Historie spolecnosti Ceský porcelán
Akciová spolecnost Ceský porcelán Dubí je jedním ze ctyr výrobcu velice žádaného "porcelánu generací", porcelánu s cibulovým vzorem. Je pokracovatelem tradice, jejíž koreny sahají až do roku 1864, kdy prumyslník Anton Tschinkel koupil v Dubí budovu tzv. Dolního mlýnu a zavedl zde výrobu nejprve majoliky a pozdeji (1874) i výrobu porcelánu.
V roce 1885 prešel podnik do vlastnictví nemecké firmy C. Teichert a byla zahájena výroba rozsáhlého sortimentu uceleného porcelánového souboru podle vzoru vyrábeného v Porcelánové manufakture Míšen. Do druhé svetové války zmenila továrna nekolikrát majitele. Po skoncení války se vrací závod do ceských rukou.
V roce 1955 zacíná závod spolupracovat s vídenskou firmou Thun-Hohenstein, který má velký podíl na sortimentní explozi, kterou závod dovedl až do dnešní podoby.
Od konce šedesátých let je v závode venována znacná pozornost stálé modernizaci provozu s cílem ulehcit a zefektivnit výrobu, vytvorit optimální pracovní prostredí a dosáhnout co nejcistší produkce z hlediska ekologie. V roce 1991 se podnik osamostatnil a stal se akciovou spolecností.
Od roku 1997 došlo k doplnení ochranné známky z roku 1993 o oznacení zeme puvodu. V roce l997 se stala akciová spolecnost CESKÝ PORCELÁN vetšinovým akcionárem Porcelánové manufaktury Royal Dux Bohemia, a.s. v Duchcove (tato spolecnost se zabývá výrobou figurálního a ozdobného porcelánu). Roku 2002 se Ceský porcelán, akciová spolecnost zaradil mezi firmy a znacky, které obdržely titul "Rodinné stríbro".
V roce 2009 Ceský porcelán a.s. spolu s dcerinnou spolecností realizoval Projekt rozdelení spolecnosti sloucením a materská firma získala tak majetek, znacku a prevzala výrobu ozdobného a figurálního porcelánu. Dochází k úzké spolupráci mezi závodem v Dubí a nove vzniklým závodem Royal Dux v Duchcove a to vše pod hlavickou Ceský porcelán a.s.
Historie porcelánu s cibulovým vzorem
Prejato a upraveno z knihy Porcelánová tradice od D.Braunové
V létech 1738 až 1739 byl námet cibulového dekoru prejat v Míšni z cínských predloh, za využití technologie rucní malby podglazurní modrí. Centrálním motivem se stal kvet astry na stonku s poupetem a pivonky vinoucí se kolem bambusové tyce. Pri okraji nádob je použita kompozice z broskví a granátových jablek, jejichž zpusob stylizace práve pripomínal Evropanum cibuli-odtud tedy mylné oznacení. Abstraktnejší vyjádrení námetu spojené s dobovou rokokovou ornamentikou lze pricítat malíri porcelánu J.D.Kretschmarovi, který pusobil v míšenské manufakture v létech 1726 až 1752. V pocátecním vývojovém stádiu výzdoby byly všechny plody umístené na praporu ci okrajovém pásu otoceny smerem dovnitr nádoby.
Až pozdeji se plody strídave obracejí ven a zpet. Typ cibulového vzoru je výlucný a originální svou barevnou jednoduchostí, i když zároven bohatou tvarovou modelací a rozmanitostí sortimentu vyzdvihuje jeden prvek druhý. Jako celek proto pusobí harmonicky a navozuje atmosféru pohody.
Výroba cibuláku v Cechách byla zapocata roku 1885 v Dubí, v již dríve existující porcelánce.Zacíná se s výrobou tak žádaného cibulového vzoru signovaného "Meissen" v oválu s hvezdickou provedenou v konture pod ním. Tehdy majitel zavádí nový technologický postup provádení dekorace. Podglazurová výzdoba cibulového vzoru byla provádena za použití ocelotiskových desek na místo rucní malby. Jen drobnosti byly doplnovány rucne. Roku 1895 je prosperující porcelánka prodána novému majiteli, podnikateli z Teplicka Bernardu Blochovi. Ten porcelánku záhy rozširuje a krome porcelánu zavádí i výrobu módního siderolitového zboží, obkladacek a kachlových kamen. První svetová válka nepríznive zasáhla výrobu, klesá odbyt, jsou propoušteni zamestnanci. Novou konjunkturu, celkový rozkvet závodu a príliv nových specialistu prináší rok 1925. Poté manufakturu opet nepríznive zasáhne svetová hospodárská krize 30. let, klesá poptávka po porcelánu a zamestnanci jsou propoušteni. V roce 1938 byl majitel porcelánky zavlecen do koncentracního tábora. Za 2.svetové války výroba klesá až je v roce 1944 úplne zastavena. Po ukoncení války se továrna vrací zpet do ceských rukou a pod vedením J.Šimka a dalších obetavých zamestnancu zacíná opet s výrobou porcelánu. Nová etapa v produkci zboží s cibulovým vzorem nastává v roce 1955, kdy závod zacíná spolupracovat s vídenskou firmou Thun-Hohenstein. A když v 60. letech 20.století porcelánce definitivne prestane hrozit likvidace kvuli težbe uhlí, zacíná rozsáhlá modernizace, která byla základem pro následné znacné rozšírení výroby porcelánu s nejen cibulovým vzorem.
