Skip to content

<

Motyl

A cache by Komet_GPS_free Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/03/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Motýl

 

Tato cache je vzpomínkou na jednoho z předchůdců geocachingu. PROSÍM DEJTE POZOR, NA MÍSTĚ JE STÁLE PŘÍTOMNÁ SCHRÁNKA PŮVODNÍ HRY, A TAK JI PROSÍM NENIČTE! NESPLEŤTE SE A LOGUJTE DO SPRÁVNÉHO LOGBOOKU!

This cache is made to show a scout's task (game) which was predecessor of geocaching. THE ORIGINAL BOX IS STILL ON THE PLACE. PLEASE TAKE CARE OF IT AND LOG TO THE RIGHT LOGBOOK (container with the logo of geocaching)!

 

Lov modrého a žlutého motýla

V druhé půli devadesátých let se Piko, z roverského kmene Zrození, rozhodl vytvořit novou odborku pro rovery (roveři = starší skauti – cca 15 let a výše). Vymyslel tak lov na modrého motýla a jeho jednodušší variantu lov na žlutého motýla. Součástí této odborky byla zhruba stokilometrová (u žlutého motýla padesátikilometrová) cesta a orientace v tehdy málo známých Novohradských horách (byla to doba, kdy nebyly v Novohradkách žádné cyklotrasy a nejbližší turistická značka vedla jen do Pohorské vsi, navíc se v celé oblasti pohybovali pohraničníci, kteří s oblibou dávali pokuty za spaní v lese). A takovéto bylo původní znění celého úkolu (udělal bych fotokopii, ale kvalita originálu je již nevalná a není dobře čitelná). A byť to není psáno, celá trasa se šla pěšky.

Motýl – the butterfly

POD KŘÍDLY MOTÝLA

Po dvou letech roverské činnosti našeho kmene světlo světa spatřila další zkouška, která má nejen vyzkoušet tvoje fyzické síly, ale i orientaci, chytrost a sílu vnitřního ducha. Zkouška byla rozdělena na dvě skupiny, podle obtížnosti trasy. Obě skupiny však mají jeden cíl a to nejjižnější cíp Novohradských hor, vrchol jménem Kamenec. A právě na jeho vrcholku se nikým a ničím nerušen usadlil krásný motýl velikosti dítěte, aby tam zkameněl a navždy nám všem připomínal symbol dětství a svobody. Pod jeho hlavou naleznete zprávu, kterou přinésti znamená získání zkoušky.

1. složitější trasa opravňuje nosit nášivku s modrým motýlem.

Trasa začíná v Českých Budějovicích, bude trvat pravděpodobně tři dny, při kterých budete muset ujít kolem 90 km. Trasa cesty: Č. B. – kolem řeky Malše až do Rychnova nad MalšíMalontyLeopoldov – Kamenec – Pohoří – Žofín – Černé údolí – Hojná Voda – Nové Hrady.

Doporučená místa k přespání: 1. noc – Všeměřické lomy, 2. noc – Kamenec

 

2. – zjednodušená trasa, která opravňuje nosit nášivku s žlutým motýlem.

Trasa začíná v Benešově nad Černou, doba trvání dva dny, případně jen jeden.

Délka trati přibližně 47 km.

Trasa cesty: Benešov nad Černou – Leopoldov – Pohorský rybník – Kamenec – Pohoří – Huťský rybník – Hojná Voda – Nové Hrady.

Doporučené místo k přespání: Kamenec.

 

Pár upozornění na závěr.

Budete procházet chráněným územím, proto je nezbytné dodržovat základní pravidla ochrany přírody.

Za druhé se budete pohybovat v blízkosti státní hranice, doporučuji proto pas. Po celé trase je jen málo studánek, proto doporučujeme mít sebou větší množství vody.

Během léta upozorňujeme na výskyt velkého množství bodavého hmyzu.

Pro všechny, kteří by ani lehčí 2. trasu nezvládli, je po domluvě možné trasu upravit.

 

Příjemnou cestu při plnění zkoušky Vám všem přeje Piko.

