ptáku, vznešených jelenu a hrdých šelem. A nejen jich. Hvozdy s nimi odjakživa obývali i skrítci, divoženky, obri, bludicky, certíci a další desná havet. Je to zkrátka Desná Šumava.

Jakoby šumavské ovzduší téhle divé chásce svedcilo. Aby také ne – nedostupné prusmyky, neprostupné slate a zapomenuté doliny byly vždycky vzdálené svetu lidských rozmaru. Skutecným vládcem staré Šumavy nebyl panovník. Nebyl jím ani knížepán, ba dokonce ani Krakonoš ne. Desné Šumave vládla paní lesu Gabréta.

Ovšem, že tu byli i lidé. Prízracná šumavská cháska se k nim chovala s uctivostí, jaká náleží hostum. Paní Gabréta tak hostila ve své ríši celé generace.

tady by mela byt ilustrace

Jenže léta bežela a zvesti o pohostinnosti napohled nehostinného kraje se donesly k všelijakým vykukum. Nechteli být hosty, nýbrž novými pány. Všechno bohatství paní Gabréty by nejradeji získali pro sebe. Copak je možné, aby to tu patrilo nejaké ježibabe? Ríkali pokaždé, když jim nekdo pripomnel, že jsou tu jen jako na návšteve.

Tak paní Gabréta poznala, že by mela pred podobnými lotry aspon cást svých pokladu schovat. Jenže kam? A kdo by jí pak poklad Desné Šumavy ohlídal? Divoký lovec? Ten mel dost starostí i bez toho. Hadí král? Kdepak, Gabréta dobre znala jeho zvyky. K cemu by jí byl hlídac, který si po jídle na nekolik let zdrímne?

V úvahu nepripadaly ani bludicky. Ješte by zapomnely, kam poklad schovaly. A co horská žínka Meluzínka? Není moc do vetru? Gabréta tak postupne vyloucila skoro všechna strašidla, která v horách mela.

Zustal jí jen hastrman. Mohl by být podivín od vody správcem Gabrétina pokladu? Povestná porádkumilovnost, s níž pecoval o sbírku hrnícku, nasvedcovala tomu, že mohl.

Hastrmana zastihla Gabréta u zapomenutého jezírka v srdci lesu. Ke svému zklamání však poznala, že hastrmánka víc než všechny poklady zajímá jedna lesní víla. Nechala tedy vodníka, aby se venoval té jediné spanilé dušicce, a premýšlela dál.

Tu si vzpomnela na horské skrítky. Byla to legracní cháska, tihle skrítci. Posmevácci ríkali, že praotcem všech skrítku byl nejnešikovnejší obr, jaký kdy v horách žil. Tenhle titán skocil jednoho horkého letního dne do Javorského jezera. Chtel se jen trochu osvežit. Nepomyslel však, že by se mel pred koupelí vysvléci. Vyhrátá voda z jereza udelala své. Obrovi se srazila kazajka, a s ní se srazil i samotný obr.

Težko soudit, zda na té historce bylo neco pravdy. Každopádne Šumava byla od jisté doby plná skrítku, kterí chybející výšku doháneli výškou své fistule. Gabrétu napadlo, že by malické skrítky mohla poverit velkým úkolem.

Zavolala si tedy nejcipernejšího ze všech skrítku a nakázala mu: „Sveruji ti do opatrovnictví šperkovnici s pokladem Desné Šumavy. Zanes ji do hor a najdi príhodné místo, kde ji uschováš. Na tom pak budeš se svými druhy hlídat, aby ji nezískal žádný chamtivec.“

 

Skrítka duvera paní hor potešila. Proto nic nenamítal. Odhodlání jej neopustilo ani když uvidel, že je šperkovnice je vetší než on. Byl sice malický, lec se špetkou carování poklad hrave uzvednul.

Chvíli s ním bežel po brehu jezírka, pak preskocil murí nožku a zamíril pod koruny stromu. Mel pocit, že jde celou vecnost, když konecne našel plácek jako stvorený k odpocinku.

Posadil se na truhlu a premýšlel, kam by se s pokladem vrhnul. Hlavne nikam daleko! Z celodenního plahocení už ho bolely nožicky. Konecne dostal nápad - schová poklad tady! Zavolá své druhy a postaví si zde chaloupku, v níž by mohli sverený poklad hlídat. Jak si skrítek usmyslel, tak se stalo. 

Od té doby hlídají horští skrítci poklad Desné Šumavy pred každým, kdo si ho nezaslouží...

 

Co myslíte, zasloužíte si ho vy? Tak ho zkuste najít!