Cibulový vzor
Použitý dekor, oznacovaný od pocátku jako cibulový vzor, vychází ze spojení stylizovaných rostlinných motivu na pozadí východoasijské filozofie, je však prizpusoben evropskému stylu a pojetí. Vžité pojmenování "cibulový vzor" má puvod v mylné interpretaci jednoho z motivu vzoru, zobrazení granátového jablka, které tvarem vzdálene pripomíná cibuli. Navzdory tomu je pojem "cibulák" symbolem krehké krásy, symbolem spojení užitecnosti a potešení ducha, symbolem jedinecnosti a svetovosti. Porcelán s cibulovým vzorem vyrábí akciová spolecnost Ceský porcelán pod obchodním oznacením ROKOKO.
Pravá strana stredového motivu
Z korene vyrustají vetvicky chryzantémy s velkým rozkvetlým kvetem, pod kterým se nachází ješte malý uzavrený kvet této rostliny. Nekterým historikum pripomíná kvet lotosu ci astry, symboliku casu z puvodních asijských predloh.
Levá strana stredového motivu
Z korene vyrustá hrubá bambusová vetev, která je ovinuta kvetoucí popínavou rostlinou znázornující svlacec ci liánu s kvety, které sice nelze botanicky identifikovat, ale symbolicky znamenají soudržnost.
Strední cást základního motivu
Základnímu motivu dominuje dvojitý ostre zoubkovaný list. Tento list a nad ním umístený kvet je obecne vykládán jako pivonkový ker, který symbolizuje bohatství, vznešenost a vzrust.
Obruba mezi stredovým motivem (SCHAKIAKO) a plody na praporu (okraji) talíru
Mezi stredovým motivem (SCHAKIAKO) a motivem na praporu talíru se nachází další cást cibulového dekoru zvaná bordura ci kytickový lem. Ta znázornuje pnoucí popínavou rostlinu prerušenou na ctyrech místech lotosovým kvetem.
Na praporu (okraji) se nachází požehnaný plod
Podle cínských predloh má tvar plodu a spojení s výhonky stromu témer bez stopky botanický markant se zjevnými znaky broskve. Tento dekoracní prvek symbolizuje nesmrtelnost nebo alespon dlouhý život.
Na praporu (okraji) je zobrazen i druhý požehnaný plod
Tento plod je dlouhodobe používaný jako keramický dekoracní prvek a znázornuje velmi stylizované granátové jablko. Je symbolem plodnosti a hojnosti zdravých detí.
NA UVEDENÝCH SOURADNICÍCH SAMOZREJME KEŠ NEHLEDEJTE !
Zavedly by vás do areálu závodu, kam se s nejvyssí pravdepodobností bez náležitého povolení nedostanete.
Jak najdeme keš . . .
Pro výpocet finálních souradnic budeme potrebovat nekolik indicií.
V první cásti je zapotrebí nekolik údaju uvedených v listingu,
v cásti druhé budeme potrebovat nekteré indicie zjistit prímo v terénu.
Z listingu budeme potrebovat urcit tyto letopocty:
A= Rok, ve kterém prumyslník Anton Tschinkel koupil v Dubí budovu tzv. Dolního mlýnu.
B = Rok, kdy byla porcelánka prodána novému majiteli Bernardu Blochovi.
C = Ve kterém roce byl majitel porcelánky zavlecen do koncentracního tábora.
D= Rok, ve kterém byla za 2. svetové války výroba zastavena.
E = Rok, kdy závod zacínal spolupracovat s vídenskou firmou Thun-Hohenstein.
F = Rok, ve kterém se stala akciová spolecnost CESKÝ PORCELÁN vetšinovým akcionárem Porcelánové manufaktury Royal Dux Bohemia, a.s. v Duchcove
G = Pocet výrobcu porcelánu s cibulovým vzorem.
Na Stage 1 se nacházíte u mustku, který Vás privede ke spodní vrátnici závodu. Zde zjistete Císlo popisné, nacházející se na budove proti Vám. (Vrátnice) Potrebujete obe císla, tudíž z cervené i modré tabulky.
H = Trojciferné císlo
I = Dvojciferné císlo
Stage 2 Vás zavede k horní bráne do závodu. Nachází se tu opet vrátnice pro zamestnance a navíc ješte vjezd pro vozidla. Slouží k zavážení provozu potrebným materiálem a surovinami a také zde opouští brány areálu hotové výrobky na nákladních vozidlech.
Nás bude zajímat císlo uvedené na kruhové dopravní znacce vpravo od brány pro vozidla. Dostaneme dvojciferné císlo. Nyní máme již dostatek potrebných indicií k vypocítání finálních souradnic.
J = Dvojciferné císlo na znacce u vrátnice.
POZOR. DOŠLO K PŘEMÍSTĚNÍ FINÁLKY Z DŮVODU
ČASTÝCH KRÁDEŽÍ. PRO ZJIŠTĚNÍ FINÁLNÍCH SOUŘADNIC
JE POTŘEBA OD VYPOČTENÝCH SOUŘADNIC ODEČÍST:
KLMNO - 33
PQRST - 34
KONTROLNÍ SOUČET PLATÍ PRO STARÉ SOUŘADNICE
Kontrolní soucet K+L+M+N+O+P+Q+R+S+T = 47
Lovu zdar!