Původní text - Original text

Já (ač neskaut) jsem se na modrého motýla vypravil 16. srpna 1997 s úmyslem podniknout rychlostní rekord. Což se podařilo – celá trasa mi zabrala necelých 36 hodin – v 6:36 jsem vyšel z domova v Č. B., v 15:00 jsem byl u Loužku, kde jsem do půlnoci spal, abych za tmy vyrazil na zbytek cesty, kterou jsem v 18:01 zakončil v Nových Hradech. Každopádně jsem ušel místo 90 km asi 110 km, ale nebyl jsem jediným, komu se tato trasa protáhla (navíc jsem neslyšel o nikom, kdo by šel méně než 100 km).

Později jsem na Kamenec vyrážel po upravené trase, kterou jsem nazval zeleným motýlem – Začínala v Bujanovu či Rybníku (u Dolního Dvořiště) a cestou jsem procházel Cetviny – jižně pod kopcem Nad Malší – Dolní Příbrání – Kamenec – Pohoří – Stříbrné Hutě – Zlatá Ktiš – Jelení hřbet (sedlo Točníku) – Hojná Voda – Nové Hrady.

Původní schránka s obsahem – original cache with content

 

EN: Butterfly

In second half of 90's scouts from Czech Budwais made a task for their members and friends. It was a 100 km long hike to the Novohradské mountins – area where in that time were no turist's marks nor cykloturist's marks. Empty area with nice nature.

The task was: Go from Czech Budwais along the river Malše (Maltsch) and pass Rychnov nad MalšíMalontyLeopoldov – Kamenec (1072) – Pohoří – Žofín – Černé údolí – Hojná Voda and reach Nové Hrady. On the top of the highest mountin of Novohradské mountins you can see a big stone butterfly. Under it you'll find a message.

Who like a shorter hike (about 50 km), he (she) can use the trail: Benešov nad Černou – Leopoldov – Pohorský pond – Kamenec (1072) – Pohoří – Huťský pond – Hojná Voda – Nové Hrady.

It was very nice task. I went it in 1997. From that time I made another wersion of the trail: Dolní Dvořiště – Cetvinysouherh the hill Nad Malší (855) - Dolní Příbrání – Kamenec – Pohoří – Stříbrné Hutě – Zlatá Ktiš (lake) – Jelení hřbet (saddle of mountin Točník) – Hojná Voda – Nové Hrady.

If you pass the first trail you get a blue butterfly, if second yellow and if third a green one. If you'd like try this task (I recommend it) use for the correct knowledge of names in http://www.mapy.cz/#x=14.560469&y=48.682797&z=10&l=2&c=c-t

And if you'll do it, please send me a message (but only in the case when you walk it on foot), you'll be sign into the listing.

Logbook

CZ: K vlastní cachi:

Na samotném místě jsou dvě filmovky. Cache je pouze jednou z nich! Druhou prosím nechte bez povšimnutí – do té se zapište jen v případě, že pěšky projdete celou výše popsanou trasu (a je jedno, jestli se bude jednat o modrého, zeleného či jen žlutého motýla) – tato je určena pro vlastní hru.

Omlouvám se, že cache je velikosti mikro (sám takovou velikost v lese moc neuznávám), ale zachoval jsem ji, neboť takový byl originál.

Nikoho nenutím jít celou trasu, ale bez ní získáte jen bezcenný bodík. Každý, kdo však pěšky projde jednu ze tří výše uvedených tras, ať mě o tom prosím přes profil informuje. Budu věřit jeho čestnému slovu (ale fotky z trasy – zvláště z míst, kam se nelze dostat ani na jízdním kole – potěší) a vložím jeho přezdívku do listingu. První, kdo takto uloví modrého motýla, bude mít pravé FTF (a ne takové to pofiderní, že honem honem dojel autem téměř až na místo a rozhrabal celé okolí v zoufalé snaze najít krabičku jako první).

Omlouvám se, že cache není asi přesně zaměřena – zaměřoval jsem bez použtí GPS. Opravené souřadnice vítám.

Přeji všem pěknou procházku.

EN: To the cache:

On the place you can see two film boxes. Only the one with logo of the geocaching is the correct. The second is only for the scout's task!

I'm sorry for the size, but original size was micro, so I made it the same.

If you'd like to enjoy the cache, go one of the three trailsblue, green or yellow butterfly.

Enjoy the walk.

 

 

České kopečky

Additional Hints (Decrypt)

Fgnpv fv cerpvfg yvfgvat n arcbgerohwrgr nav TCF. RA: jura lbh ernq yvfgvat, lbh unir n pnpur naq qba'g arrg gb vg TCF anivtngvba.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.