Skip to content

This cache has been archived.

Jaro 55: vdaka za ucast a dovidenia

More
<

130 rokov kupelov Stos

A cache by Jaro 55 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 28 May 2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

130 rokov kupelov Stos

130 rokov kúpelov Štós
chcem Vás pozvat do tohto malebného kúta nášho kraja,
kúpelný park je v tomto jarnom case najkrajší svojou sviežou zelenou a krásou rozkvitnutých rododendrónov a azaliek
K eventu: stretneme sa na súradniciach o 11:30, je to miesto kde je možnost posediet a poopekat(geokofola bude), predpokladám že už budete mat odlovené kesky ktoré som Vám pripravil, o 13:00 by sme sa vybrali na odlov kešiek na Lastovicom vrchu a Schvalbastan, predpokladaný návrat okolo 17:00.
stare azalka
Z histórie Štós kúpelov
              Myšlienka založit kúpele pochádza od Róbrta Kompordaya, vedúceho nožiarskeho majstra u firmy Jozef Wlaszlovits, ktorý na schôdzi 2. júna 1881 informuje obyvatelov mesta Štós o blahodárnych úcinkoch vodoliecby, s ktorou má dlhorocné skúsenosti. Hovorí o tom, aké jedinecné podmienky sú tu pre to, aby sa tu vybudoval ústav podobný tým, aké sa dnes otvárajú v Nemecku a Sliezku. Hovorí: "dnes je vela ludí, ktorí by takúto liecbu potrebovali, ale pre nedostatok financií si to nemôžu dovolit.

                My nezamýšlame a ani nechceme postavit luxusné kúpele. Našim úmyslom je vybudovat ústav prispôsobený síce obcianským požiadavkám, ktorý by však vyhovoval aj vyšším nárokom.

             Výzva našla odozvu. Obcania pochopili, že myšlienka je dobrá. Dohodli sa že vydajú výzvu, v ktorej oznámia svoj zámer, postavit v chotári obce kúpele a vyslovia žiadost o upisovanie akcií.

Vydali leták
  VÝZVU (FELHIVAS)
ktorý rozoslali do okolitých miest - Smolníka, Gelnice, Mníška, Košíc ako i obcí,
 datovaný 1. augusta 1881.

             Nepochybne prvým oficiálnym dokladom je rukou písaný list docasného výboru hlavnému slúžnemu Pavlovi Winklerovi do Gelnice z 3. augusta 1881, v ktorom mu oznamujú, že výbor už pretým splnil všetky zákoniné povinnosti a žiadajú ho o súhlas na vydanie 2 000 akcií po 10. forintovh a o povolenie zacat stavbu. Doklad je podpísaný Jánom Marušinským ako docasným predsedom a jánom Oberlem ako docasným clenom výboru.
              So stavbou prvej budovy sa zacalo 1. júna 1882 a koncom roka bola stavba dokoncená
niesla meno zakladatela  " Vila Komporday "
              1.júla 1883 sa otvára prvá sezóna. Prichádzajú vznešení meštania, páni v cilindroch, dámy v krinolínach, ale aj okolití jednoduchí majstri remeselníci, nožiari, kováci, ale aj obuvníci a krajcíri, ved sa ovárajú kúpele primerané ich obcianskym požiadavkam.
Prvým riaditelom, liecitelom i pokladníkom bol
 Róbert K o m p o r d a y
vyzva1
vyzva2
vyzva2

Zdroj : Dr J. Gerhart Kronika Štós kúpelov

v pripade naozaj neznesitelneho pocasia sa stretneme v altanku pri soche rodina 48°43.265 020°47.505

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.