Skip to content

<

Signalka #B2

A cache by Kocour.Mikeš Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/21/2011
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Série „Signálka“ aneb Skrz naskrz Ceským lesem

 

Ceský les tvorí cesko-bavorské pohranicní pohorí, na jeho území leží Chránená krajinná oblast Ceský les, sahající od Folmavy na jihu po Broumov na severu. Prostor kolem dálnice D5 (Katerinská kotlina) byl z CHKO vyclenen, takže oblast je rozdelena na dve cásti - menší, zhruba tretinovou severní a dvoutretinovou jižní cást. Prevážne lesnatá krajina Ceského lesa je doplnena pestrou mozaikou pastvin, luk a zarustajících lad. Pro severní cást Ceského lesa jsou charakteristická vrchovištní rašelinište s borovicí blatkou a svébytnou rašeliništní kvetenou. Zachovalá lucní spolecenstva jsou tvorena zejména podmácenými loukami s výskytem chránených a vzácných druhu rostlin. Krajina Ceského lesa je silne poznamenána historickým vývojem 2. poloviny 20. století, kdy došlo k násilnému odsunu puvodního obyvatelstva a uzavrení znacné cásti hranicního pásma verejnosti.

 

Zdroje informací o Ceském lese:

Správa CHKO Ceský les

Chránená krajinná oblast Ceský les

Zaniklé obce

Greenbelt (cástecne)

 

Celá série zacíná v jižní cásti CHKO u vesnice Železná a pokracuje podél cesko-nemeckých hranic víceméne po asfaltových cestách, které pohranicníkum usnadnovaly hlídání hranic a „signálky“ (více informací treba na WikipediE, Zelezna opona, Iron-curtain). Vede dále pres celou severní cást CHKO a koncí již mimo území CHKO na vrcholu Dylen. Série je taková malá ceská „Route 66“ – najdete zde celkem 66 tradicních keší.

Je urcena hlavne cyklistum a je vhodná jak pro horské, tak i pro krosové kolo, protože pojedete vetšinou po asfaltu, prípadne po zpevnených cestách, jen výjimecne po pešinách. Jen pocítejte s tím, že signálky vedly podél hranic vetšinou bez velkého ohledu na okolní terén, takže budete místy jako na houpacce, nahoru a zase dolu a nejmenšímu prevodníku se urcite nevyhnete. Kešky nejsou prímo u cesty, z kola budete muset sesednout a pár metru dojít.

Protože se vetšinou budete pohybovat na chráneném území, tak se podle toho prosím chovejte, predevším dodržujte zákazy vjezdu - nejezdete na sérii autem, na motorce nebo na ctyrkolce.

Odmenou za vynaloženou námahu vám urcite nebude jen pár bodu do statistik, ale hlavne klid, který v místních lesích je - nedivte se, když predevším v severní cásti za celý den nepotkáte živou duši. Ceský les vás neohromí dalekými výhledy na každém rohu, tady na vás ceká opravdový LES - padlé stromy plné drevokazných hub, mechy, mokriny a rašelinište, vítr na rozsáhlých loukách a jenom sem tam zapadlá vesnicka nebo nekde dnes už bohužel pomalu mizející stopy po tech, které byly zlikvidovány po válce.

 

A pro ty úplne skalní, kterým by nestacila jenom série – okolo trasy najdete i pár dalších keší (napr. tyhle nejsou od trasy príliš daleko:  GC1J226 GC2A6QZ GC12J3K GC1YG0X GC2A6KV GC2RJ3R GC20RQA GCH2E0 GCW6KP ).

 

Cestou po keškách série se budete pohybovat také po cástech nekterých naucných stezek - zastavte se u informacních tabulí at se taky neco nového dozvíte. Od jihu to postupne jsou:

Kolowratova naucná stezka

Príhranicní naucná stezka Rozvadov

Sklárství v okolí Lesné

Naucná stezka Branka

Naucná stezka Slatina

 

A nakonec ješte pár císel k celé sérii:

Pocet keší:

66 + 2

Celková délka:

cca 70 km

Nejníže položená keš:

500 m.n.m

Nejvýše položená keš:

930 m.n.m

Prumerná nadmorská výška keší:

683 m.n.m

 

Kešky

Kešky jsou až na výjimky malé Lock & Lock krabicky o velikosti cca 15x10x5 cm (ale coiny nebo menší travelbugy se do nich urcite vejdou). V krabickách je vetšinou jen logbook, tužka a orezávátko - necekejte tedy hromadu predmetu na výmenu (pokud se tam tedy casem nejaké „samy od sebe“ nenasbírají).

Barevné orezávátko je soucástí keše, není urceno na výmenu.

Pri logování prosím šetrete místem v logbooku.

  

Poznámka:

Pokud jste dost velcí blázni a chcete se pokusit zvládnout celou sérii za jediný den, nezapomente nejen na to, že vás ceká skoro 70 km, ale predevším na to, že nejaký cas prece jen strávíte hledáním keší - za jediný den mohou sérii zvládnout fakt jen otrlí borci, vybavení svítilnou nebo aspon celovkou a taky dostatkem vody a jídla. Vhodná nádraží (jako prípadné výchozí body cesty nebo pro návrat zpet):

Belá nad Radbuzou a Tachov (trat 184)

Dolní Žandov, prípadne Lázne Kynžvart nebo Planá (trat 170)

Výhodu budou urcite mít ti, kdo budou sérii lovit s podpurným týmem a doprovodným vozidlem, které je v Železné vyloží a nekde pod Dylení naloží.

 

Tak co, je tohle ten Power Trail nebo není? Posudte klidne sami J

Nekteré atributy Power Trailu série má – prozatím stejné listingy, nic moc na výmenu, ale najde se tady taky pár odlišností - krabicky nejsou mikro a taky nejsou tak blízko u sebe jako jinde (tady cca po 1 kilometru). Nicméne umístení nekterých samo o sobe by nemelo nijak velký smysl – ríkejme tomu klidne „lesní díkazabodovky“.

 

Zde je pro zajímavost nekolik odkazu k tématu:

Wiki.Geocaching.cz (rozcestník na nekteré ceské Power Traily)

Geocaching.cz (diskuze)

Geocaching Plzen (diskuze)

 

Druhý bonus - Dylen

Tenhle bonus je odmenou za projetí celé série, takže tomu odpovídá také jeho obtížnost. Snad je jasné, že budete muset jet od jihu… K získání potrebujete nasbírat tyhle indicie pro výpocet:

N49 57.UVW E12 30.XYZ

Odkazy na jednotlivé kešky série

01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66

 

 

A nakonec malá obrazová pozvánka:

Signalka1_nahled.jpg

Signalka2_nahled.jpg

 

Additional Hints (Decrypt)

PM Mn xzrarz, cbq irgirzv
RA Oruvaq gehax, haqre oenapurf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.