Skip to Content

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Rico Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
<

Javorova skala - SS #01

A cache by mvit Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/19/2011
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Javorová skála

Javorová skála je s témer 723 m n.m. nejvyšší vrchol Votické pahorkatiny, která tvorí jihozápadní cást celku Vlašimská pahorkatina a náleží do geomorfologické podsoustavy Stredoceská pahorkatina. Leží na území Prírodního parku Jistebnická vrchovina. Nedaleko vrcholu je umístena vojenská retranslacní vež (vysílac). Vež je oplocená a není prístupná verejnosti, ale výhled z ní by musel být úžasný. Nám tak bude muset k výhledu do kraje postacit jen skála poblíž keše. Oblast vrchoviny na rozhraní stredních a jižních Cech, kde se nalézá Javorová skála, bývá nekdy lidove nazývána Certova hrbatina. Blízko vrcholu ve výšce 715 m n. m. asi 1 km jihovýchodne od vrcholu Javorové skály mezi Cunkovem a Ounuzem se nalézá žulový skalní útvar Certovo bremeno -  GC1NJ7Y . Na Javorovou skálu byla v roce 2009 ze Snežky premístena Ceská poštovna. Kraj okolo Javorové skály bývá pro své klimatické podmínky nazývána Ceská Sibir. Oblast Sedlecké kotliny, severne od Javorové skály, je nazývána Ceský Merán.


Výhled z Javorové skály do kraje 
Výhled z Javorové skály do kraje

Keš

Kudy za keškou? Pokud se radíte mezi pocetnou skupinu autoturistu - kešeru a jde Vám hlavne o body, pak verte, že nejblíž a nejvýš se dostanete autem do Ounuz, kde ho budete muset odstavit, protože dál už je vjezd motorovým vozidlum bez povolení zakázán. Na vrchol Vás pak už ceká pomerne nenárocná asi 1km procházka.

Pokud se radíte mezi peší turisty, pak pro vás bude kopec jiste výzvou a vydáte se na nej jiste rádi z nejaké obce ležící pod kopcem. Napríklad z Prcic po žluté TZ. V zimních mesících se mužete na kopec dostat také sedackovou lanovkou ve Ski areálu Monínec.  

Cyklisty dovede až na vrchol Javorové skály cyklotrasa 0074 spojující Jistebnici s Veletínem.

POZOR! Pri vyzvedání keše budte opatrní, na skále to muže po dešti nebo pri snehu a ledu nebezpecne klouzat! Keš není na nebezpecném míste, to ale neznamená, že není kam spadnout! Radeji než na displej GPS se koukejte kam šlapete! V prípade problému se nestydte použít hint!

Fotografie

pozustatky kamenné stavby na Javorové skále
pozustatky kamenné stavby na Javorové skále
Horní stanice Ski areálu Monínec
Horní stanice Ski areálu Monínec
Znacení cyklotrasy 0074
Znacení cyklotrasy 0074
Vojenský vysílac na vrcholu Javorové skály
Vojenský vysílac na vrcholu Javorové skály

Série Skály Stredoceského kraje

Série keší skály Stredoceského kraje je volným pokracováním série Skály Plzenska. Keše jsou pro mne predevším cílem mých cykloprojíždek. Od doby co kešuju jsem navštívil spoustu krásných míst v okolní prírode svého bydlište až do vzdálenosti 50km. Vynechám-li mestské keše, které me príliš nepritahují, mohu ríci že v okruhu 50km mám odloveno témer všechno. Díky tomu jsou moje výlety za kešemi cím dál tím delší a nejsou tak vyjimkou ani celodenní až 180km projíždky. Když se me kamarád Šéda pri jednom takovém výletu na Svatobor zeptal kam pojedeme príšte odpovedel jsem mu jasne - do Prcic. Slovo dalo slovo a tak jsem se doma kouknul kde to je a zacal plánovat trasu na další víkend. Jenže co v Prcicích tam dojde i pražák pešky. Jako MTB cyklistu me mnohem více zajímají kopce. cím vyšší tím lepší. Horolezec Šéda to má podobne, jen pocítá kopce až od 6000m. Nejbližší a nejvyšší kopec u Prcic je se svými 723m Javorová skála a tak byl cíl naší výpravy jasne daný. Byla to naše letos nejdelší trasa. Merila bez mála 220km a prevýšení bylo 3,7km. Startovali jsme již v 7 hodin ráno a domu jsme se vrátili až ve 23:00. Z toho cistý cas jízdy byl 11hodin 56minut. Zbytek jsme strávili na keších, rozhlednách, focením a doplnováním energie. Až k Javorové skále jsme jeli zhruba z 80% terénem (polní cesty, louky, pešiny, lesní cesty a dva brody). Prekonali jsme vrch Praha 862m v Brdech a pres hráz Orlíku prejeli Vltavu a stoupali až k Javorové skále. Zpátky bylo treba trochu pošetrit síly a tak trasa až ke Ždákovskému mostu pres Vltavu vedla ze 70% po asfaltu nejhorších komunikací a zbytek byl opet terénem. Od Orlíku jsme si to domu strihli ješte pres tretí nejvyšší kopec výpravy - Tremšín 827m v Brdech, na který jsme stoupali již po tme. Zhruba v 21:00 jsme byly na vrchu u kaple, která je otevrená a vybavená kamny. Meli jsme tou dobou v nohách už 190km na horském kole a zvažovali, zda to zde nezabalit nerozdelat v kamnech ohen a neprespat do rána. Jenže byla nedele, druhý den jsme oba museli do práce a tak nám nezbylo nic jiného než tech 30km domu dojet. Ale už to bylo víceméne z kopce lesem. Nekolikrát nám ješte skrížila cestu lesní zver. Hlavne srnky a zajíci a jednou dokonce jezevec. Pokud by jste si chteli projet naši trasu a nebo si ji treba jen prohlédnout podívejte se zde. zde.

Tato keš je první z plánované série Skály Stredoceského kraje. Vznik dalších keší této série je závislý na mnoha okolnostech. Krome casu na prípravu keše jde predevším o to, že me samotného musí místo necím zaujmout (vysoký kopec 500 m.n.m a více, vyhlídka, zajímavé místo apod.). Rozhodne nemá smysl zakládat keš u každého šutru v lese a není to mým cílem. Hledání takových míst je cinnost pomerne pracná, ale pro me možnost spousty cílu behem projíždek. Logicky tak navštívím i mnoho míst, kde keš nakonec nebude. Privítám Vaše typy na další místo, které by splnovalo podmínky této série (posílejte pres PM). Rovnež privítám jakoukoliv materiální podporu pro vznik této série (reklamní propisky, drobné veci do kešek atd.). Soucástí každé takto vzniklé keše bude BONUS CÍSLO (zde císlo A), které si nezapomente poznamenat. V budoucnu je v plánu pro ty co zustanou sérii verni založit BONUS keš, kde tato císla využijete.

Rád bych tuto kešku venoval svojí rodine. Jsem si vedom, že bez jejího zázemí bych takové trasy absolvovat nemohl. Tentokrát jsem mohl doma alespon odpovedet na otázku jestli jedu zase nekam do Prcic - Ano a pritom jsem nelhal.


Do série patrí tyto keše:
Kód keše Název keše Indície
GC1ZGGV Javorová skála - SS #01 A


Jste návštevník tohoto listingu.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq onyinarz cbebfgylz zrpurz, mnxelgb xnzrarz yhcravz n xhfrz qerin. Onyina wr cbq fxnyavz cnubexrz qin xebxl bq ohxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

389 Logged Visits

Found it 355     Didn't find it 22     Write note 6     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 25 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.