Skip to content

<

Velikonocni Kraslice - Bublava

A cache by gc-plzen.net Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/09/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato krátká multicache Vás provede po centru Bublavy, horské vesnicky v Krušných horách nedaleko mestecka Kraslice. A když už jsme nedaleko Kraslic, tak vyrazíme práve na Velikonoce. Berte tuto kešku jako velikonocní nadílku od plzenských geokešeru.


Bublava - je typická krušnohorská obec s rozptýlenou zástavbou na velké ploše u hranic s Nemeckem nedaleko Kraslic. Obec leží v nadmorské výšce od 700 do 935 m/m. Podnebí je tu horské a strední rocní teplota bývá dlouhodobe + 6 °C s rocními úhrny srážek 820mm. Nejvyšší vrcholem v okolí je Aschberg (Kamenác) s 935 mnm a obci nejbližším vrchem je Olovený vrch 802 mnm s rozhlednou. Nejvýraznejším vrcholem v oblasti je pak Špicák s 995 mnm. V obci v soucasné dobe trvale žije 320 obyvatel ve  205 trvale obydlených domech z cehož jsou 3 obecní. Jelikož obec je také rekreacní strediskem je zde 132 rekreacních stavení. V obci se dá zaparkovat na 260 parkovacích místech, navštívit 8 restaurací, 6 hotelu a penzionu s celkovou ubytovací kapacitou 250-ti lužek a poslat pohled, balík, ci dopis z místní pošty.  V zimne si zde mužete zalyžovat v lyžarském areálu nebo využít okolní prírodu k výletum na bežkách. V léte se pak po okolí mužete projet na koních z místní zemedelské farmy nebo využít nekolik znacených turistických a cykloturistických cest. Obcí protéká  Bublavský potok který v obci napájí místní rybník u nehož se nachází malá kaplicka.  V obci je také kostel kostel Nanebevzetí Panny Marie patrící pod Rímskokatolickou farnost v Kraslicích. Katastrální výmera obce je 614 ha. Obec má i vlastní cistírnu odpadních vod stejne tak jako pripojení na plyn a elektrinu.  K zajímavostem, které stojí za to videt, patrí predevším prírodní park Prebuz, coby perla krušnohorské krajiny. Tento park zacíná na okraji Bublavy a koncí v hlubokých rašeliništích na Rolave. Pohledy z Komárího vrchu (951 m/m) a Špicáku patrí k nezapomenutelným zážitkum. Cedicové varhany u nedaleké Rotavy jsou prírodní památkou. Z dvanáctimetrových vejírovite rozložených hranolu vulkánového typu je možné prehlédnout nádherné panorama Krušných hor. Obdobná lokalita Vysoký kámen u Pocátek je zajímavá predevším pro horolezce, ale i pro krásné výhledy smerem na Ceský les a do sousedního Saska. Komu by obec a její okolí nestacilo muže se podívat do sousedního nemeckého (Saského) Klingenthalu se kterým je Bublava spojena hranicním prechodem pro vozidla do 3,5t.
V obci mel také stát velkorysý akvapark rozestavený za financní spoluúcasti státu, který však byl v prubehu výstavby zastaven a jeho torzo pripomíná megalomanské projekty z prelomu století.

V soucasné dobe se historií obce zabývá pan Pavel Rund jenž je oznacován za "dobrovolného kronikáre všeho dení na Bublave od konce 19. století". Pokud vás zajímají podrobnosti o jeho práci a rozhovory s tímto zajímavým clovekem (písmákem) mužete se podívat na tyto stránky a zaposlouchat se do jeho zajímavého vyprávení: http://www.znkr.cz/clanek/274-pavel-rund-dobrovolny-kronikar-vseho-deni-na-bublave-od-konce-19-stoleti-/

A ted již k multikeši samotné.
Pro získání finálních souradnic Vám bude stacit projít 6 zastavení a získat nekolik indícií. U dvouciferných nebo víceciferných císel provedte ciferaci.

stage1 + výchozí – Kaplicka u rybníka - N50 22.067 E12 30.262
jedná se o malou zdenou kaplicku s portálem z lícových cihel s drevenou sedlovou strechou uzavrenou pouze ocelovou mríží. Podél kaplicky vede cesta vzhuru na Olovený vrch.
A - pocet bílých „cihel“ tvorících kríž (i malých)
B - pocet oken v kaplicce

stage2 – bývalé kino nyní Restaurace U Švejka - N50 22.272 E12 30.301
Budova císlo 245 je puvodní nemecká stavba z lícových cihel cca 130 let stará postavená jako hospoda se sálem ve které se približne ve 20-tých až 60-tých letech 19-tého století nacházelo obecní kino. V soucasnosti si zde místo kulturního zážitku mužete dát výborný plzenský Prazdroj. (Ale to je taky kultura, ne?)
C - pocet velkých oken s vitráží v prízemí vlevo od vstupu
D - pocet zdených sloupku zahrádky vpravo od vstupu

stage3 – bývalý obecní úrad - N50 22.290 E12 30.279
budova cp. 276 je nemým svedkem nejvetší slávy a rozmachu obce kdy zde žilo nekolik tisíc obyvatel. V soucasné dobe stací obecnímu úradu relativne malý horský domek s císlem popisným 389.
E - pocet zazdených i nezazdených oken v prucelí v 1. patre
Vzhledem k demolici geoobjektu na st. 3 doplňujeme E=7.

