Skip to content

LVI KLEC / LIONS CAGE Traditional Cache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše pro nezájem ownera. Odarchivace se v těchto případech neprovádí.


Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer
Česká republika: Hlavní město Praha a Středočeský kraj

More
Hidden : 06/19/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: tradicní keš venovaná králi zvírat – lvu
EN: traditional cache dedicated to the king of animals - lion

POZOR: V OKOLI KESKY SE NA KAMENECH VYSKYTUJI HADI - ASI ZMIJE!
edit k 7/2012 podle vseho to neni zmije, ale uzovka podplamata, co vypada skoro stejne (ALE I TAK DAVEJTE PROSIM POZOR) - POKUD K LOGU PRIDATE JEJICH FOTKU BUDU RAD.

WARNING: PROBABLY VIPER-SNIKE SOMETIMES LYING NEAR THE CACHE ON THE STONES. BE CAREFUL.


O keši:
Keš nehledejte ze ZOO, ale mužete se kousek od keše podivat pres plot na výbeh lvu indických – samce Paryse a samicku Aishu. Velikost je mikro. Prosím budte pri odlovu opatrní, hned „nad“ keší je frekventovaná bruslo-cyklostezka, tedy velké množstvi mudlu je pravdepodoné.

About cache:
Cache is not situated in the ZOO, but you may be lucky and admire Indian lions through the fence. Size is micro. It is placed on quite frequent spot with plenty of biking and skateing muggles.

CZ
Lev pustinný
Panthera leo

je savec celedi kockovitých a jeden ze ctyr druhu velkých kocek rodu Panthera ( ti další jsou tygr, levhart a jaguár). Lev je po tygrovi druhá nejvetší kockovitá šelma. Hlavním a urcujícím rysem lvích samcu je jejich vznešená hríva. Samci váží od 150-250 kg a samice 120-150 kg. V divocine se lvi dožívají 10-14 let, kdežto v zajetí se mohou dožít i veku 20 let. Dríve se lvi nacházeli v celé Africe, Asii a dokonce i Evrope, dnes se vyskytují pouze v Africe a na nekolika místech v Indii.
Jsou to spolecenská zvírata a loví ve smeckách. U lvu se znatelne projevuje pohlavní dimorfismus (tedy to že samci vypadají jinak než samice). Lvice loví ve smeckách, obvykle v noci nebo za úsvitu. Jejich koristí se stávají hlavne vetší savci jako jsou antilopy, pakone, buvili a zebry. Nepohrdnou ani zdechlinami, které usmrtila jiná zvírata jako hyeny. V nekterých lokalitách se lvi zacali soustredit na pro ne jinak nezvyklou korist, sloní mládata, a také se naucili lovit i hrochy. Jsou známy prípady, kdy extrémní hlad dovedl lva až k usmrcení mladých slonu, casem zacali napadat i dospelejší slony a príležitostne také dospelé jedince. Lvi vyvinou rychlost 80 km/h, ale postrádají vytrvalost. Proto se nejdríve musí za svou koristí plížit alespon do vzdálenosti 30 metru. Obvykle nekterí lvi spolupracují a snaží se obklícit stádo z nekolika míst a pak zaútocí.
Samci se ve smecce vetšinou na lovu nepodílejí, ale pokud se snaží ulovit nejaká vetší zvírata jako jsou buvoli, zapojí se. Vetšinu casu svého života tráví odpocíváním, a to až 20 hodin denne.
Lvi se párí v jakémkoliv rocní období, samice mívají estrální (periodické) cykly. V prubehu souboje, který párení doprovází a který muže trvat i nekolik dní kopuluje pár pravidelne 20× až 40× denne. V tomto období také zrídka porádají vetší lovy. V zajetí se lvi rozmnožují velice dobre.
Brezost samice trvá 100-120 dní, poté porodí 1 až 4 mládata. Samice ve smecce se snaží rozmnožovat ve stejnou dobu, takže se mužou vzájemne starat o krmení a chování mládat. Lvícata jsou odstavena po šesti až sedmi mesících. Vzájemné souboje o jídlo jsou v divocine na denním porádku, proto se až 80% mládat nedožije ani dvou let.
Lvy clovek po staletí obdivuje, jako symbol síly, statecnosti a krásy i inteligence. Lvi se objevují v bajkách, v architekture a heraldice, napr. náš státní znak: dvouocasý lev. V povestech a ze soucasnosti jsou známé prípady prátelství mezi clovekem a lvem - Lvice Elsa, bajka Pastýr a lev. Nekteré kmeny západní Afriky dokonce lva považují za pomocníka, pokud jim zabíjí jen nemocný dobytek. Zabije-li zdravý kus, usporádají na nej trestnou výpravu. Jsou známi i prípady lidožroutství lvu. Pri budování ugandské železnice v kenské Tsave je znám prípad z roku 1898, kdy dva lvi zabili na 30 delníku železnice. Tyto prípady chování, kdy starí lvi zacnou lovit lidi, vedly ke špatné povesti lva.
Osud šelem a jejich koristi má dnes v rukou predevším clovek. Záleží na našem chování a vuli zda budeme chtít lvy obdivovat jen v zoo, nebo i ve volné prírode.
Zdroje: www.wikipedia.cz, www.panthera-leo.org, www.afrikaonline.cz

EN
Lion
The lion (Panthera leo) is one of the four big cats in the genus Panthera, and a member of the family Felidae. With some males exceeding 250 kg (550 lb) in weight,it is the second-largest living cat after the tiger. Wild lions currently exist in Sub-Saharan Africa and in Asia with an endangered remnant population in Gir Forest National Park in India, having disappeared from North Africa and Southwest Asia in historic times.

Lions spend much of their time resting and are inactive for about 20 hours per day. Although lions can be active at any time, their activity generally peaks after dusk with a period of socializing, grooming, and defecating. Intermittent bursts of activity follow through the night hours until dawn, when hunting most often takes place. They spend an average of two hours a day walking and 50 minutes eating. ions are powerful animals that usually hunt in coordinated groups and stalk their chosen prey. Thus, they only run fast in short bursts, and need to be close to their prey before starting the attack. They take advantage of factors that reduce visibility; many kills take place near some form of cover or at night. They sneak up to the victim until they reach a distance of around 30 metres (98ft) or less. Typically, several lionesses work together and encircle the herd from different points. Once they have closed with a herd, they usually target the closest prey. The attack is short and powerful; they attempt to catch the victim with a fast rush and final leap.

Most lionesses will have reproduced by the time they are four years of age.Lions do not mate at any specific time of year, and the females are polyestrous. A lioness may mate with more than one male when she is in heat; during a mating bout, which could last several days, the couple copulates twenty to forty times a day and are likely to forgo eating. Lions reproduce very well in captivity.

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrarz h iryxrub fgebzh haqre fgbarf arne gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)