Skip to content

This cache is temporarily unavailable.

M+J VLCI: Keš je zničená, pokusíme se obnovu jak jen to bude možné...

More
<

Lesni zeleznice Bila I.

A cache by M+J VLCI Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/19/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


div style="text-align:center;">

Lesní zeleznice Bílá I.

Okoli obce Bílá obklopovalo vždy množství lesu, patrícím od roku 1855 do roku 1948 arcibiskupství olomouckému. Drevo se dopravovalo na pily, hute a železárny ve Frýdlante omezene plavením po vode ( jen krátké dríví), ve vetší míre však povozy, vetšinou v zime za pomocí saní.

Se stoupající poptávkou po stavebním dríví na Ostravsku bylo nutno zefektivnit dopravu, v roce 1898 vzikl proto návrh rozsáhlé síte úzkokolejných lesních železnic, vedoucích z Frýdlantu na Bílou, s cetnýma odbockami do mnohých údolí. Z projektu však sešlo, stal se však podkladem pro stavbu normálnerozchodné dráhy z Frýdlantu do Bílé, realizovanou v letech 1907 – 1908, ale také pro stavbu navazující lesní železnice z Bílé na Mezivodí (dnes parkovište u restaurace Ledovec), realizovanou v letech 1909 – 1911.

Samotná lesní železnice zacínala na tzv. starém place ( je to vlastne prostor dnešního parkovište pred hotelem Pokrok) , s nádražím byla spojena spojkou pres potok na nakládací rampu na nádraží normálnerozchodné dráhy. Trat mela rozchod 700 mm, délka na Mezivodí byla 5,25 km a sledovala v podstate na celé své trase Bílou Ostravici.


Provoz na železnici zajištovala parní lokomotiva Maffei a 8 dvojvozu na drevo.

V letech 1921 – 1922 byla železnice prodloužena z Mezivodí až k Bedrichove klauze, tento novy usek mel délku 2 km a materiál na stavbu byl použitý ze zrušené lesní železnice v Rajnochovicích. Trat opet vedla podél Bílé Ostravice, jen kousek za Mezivodím prešla na protejsi breh.

Tímto byla hlavní trat lesní železnice dobudována, celková délka byla 7,1 km, mela i dve odbocky- k Okrouhlici ( 1927 ) a k Lucovci ( 1932 ). Z projektu rozsáhle síte lesních železnic v Beskydech tak byla realizovaná jen velmi malá cást.

Provoz od roku 1922 zajištovaly již dve lokomotivy. Pro usnadnení prekládky dreva byla postavena v r.1933 normálnerozchodná vlecka ze stanice na starý plac, tím zanikla uzkorozchodná spojka na nádraží.

Provoz železnicky byl však neustále ztrátový, každorocní povodne pusobily omezení provozu, velkou ranou bylo postavení nové silnice z Bílé na Becvy v r.1935, což vlastne znamenalo cástecný presun dopravy dreva na silnici.

Lesní zeleznice jezdila jeste nekolik let po 2.svetove valce, pak byla zrusena, materiál a inventár našel využití na lesní železnici v Detrichove, krome jedné lokomotivy, tu odkoupily Trinecké železárny, zrejme jako zdroj náhradních dílu.

Jistou zajímavostí je, že ac železnicka nikdy nemela povolení k preprave osob, dochovalo se nekolik fotografií, zachycující upravené vozy na drevo a na nich sedící slavnostne oblecené lidi, jedoucí na každorocní pout na Hlavatou.

1945


Tato multicache vás provede v pekném údolí Bílé Ostravice po pozustatcích starší cásti lesní železnice, vedoucí na Mezivodí, i když jich není už mnoho, prece jen se dají v terénu najít. Teleso trati je na hodne místech zarostlé plevelem, takže se podíváme jen do relativne prístupných míst. Nejlepší je trasu k finálce absolvovat na horskych, ci trekovych kolech, lze i pešky, ci na bežkách, ale kolo je nejideálnejší prostredek. I když na lesní ceste muže být po deštích trochu bláta.


Jsou jiste uvahy, ze by po telese lesni zeleznice mohla vest naucna stezka, nechme se prekvapit...