Skrítci Vám nechali mapu. Najít v ní správnou cestu Vám pomohou stopy dávných príbehu.

Mejte však na pameti, že jste v ríši paní hor jen hosty, a chovejte se podle toho. Jinak by se totiž mohlo stát, že by pred námi schovala všechny své poklady. A tentokrát by je jiste schovala lépe…

 

Cesta k poslední cache Desné Šumavy zacíná na souradnicích v úvodu listingu. 

Dál vás již povede tato mapa...

jediny dulezity obrazek v listingu - mapa k nalezeni finale

Vydejte se s námi za tajemnými príbehy hor. 

Ty správné stopy, které Vás dovedou až k velkému pokladu, získáte,  když navštívíte tucet tradicních pokladu této série. Jsou to Desná Šumava a...

... lesni matka Gabreta GC2PNAM ... divoky lovec GC2PN9B
...  desivy usak GC2PNAR ... Meluzina GC2PN9X
... po certech chytry lisak GC2PNAX ... hadi kral GC2PNA0
... starej (bludnej) koren GC2PNB3 ... svetylka na Svetle hore GC2PNA5
... spici obr Bukovec GC2PNB7 ... tanecek s divozenkami GC2PNA9
... nicemnej bejk GC2PNBC ... Gabretina carovna zahradka GC2PNAE

V jednotlivých pokladech série hledejte stopy, s jejichž pomocí získáte azimuty, vzdálenosti a kódy potrebné k nalezení pokladu.

 

Tento poklad je letterbox hybrid. Kombinuje tedy prvky geocachingu (navigace dle GPS) s hledáním podle jiných indicií. Zejména však obsahuje zvláštní razítko, které si na památku mužete otisknout do denícku nebo do mapy.

 

Pokud pred vámi nejaký zlomyslný skret zašantrocil nekterou cache, neházejte flintu do žita. Zahrajte si na opravdové letterboxery a najdete náhradní stopy, které Vám dobrí horští skrítci zanechali v okruhu 15 metru od souradnic tradicních schránek.

 

Hodnocení obtížnosti, terénu a použité atributy zohlednují délku celé cesty, kterou je nutné vykonat. Natrefíte totiž na desná stoupání a urazíte desnou štreku. Pri dohledávání hlavního Pokladu Desné Šumavy však necekejte žádnou zradu. Ceká na vás terén odpovídající maximálne dvema a pul hvezdickám.

banner

PÁR DOBRÝCH RAD NA ZÁVER

* Na lov mužete vyrazit klidne vlakem. K železnicní stanici v Lipce to nikdy nebudete mít dále než dve hodinky pohodové chuze.
* Motorizovaní lovci si pro ustájení svých oru mohou vybírat hned z nekolika parkovišt. Kdo má k dispozici víc vozidel, udelá nejlépe, když jedno približovadlo zaparkuje ve Slatine (první poklad Desné Šumavy je odsud co by kamenem dohodil) a druhý kocár odstaví na Šindlove. Lovci s jediným povozem mohou rozbít základní tábor uprostred celé cesty, ve Švajglových Ladech.
* Pro usnadnění postupu můžete využít i autobusy. Staví přímo u parkoviště Šindlov (viz IDOS). Můžete tak nechat auto poblíž cíle vaší výpravy a přesunout se přes Vimperk či Borová Lada do Horní Vltavice (vlak) nebo na Polku (autobus).
* Horští skrítci rádi chodí mimo znacené trasy. To neznamená, že se k pokladum nelze dostat po cestách, jen je budete muset najít.
* Náruživí cyklisté musí pocítat s tím, že na radu míst budou muset dojít po svých, prípadne kolo vést.
* Chcete-li si dát dostavenícko se všemi obyvateli Desné Šumavy, nepotrebujete být vrcholový turista. Celá cesta od první cache až k výchozím souradnicím letterboxu merí o píd víc než 15 kilometru a nastoupáte behem ní zhruba 500 výškových metru.
* Putování Desnou Šumavou zvládnou i deti, zvlášt pokud si cestu rozdelíte do dvou dnu. Možností k prespání najdete v okolí dost.
* Možná Vás pri pohledu na mapu vydesí, že na trase Desné Šumavy chybí hostince. Bohužel je tomu tak. Nejbližší hospoda je v Novém Světě.
* Pokud zatoužíte po obcerstvení, mužete se po ceste napojit cerstvou vodou u pramene Volynky, prípadne u studánky ve Švajglových ladech.
* Poklady Desné Šumavy neleží na území národního parku. Zabloudit byste nemeli ani do žádné rezervace. Mejte však na pameti, že se pohybujete v chránené krajinné oblasti.
* Pokud nebudete mít lovení dost, mužete si cestu drobet zkomplikovat odlovem dalších pokladu v okolí.

