Skip to Content

<

RADOSOVSKY MEANDR

A cache by lisyhonza Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/18/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Při řešení této multikeše se projdete po hraně svahu nad nádherným přírodním úkazem - radošovským meandrem řeky Ohře. Výhledy v současné době však jsou omezeny bujnou stromovou vegetací na stráních nad řekou.POZOR! Stage č. 1 je zřejmě fuč, do obnovy zveřejňuji souřadnice stage č. 2 (viz trasové body). Ale po hraně svahu od stage 1 po stage 2 se stejně projděte, stojí to za to!


        A pak, že náhoda neexistuje! Tuto multikešku včetně písemných materiálů připravuji nejméně půl roku. V březnu jsem v terénu připravil i skrýše včetně finálky. 18. května 2011 ráno na internetu plocha mého zájmu byla bez kešky. Roznesli jsme tedy kešky do postupných i finálové skrýše. Objevil jsem i nový kříž na výhledu (v březnu tam nebyl!). A večer jsem objevil ten den publikovanou mystery! Je trochu jinak zaměřená, proto jsem se rozhodl svou multinu dokončit, jen jsem musel posunout 1. stage. No nic, byl jsem druhý, byť o pár hodin.
Upraveno 3.10.2012: shora uvedená mystery keška byla snad rok mimo provoz, letos tu vznikla i staronová keš Vyhlídka na Radošov I - GC3TK8B.
Meandr Ohře u Radošova mezi Radošovem a Velichovem

        Dvojice leteckých snímků názorně ukazuje systém parcelace políček v 1. polovině 20. století a dnes. Nad vrcholem meandru se nacházelo velmi krásné výhledové místo, ze kterého byl celý tento přírodní úkaz dobře viditelný. Dnes je hřbet nad řekou zarostlý.

Letecke snimky

        Spojením lidské práce s malebností a tvořivostí přírody vzniká kulturní krajina. Ukázkou právě takového propojení byla vyhlídka na meandr Ohře u Radošova.

Výhled na meandr pred 80 lety

        Místo, odkud byl snímek pořízen, je klasickým příkladem péče o významné vyhlídkové body, které byly - i díky poměrně snadné dosažitelnosti - častým výletním cílem místních lidí. Ti si toto místo upravili, na vrcholu kopce postavili terasu, lavičky a zasadili ovocné stromy. Výhled odtud byl skvostný. Dnes je celé místo zarostlé křovinami a na prudkých stráních svažujících se k řece rostou smrky. Zídky zpevňující vrchol kopce stále stojí, avšak výhled odtud již není. Ten se přesunul asi o půl kilometru na severovýchod, ovšem neposkytuje takové zázemí, komfort a zážitek jako speciálně upravená vyhlídka sloužící minulým generacím. Tak obdivuhodný přírodní úkaz, jako je meandr řeky hluboko v údolí, je v našich zemích již skoro zaniklým dědictvím přírodního vývoje a zaslouží si mnoho obdivovatelů. Obnova vyhlídek je ovšem problémem obecným, u nás je mnoho zarostlých rozhleden a osamělých skal, které by měly poskytovat poutníkům výhled.

     Pramen: text a fota publikace Zmizelé Sudety


Jak na kešky?

        Nejlepším východiskem na kešku je žlutá turistická značka (Radošov - Ostrov), vede i přes doporučený parking a vůbec nejlépe z ní pak odbočit v bodě O1, dále dle GPS na stage 1, atd. viz tabulka. Celou multinu lze absolvovat i s kolem (úmyslně neříkám na kole - celé v sedle pouze drsňáci), je zde jeden krátký prudký výjezd a cca 200m lesem téměř bez cesty.
Pro pěší i cyklisty je možný přístup i přímo z Velichova. Výpis z mapky a popisu "OSTROV - po stopách starých cest" - část cesty č. 5 - cyklista Jan Jirásek cestu popisuje takto:

"VELICHOV - most, stále podél řeky (po levém břehu proti proudu) do chatové oblasti, u posledních chat odb. P do kopce, na dalším rozc. odb. L do lesa, výjezd na lesní loučku u posedu, cesta se stáčí P. Vrchol stoupání - na rozc. odb. L na zarostlou cestu, vyjedete u polí u Mořičova, pokračujte podél polí, u hromady kamení vjedete do lesa......"

       U stage 1 je vyhlídka mezi stromy na pěkný Domov mládeže Radošov. Mezi stage 1 a 2 půjdete kolem 2 vyhlídek - nejprve ta nejhezčí V1 s novým křížem, pokoukání na meandr řeky Ohře u Radošova
a druhá V2 pak ta cca 80 let stará, původní výletní, dnes již zarostlá a se vzrostlými stromy beznadějně bránícími výhledu. V okolí můžete začít odlov i obou staronových kešek Vyhlídka na Radošov - viz začátek listingu (upraveno 3.10.2012). Víc Vám prozrazovat nemohu a ani nechci.
V případě, že multikešku lovíte v době bujné kopřivové vegetace, připočtěte si u obtížnosti i terénu nejméně půl hvězdičky. Snad i tato multina se Vám bude líbit, je určená i pro rodiny s většími nefňukavými dětmi patřičně ustrojenými proti kopřivám (kopřivy jsou tady připravené sežrat celou rodinu i s dědečkem (-: ).
Výchozí bod jsou souřadnice stage č. 1. Dál vše máte v tabulce dole. Od 1. stage k finálce urazíte asi 1,5 km.

       Všechny úkryty keší po sobě opět uveďte do původního stavu, ať nezkazíte radost z hledání těm, kteří přijdou po Vás. Děkuji a příjemný lov!      Kontrola majitele

27.11.2012 - Stage OK, finálka upravena a zprovozněna (po nájezdu divokých prasat) - viz poznámka
24.09.2013 - kontrola finální keše - vše OK.
4.12.2013 - kontrola finální keše - vše OK - viz log ownera -
7.11.2014 - kontrola celé keše (vč.stage) - v podstatě OK - viz log ownera
4.11.2015 - kontrola keše - enabled - viz log ownera
18.10.2016 - Kontrola finálky - viz log
04.03.2017 - nové maskování úkrytu - snad vydrží - viz log
14.10.2017 - předzimní kontrola finálky -OK -
7.12.2017 - namátková kontrola finálky - viz log -
00.00.00 -

Additional Hints (Decrypt)

1. fgntr: cbq qhorz, mn qhorz ......
2. fgntr: wrfxlaxn cbq xnzrarz
Svanyxn: cbq oevmbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.