Skip to Content

<

Dreveny kostolik Krive

A cache by rudy198 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/29/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Drevený kostolík sv. Lukáša v obci Krivé

Tento gréckokatolícky kostol bol postavený v roku 1826 na mieste staršieho objektu. Objekt má obdlžnikový pôdorys s polygonálnou svätynou, predlženou lodou a štvorcovou vežou. Je postavený na kamennej podmurovke, ktorá sa na západnej strane vytráca. Trojpriestorový objekt v dôsledku ošindlovania a došteného šalovania pôsobí dojmom jednodielnej stavby. Je to najradikálnejšie prestavaný kostolík. Pri úpravách v rokoch 1968 - 1970 bol prekrytý jednoduchou sedlovou strechou, cím sa stratila trojvežatost. Pribudovaná veža s dvoma zvonmi je završená barokovou laternou s makovicou a krížom.

Výtvarné pamiatky interiéru sú prevažne z 18. storocia a z cias výstavby kostolíka. Nachádza sa tam však aj niekolko mimoriadne hodnotných ikon z konca 16. storocia. Tie sa pravdepodobne zachovali zo staršieho zaniknutého objektu.

Medzi najhodnotnejšie umelecko-historické pamiatky patria Bohorodicka Hodegétria - po jej stranách stoja proroci s atribútmi a textami proroctiev, Spasitel s nebeskými silami - zobrazuje žehnajúceho, na tróne sediaceho Krista s nebeskými silami, držiaceho evanjelium, Krst Krista v Jordáne , Sv. Michal Archanjel - svätec je zobrazený ako rytier s mecom v ruke, ktorý bojuje proti silám zla, Deésis. Všetky spomenuté diela sú tempery na dreve z konca 16. storocia.
Ikonostas je tvorený ikonami z rôznych casových období. Ikony sv. Mikuláša, Hodegétrie, Pantokratora a sv. Lukáša pochádzajú zo zaciatku 18. storocia. Horná cast - sviatkový rad v strede s obrazom Poslednej vecere, ako aj rad Deésis s Pantokratorom a dvojicami apoštolov a nad ním pás starozákonných prorokov pochádzajú z druhej polovice 18. storocia. Medzi dalšie diela patria Ukrižovanie - obraz umiestnený nad žertevníkom, podla dedikacného nápisu vznikol v 19. storocí, Umucený Kristus - obraz západného typu zo zaciatku 20. storocia, oltár s obrazom Svätej rodiny zo zaciatku 20. storocia, kríž - malovaný, z konca 16. storocia, zvony - jeden z nich je signovaný rokom 1826.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.