Cestu plnou krásných prekvapení prejí Pídalky a PaWcz!

obrazek hor

Pri tvorbe Desné Šumavy jsme cerpali inspiraci z následujících zdroju:

Ceské povesti Adolfa Weniga, Povesti z Cech, Moravy a Slezska od Vladimíra Hulpacha, Legendy a povesti staré Šumavy sesbírané panem Rauvolfem, Povesti z Cech od J.V.Grohmanna, kniha Srdce Vltavy od Romana Kozáka, vyprávení o Šumave od Hynka Klimka a zapomenout nemužeme ani na Premysla Ruta. Svým krásne svérázným pojetím starých príbehu nás ovlivnil natolik, že jsme si pri pojmenování naší série vypujcili jedno slovo z názvu jeho sbírky Stašné Cechy, desná Morava.

Nejvíc námetu nám však poskytla sama Šumava a její obyvatelé.


**********

Celou sbírku príbehu z Desné Šumavy si mužete stáhnout, když zabloudíte SEM.


**********

Záverem se patrí podekovat Luborovi (pan_eL) za pomoc s výrobou schránek pro GC2PNAR a GC2PNAX, Pavlovi (ROMARIO.OUTDOOR) za preklady do nemciny, rewírníkovi Michalovi za to, že se tím vším prokousal až k záveru, Helce (Helenusak) za výpomoc pri shánení ingrediencí pro GC2PNBC, Pídalcí i PaWí rodine za spoustu pochopení i špetku kritických poznámek, a samozrejme všem Pídalkám za výpomoc pri realizaci.

 

Momentka ze Sumavy

Das Finale ist ein riesiger Schatz, die die Bergelfen schützen.Sie müssen alle 12 Caches aus der Serie besuchen und die benötigten Indizien für die Lösung des Finalfundes aus der Karte herauszufinden. Die Spuren werden Euch helfen.

Die Eingangskoordinate führen sie zum Brložské jezírko(Bärenloch Klause). Hier fängt der letzte Teil ihrer Wanderung mit der Karte als ihrer Routenführer. Sie brauchen auch den Code zum Schloß des Letterboxes kennen, um den erfolgreichen  Schatzfund beenden zu können.  

 

Mehrere Tips zum Schluss

* Motorisierte Jäger können gleich mehrere Parkmöglichkeiten ausnutzen. Im Falle das man mehrere Autos gleichzeitig zur Verfügung hat, kann ein Auto in Slatina parken(waypoint PARK01), das zweite dann in Šindlov(waypoint PARK03). Die Jäger nur mit einem einzigem Wagen können den Basislager in Švajglova Lada(waypoint  PARK02) etwa in der Mitte der ganzen Route aufbauen.
* Zum Cachen sie auch die Bahn benutzen. Bis zur Eisenbahnstation in Lipka ist es von allen Punkten der Serie nicht länger als  2 Stunden zur Fuß entfernt.
* Die Bergelfs gehen gerne außerhalb der markierten Wege. Das heisst aber nicht, daß es zu den Schätzen nicht möglich durch die Waldwege zu gelangen, man muß sie nur finden.
* Radfahrer müssen damit rechnen, daß sie and vielen Orten nur zu Fuß zum Schatz kommen, oder das Rad nur führen können.Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.    
* Es ist nicht notwendig ein Hochleistungswanderer zu sein, um die ganze Serie zu absolvieren. Die ganze Route ist etwas mehr als 15 km lang und dabei überwinden sie etwa 500 m über den Meeresspiegel.
*

Beim Ansehen der Karte können sie erschrocken sein, daß es an der Route des „Grauenvollen Böhmerwaldes“keine Gasthäuser zu sehen sind. Es ist leider so.

Falls sie Erfrischung  aufsuchen möchten, können sie während der Wanderung   mehere Brunnen(siehe waypoints) aufsuchen.

* Die Schätze des „Grauenvollen Böhmerwaldes“ liegen nicht auf dem Gebiet des Nationalparks. Beachten sie Bitte die Tatsache, daß sie sich auf dem Gebiet des Naturschutzgebietes befinden.
* Wir wünschen Euch ein angenehmes Cachererlebnis.

 

Additional Hints (Decrypt)

Cbxynq uyrqrw i punybhcpr h fxevgxh... Xbzz ibeorv orv qra Mjretra vz Uähfpura

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)