Na úvodních souradnicích cache nehledejte! Úvodní souradnice vás dovedou blízko bývalé stanicní budove na Bílé. Tato stanice byla konecnou stanicí normálnerozchodné dráhy z Ostravice a zde se do roku 1933 prekládalo drevo z lesní železnicky do normálnerozchodných vagonu. Toto se po roce 1933 delo uz na starem place, jak bylo vyse uvedeno. V blizke hospudce, ktera slouzila od roku 1947 jako nadrazni restaurace, maji vystaveno nekolik velice zajimavych historickych fotografii z zeleznicniho provozu v okoli Bile, urcite stoji za shlednuti! Na plose nadrazi je jeste vzadu videt opravena zluta budova - byvala vytopna mistni drahy Frydlant - Bila . Stanicní budova je tedy vlevo od hospudky, zvenci vypada velmi pekne, bohuzel od pocatku roku 2011 je zcela opustena a vyklizena, v r. 2012 ji odkoupila obec Bila, ale 15 let ji nesmi komercne vyuzivat, takze jeji osud je nejisty. Stanicni hospudka z roku 1947 nese od sveho vzniku nazev JaPaKa. Je to zkratka jmen trí potomku zakladatele hospudky. Nas zajima, zda se jednalo o sourozence Jan, Pavel a Karel, pak A=9, nebo Jana, Pavel a Karel, pak A=10 a nebo Jana, Pavla a Karel, pak A=11

Stage 1.vás privede k informacní ceduli s pekným pomníckem na železnici v Bílé, nás vsak zajima ve kterem roce dojezdila lesni zeleznice B=XXXX? ( text vlevo dole )

V blízkosti stage 1, na bývalém starém placu, mužete bezpecne nechat své geovozidla a vydat se po stopách starší cásti lesní dráhy pešky, na kole, ci na bežkách.

Nedávno byla na uvodnim kilometru, soubezne s dnes uz malo znatelnym telesem lesní železnice, udelaná pekna pesina, sypaná šterkem pro peší i cyklisty, takže úvod bude pohodový. Jsou zde i cetne atrakce pro georobotky.

Stage 2. Trasa vás dovede k mostku, pres který vedla stara cesta, soubezna zeleznicka vedla o neco blize k rece, pred nekolikati lety zde byly jeste patrne opery mostku, kterym prekonavala potucek. V tesné blízkosti je cedulka, nás zajímá pocet písmen v posledním rádku. C=?


Trat se nyní dostane do blízkosti hlavní silnice, musíme po ní jet / jít asi 700m a na odbocce do leva odbocit na lesní cestu. Pozor - na hlavní ceste je zvlášte ve všední dny dost velky provoz, hlavne kamionu a nakladnich aut, vozicich drevo. Je to zvlastni - maji slovenske SPZ, vozi vytezene drevo ze Slovenska na Moravu, ale kupodivu i v opacnem smeru - vozi drevo z Moravy na Slovensko! Tak nejak se vozi drivi do lesa. Kocourkov!

Stage 3.vás dovede k pozustatku železnicky. Nás zajímá co se zde nachází? Bud? je to a) kilometrovník D=6, b) most se zábradlím D=7 c) betonové patky mostu D=8 a nebo d) zarostlý kus kolejnice D=9..

Tak a mužeme pokracovat dál po lesní ceste k finálce. Vlevo, mezi Bílou Ostravicí a cestou, nás bude doprovázet nekolik set metu velice pekne zretelný násep lesní železnice, dal by se najit jeste nejaky shnily prazec, ci jine drobne zelezne soucasti.

Fialka je umistena uz v sevrenem v udoli, v pomerne hustem lesnim porostu, signal je zde pomerne spatny, proto nevahejte jit do hintu. Vracejte ji prosim tak, jak jste ji nasli... Finalku vypoctete takto: N 49.25. (A-2) (C-5) (D-6) E 18.25. (305 x D - B - C)

.......

Cerpáno z publikace "Lesní dráha v Bílé",autor: Z.Melík

Dekujeme rikimu.cz za vydatnou pomoc pri zpracovani listingu a tatovi Vlkovi za vyrobu finalky!

Additional Hints (Decrypt)

Araí h mrzr, bcngear ilgnuav n cnx cbznyh febhohw... Ebmubqar arav an qehur fgenar erxl:-). Wnx xgrelfv xnpre ancfny - Zvpheva ol zry enqbfg:-).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.