Skip to Content

This cache has been archived.

ruprti: Keš ukradena, úkryt znicen.
Bohužel to znamená konec, úkryt je neopravitelný.

More
<

Udolim Mojeny

A cache by ruprti Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/07/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pripravil jsem pro Vás malé putování údolím rícky Mojeny (levostranný prítok Moravy v Hulíne), tady v Prílepích je to ale ješte spíš potucek. Pokud máte chut a cca 2 hodiny casu tak hurá na to...

Úvodní souradnice cache Vás zavedou k retencní nádrži Mojena. Jde o nádrž o objemu 6100 metru krychlových, sloužící i k rekreaci. Dá se zde zaparkovat auto, celé putování vás povede témer až k pramenum Mojeny. Pujdete ale po pomerne solidní asfaltce takže lze doporucit jak pro cyklisty, tak jako výlet pro rodiny s detmi.

Co Vás ceká? Bude to (doufám zábavná) procházka v tesné blízkosti lesa od jara do podzimu plného hub kde byste meli po ceste dávat dobrý pozor a sbírat indicie které Vás dovedou až na místo, kde za použití GPSky urazíte predepsaný pocet metru jistým smerem a najdete poklad. Taky si budete moct otisknout v kešce schované razítko, jak je u letterbox schránek obvyklé.

Pozor, pokud si chcete dobrodružství opravdu užít, nectete dál listing najednou ale jen tak, jak budete postupovat. Nemusíte mít strach, nejde o žádné složité hádanky, spíše je to smerováno na detské hledání indicií a dospelý pomuže s násobilkou (a s jednou mocninou).... Poslední domácí prípravou muže být vytištení pripravené pomocné tabulky do které si lze znacit zjištené výsledky pátrání.

Takže první úkol je jednoduchý, na úvodních souradnicích najdete nekolik velkých kamenu, které slouží jako zábrana proti ridicum, kterí by chteli najet až k nádrži. Spocítejte je a zapište si za uši (nebo do pripravené tabulky) první císlo.

Další úkol už vyžaduje trochu základní orientace v terénu. Popojdete asi 15 metru smerem k hrázi nádrže (pro lepší výhled). Mužete se pokochat pohledem pres nádrž, pokud se budete dívat na severoseverovýchod, tak uvidíte 500 metru vzdálené dve lípy a mezi nimi probleskující bílý bod (je to tesne pod lesem). To je místo kde najdete tretí indicii (budeme jí ríkat Ivošovo císlo) a ke kterému musíte dojít po hrázi a dál po asfaltce vzhuru k lesu. Takže to je (pokud se nechcete vykoupat) u rybníka všechno a hurá na cestu!

Cestou vesnicí (vzhuru k lesu) si prosím všimnete posledního domu vlevo pred križovatkou. Má drevený, tmavým luxolem natrený plot. Poznamenejte si jeho císlo popisné, budete ho potrebovat!

Kousek dál ceká druhá indicie, je nad križovatkou poblíž skupiny nekolika modrých poštovních schránek. Najdete ji na elektrickém sloupu asi dva metry od techto schránek. Jde o ctyri císlice na druhé strane bílé krabice (odvrácené od cesty). Konkrétne si do kolonky 2. indicie poznamenejte soucet prvních dvou císel této skupiny. Nakonec ješte prepocítejte modré schránky a poznacte si kolik jich je pro pozdejší použití.

Ted už máte za sebou pul cesty ke dvema lípám, pokracujte po asfaltce nahoru a zatáckou doprava. Že jste správne Vám potvrdí štekot psa. Šel nebo bežel jsem tudy už mockrát a psisko hlídá fakt dobre... Ješte než dorazíte k zatím tajemnému bílému bodu potkáte tretí indicii. Jak už jsem naznacil, je to také císlo. Až ho uvidíte, pochopíte že je to ono, nebojte.

Takže pokud jste postupovali podle návodu máte už posbírány první tri císelné indicie (pocet kamenu, soucet z bílé krabice a Ivošovo císlo) a nyní jejich pronásobením zjistíte, jak dlouhá procházka k pokladu (údaj je v metrech) Vás ješte ceká. Pujdete dál po asfaltce která Vás privedla až sem a toto císlo je pro Vás pripraveno proto, abyste si mohli procházku vychutnat když už budete mít predstavu jak bude celkem dlouhá.

Ješte musíme popsat k cemu že jste to vlastne prišli - je to myslivecká chata. Pokud se domluvíte s jejím správcem dost dopredu dá se za rozumný peníz pronajmout. Je to ideální místo pro oslavy všeho druhu, kousek od civilizace a pritom stranou aby bylo soukromí. Pred chatou je broková strelnice (funkcní).

Takže jiste máte predstavu co Vás ješte ceká a mužete jít. Cestou minete ješte pár chat ale tady už civilizace opravdu koncí a zacínají Hostýnské vrchy.

První zajímavost najdete v prudkém ohybu cesty doprava (pozor, jeden menší bráška je i tam, kde koncí chaty). Je to hluboký zárez jednoho z prítoku Mojeny a jde o tzv. geologickou lokalitu 2270. Podle odborné literatury jde o pestré jílovce, podradne pískovce kaumberského souvrství. Bližší info pak nastudujte doma na (visit link)

Druhé místo hodné zastavení je mýtina pár set metru dál. Ve dne je docela obycejná ale v noci je to místo, kde díky okolním lesum je pomerne solidne odstíneno svetelné znecištení a kde jsou krásne videt hvezdy. Bohužel opravdická astronomická tma je cím dál tím vzácnejší.

Dál už se budete blížit k místum kde na Vás ceká poslední císlo, které budete potrebovat k nalezení pokladu. Mojenu vidíte dole vpravo ale hledejte hlavne žlutou už trochu vybledlou císlici nastríkanou sprejem na strom (ten je v malé skupince tesne pred mýtinou velkých parezu). Toto císlo si jednak poznamenejte a navíc Vám jeho nález ríká, že jste už blíko u finálního úkolu.

Takže ted stojíte na pocátku znatelného stoupání asfaltky. A toto stoupání je Vaším posledním úkolem. Musíte najít jeho nejvyšší bod. To bude místo, na které když si stoupnete tak se Vám bude zdát, že na obe strany už je to s kopce:). Nedejte se zmýlit malým povlovným úsekem po skoncení prudšího kopce vrcholek je dál a je zrejmý.

Doufám, že jste opravdu na nejvyšším bode a to je chvíle, kdy je potreba zapnout GPSku. Jdete X metru v azimutu Y. Ješte vzorecky: X=pocet modrých schránek krát pocet modrých schránek krát vybledlé žluté císlo. Y=císlo popisné domu s hnedým plotem. Poklad je ukryt v úkrytu který je potreba najít predevším ocima (krumpác opravdu nepotrebujete). Až se s ním potešíte upravte prosím skrýš co nejvíce do puvodní podoby pro ostatní hledace a užijte si zpátecní cestu. Prosím ješte o kontrolu že razítko zustalo na svém míste.

Additional Hints (Decrypt)

[razitko je soucasti letterboxu, prosim nebrat. Diky.]
Fbil arwfbh gvz, pvz fr mqnwv olg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

53 Logged Visits

Found it 38     Didn't find it 1     Write note 8     Archive 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 3 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.