Skip to Content

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše.

More
<

Velociped

A cache by Metaathron Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/29/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato jednoduchá vyhledávací mysterka má za úkol pouze částecne ochránit keš pred vandaly, kteří ničí keše a vybírají si tradičky, neboť u nich nemusí počítat, kde jsou.

Na výchozích souřadnicích samozřejme keš nehledejte. Nachází se tam pouze prodejna jízdních kol.

Keš je vzdálena do 500m vzdušnou čarou od úvodních souřadnic.

This simple "google mystery" has the only reason - to protect cache from vandals, who destroy caches and choose mostly traditional caches, because they don't have to calculate their coordinates.

Don't try to find anything on home coordinates. There is only bicycle store.

Distance from home coordinates to final is less then 500m as the crow flies.

VELOCIPÉD A JEHO VÝVOJ

Velocipéd, latinsky "rychlá noha", je zastřešující termín pro všechny človekem poháněné pozemní dopravní prostředky s jedním nebo více koly. Často však bývá použit jako synonymum pro vysoké kolo.

Jako první velocipéd se dá označit vynález Karla von Draise. Bicykl s otočným předním kolem byl poháněný odrážením nohou od země.

VELOCIPEDE AND ITS EVOLUTION

Velocipede, "fast foot" in latin, is an umbarella term for all human-powered land vehicles with one or more wheels. This term is often used as synonymum for high wheels.

As the fist velocipede can be marked Karl von Draises invention. Bicycle with rotatable front wheel, which was forced to move by bouncing of the legs.

Vylepšení v podobě pedálů pevne spojených s osou předního kola vymyslel kolem roku 1861 Pierre Michaux. Velocipéd byl pak upravován například vypletením předního kola dráty místo plného kola a gumovými obručemi.

Na konci 19. století se rozšířila takzvaná vysoká kola, která jsou nejvíce známá z historických fotografií. Tato kola vznikla, protože se díky malému zadnímu a velkému přednímu kolu více využila síla přenášená z nohou na poháněné kolo. Mělo to ovšem velkou nevýhodu v nestabilitě a nebezpečnosti pádu z kola. Na takto vysokém kole ale nemohli jezdit všichni, proto byl vynalezen tzv. tricykl - tříkolka se dvěma velkými koly vzadu a jedním malým vepředu, které bylo bud uprostřed nebo přímo pred jedním ze zadních kol. Jejich výhodou byla stabilita a možnost jízdy dvou osob najednou.

Improvement in the form of pedals connected with the axis of front wheel was created around 1861 by Pierre Michaux. Then it was improved by wiring of wheels and rubber tires.

High wheels, or "penny-farthings", which are mostly known from historical photographies, expanded at the end of 19th century. They were created, because giant front and small rear wheel allowed to use more power of legs. However, high wheels were very unstable and there was a big risk of falling of the bicycle. Everybody couldn't ride this bike, so the tricycle was made. Their advantege was in stability and possibility to carry tho people at once.

Další vývoj vedl k řetezovým převodům a prodloužení vidlic ramen vysokého kola. Toto kolo se nazývalo "kangaroo" neboli klokan. Potom se ukázalo, že vhodně zvolenými převody se dá na nízkém kole dosáhnout stejné rychlosti jako na vysokém. Byl zkonstruován tzv. "bezpečnostní bicykl".

První předchůdce dnešního nízkého kola byl nazván "Rover Safery." Rovery postupně převálcovaly na závodních drahách vysoká kola a tak jejich obliba stoupala. Tehdy už mělo kolo pneumatiky, ale chyběly mu brzdy a volnobežka, to znamená, že když se otáčelo kolo, otáčely se i pedály.

The next step was the chain transfer and fork extension. This velocipede was called "The Kangaroo". Same speed as on the hihw wheel was achieded with appropriately chosen transmission on low wheels.

The first forerunner of todays bike was the "Rover Safery." Rovers defeated high wheels on the racing tracks and since then their popularity rose. That times, rovers had tires, but they were missing brakes and freewheel, ehich ment, that when the weel was rotating, pedals were rotating too.

K těmto nízkým kolům přidejte brzdy, "cvrčka", přehazovačku, světla a blatníky a máte před sebou něco, co se docela podobá dnešním bicyklům.

Add brakes, freewheel, shifters, fenders and lights and you get something, what is very similar to todays bikes.

VÝPOČET SOUŘADNIC

Teď k jednoduchému výpočtu. Kde hledat všichni jistě víte.

ABCD je letopočet, kdy byla vynalezena draisina či drezína.

EFGH je letopočet, ve kterém spatřil světlo světa Safety Rover.

Víc po vás chtít nebudu. Pouze výpocet:

COORDINATES

Now, let's make the simple calculation. You know, where to find answers.

ABCD is year, when the draisine was found.

EFGH is year, when Safety Rover was found. (The same year as the roller coaster was patented.

Thats all. Only one simple formula left:

N 50° (B-G)(B-F+2A).(A)(H)(2*C)
E 015° (H-E)(B-A).(G-2A)(G-B)(E+C)

UMÍSTENÍ KEŠE

Keš není umístěná na nějakém náhodném místě. Mnozí si vzpomenou, co blízko keše kdysi bývalo. Pokud by někdo našel fotku objektu, který mám na mysli, prosím, priložte k logu nebo mi ji pošlete.

Krabička je micro pouze s logbookem a tužkou, blízko silnice. S přesnou navigací, nebo podle fotomapy ale nemusíte nikde dlouho tápat. Je to jeden ze dvou geoobjektů.

Neparkujte ani nezastavujte svými geovozy tam, kde se nemá. Parkovište se nachází u domu přes silnici, přímo naproti keši.

Keš je také velice dobře přístupná na kole a prostřednictvím MHD.

CACHE PLACEMENT

Cache isn't located on any random place. There used to be news stand called At the Veterans. There stood beautifull high wheel on the stands roof.

The box is micro, just with logbook and pencil inside, near the road. With accurate navigation, or according to the map, You shoud be able to find it very fast. It's one of two geoobcjects.

Please, don't park or stop your geovehicles on places, where it's forbidden. Parking is located at house, right across the street from the cache.

Cache is also very well accessible by bike or public transport.

Keš umisťujte do skrýše zezadu, seříznutou částí dolů a směrem k silnici. Pak lehce zapadne na své místo.

Place the cache from behind of the object, cut part facing down and to street.

Zkontrolovat správnost souřadnic můžete na GeoChecker.com.

Additional Hints (Decrypt)

[cz] An zntargxh armncefv. [en] Vg jba'g enva ba zntargvp obk.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.