Falurött Multi-Cache
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Denna multicache leder dig till några av Faluns äldre kvarter som rymmer gamla gruvarbetarbostäder. Här är det definitivt Falu rödfärg som sätter färg på tillvaron.
Falu rödfärg har satt färg på svenska stugor under flera hundra år. Rödfärgspigmentet är dock en ändlig råvara och man har beräknat att tillgången är slut om ca 80 år. Passa därför på och njut av denna vackra färg genom att besöka några av Falu stads härliga röda hus.
Cachen är uppdelad i tre steg. Vid varje steg kommer du till en röd stuga. Till varje stuga finns en fråga som du kan få besvarad vid stugan. Byt ut A, B, C med siffrorna från de rätta svaren för att få de rätta koordinaterna till cachen.
N 60° 3A.7B7
E 015° C.89B
Stuga 1: Hur många barn bodde gruvdrängen Jan Jansson Berglind och hans hustru med i detta hus? Svaret ger A.
Stuga 2: Med hur många barn bodde Christina Funck på den lilla gruvgården? Svaret ger B.
Stuga 3: Denna stuga har två olika gatunummer. Ta stugans gatunummer på Bergshaupmansgatan och subtrahera med gatunumret på Bondegatan. Svaret ger C.
Additional Hints
(Decrypt)
Oen hgfvxg öire eåinehynterg! Haqre uöea.
Treasures
You'll collect a digital Treasure from one of these collections when you find and log this geocache:

Loading Treasures