stage4 – významná obecní budova - N50 22.376 E12 30.181
jedná se o objekt c.p. 630, který ..... ale to bychom Vám napovedeli podrobnosti zjistíte na míste ...
F - pocet písmen v názvu budovy na cervené tabulce nad bývalým vstupem do objektu

stage5 – Prvorepubliková vilka - N50 22.263 E12 30.107
vilku c.p. 650 si nechal postavit pan Adolf Sattler. Jak nápis na štítu napovídá výrobce konfekcních odevu a výšivek. Nám se podarilo vypátrat na internetu pana Adolfa Sattlera z Bublavy, který zemrel jako voják nemecké armády ve veku 32 let dne 20.4.1943 v Rusku. Zde je jeho vojenská karta. Zrejme se jedná o syna prvního majitele. 
G - pocet váz (ornamentu) na zdi kruhového výbežku

stage6 – kostel Nanebevzetí Panny Marie - N50 22.258 E12 30.152
podrobný popis viz listing nebo na stránkách Rímskokatolické farnosti v Kraslicích.
H- pocet úzkých „strílnových“ okének v prucelí na veži
I - pocet všech dverí kostela
J - letopocet restaurování pomníku obetem 1.sv. války na zadní stene kostela zvenku

Finální schránku pak neleznete zde: N 50°CD, GIF   E12°AB,HEJ - schránka je velkosti large umístená se svolením majitele pozemku tak, aby byla dostupná i za snehové pokrývky.
Kontrolní soucet všech indícií A až J je 37.

Prejeme príjemnou procházku po Bublave.

Neco málo z historie obce:
Citace ze stránek http://www.obecbublava.cz/hist.htm
"První písemné doklady o Bublave alias Schwaderbachu jsou z let 1601-02 v kraslické Horní knize. V této knize jsou zmínky o založení dolu v lesích nad Kraslicemi, kdy pri techto dulních dílech vznikala i osada, která byla základem dnešní Bublavy. Nejvetší rozvoj Bublavy nastává po roce 1843, kdy byla vystavena silnice ze Sokolova do Kraslic. Dalším impulsem pro rozvoj celého okolí byla stavba želznice z Kraslic do Sokolova a její rozšírení i na saskou stranu v roce 1886. K neustálému rozvoji obce prispelo zavedení elektrického proudu ze sousedního Klingenthalu. V roce 1870 bylo v Bublave 784 domu a 4100 obyvatel. V roce 1870 bylo v Bublave 784 domu a 4100 obyvatel. Byly zde dve školy (dívcí a chlapecká), pošta s telefonem a telegrafem, lékar, zubar, sporitelna, celnice s cetnickou stanicí, tiskárna, kostel a byla rozvedena elektrina. Krome domácí výroby tu bylo nekolik vetších továren na textilní zboží, hudební nástroje a závod na výrobu smirkového plátna a injekcních stríkacek. V dobe mezi válkami zde bylo 26 hospod a 2 tanecní sály. V okolí byly trate pro beh a sjezdové lyžování a také dokonce skokanské mustky. Po válce dochází k odsunu vetšiny obyvatelstva, je zbourána vetší cást obce, hlavne v bezprostrední blízkosti hranice. Obec až do dnešních dob již nikdy nedosáhla své puvodní velikosti a poctu obyvatel."

Kostel Nanebevzetí Panny Marie patrící pod Rímskokatolickou farnost v Kraslicích:
Citace ze stránek http://www.farnostkraslice.estranky.cz/clanky/kostely---kirchen/kostel-bublava.html
"Nutnost stavby vlastního kostela pro obce Bublavu a Stríbrnou stále sílila. Již v roce 1844 se obe obce chteli spolecne podílet na realizaci tohoto zámeru na obecní hranici, aby byl z obou stran prístupný. Pro neustálé neshody ohledne výberu vhodného místa se nakonec obec Bublava rozhodla pro samostatné rešení a postavit kostel z vlastních prostredku a vlastními silami. A tak 15.08.1883 mohl být chrám ke cti Panny Marie Nanebevzaté posvecen. Vlastní farnost vyclenená z farnosti Kraslice vznikla až 1908. V roce 2004 pak výnosem plzenského biskupa byla tato farnost opet sloucena s farností Kraslice. Kostel je dominantou obce, stojí v jejím stredu. Jeho strohý venkovní vzhled byl pocátkem tricátých let minulého století vyzdoben prekrásnými vitrážemi (4 + 4 v lodi a 3 v knežišti). Ani vnitrní krásná výzdoba se nemuže merit s jinými architektonicky vzácnými svatynemi v karlovarském kraji, presto je nádherným dokladem zápalu a smyslu pro obet všech obyvatel obce Bublava. Je prirozeným centrem každorocního setkání bývalých rodáku s temi, kterí zde dnes bydlí a kterí prevzali svou zodpovednost za tento svatostánek."

Krásné dobové fotky (mimo jiné sesbírané i panem Rundem) naleznete zde:

Další podrobnosti a zdroje informací naleznete zde:

Logo geocaching plzen

Additional Hints (Decrypt)

arav mncbgerov...
abg erdhverq...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.