Skip to content

<

Vrch KOTEL

A cache by funebrak & stara matka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/24/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache vás zavede do blízkého okolí Rokycan na jeden z okolních kopcu.

Cache prosím opatrně ukládejte na stejné místo a dobře ji ukryjte.
Děkujeme, že jste ohleduplní i ke kačerům, kteří přijdou po vás.
Cache je dostatečně velká, takže můžete měnit jakékoli TB, GC i CWG a tématické předmety.


POZOR! Od 19. 7. 2014 změna souřadnic a umístění :-)
Původní krabička vzala za své při výstavbě nové rozhledny.

[EN]
This cache will take you to the nearby Rokycany-town at one of the surrounding hills "Kotel" (boiler).
The route to the top leads the blue tourist trail. Good luck hunting.

[CZ]
Vrch Kotel
je jeden ze několika brdských kopců, jež obklopují město Rokycany. Vrch je součástí členité Klabavské pahorkatiny složené převážně z ordovických zvrásněných břidlic s křemenci. Jeho vrchol se nachází zhruba pět až šest kilometrů jižně od středu města ve výšce 575 m. n. m. v polesí Cháchov, které má v současnosti rozlohu 846,39 hektaru a patří městu Rokycany. Na vrchol se dostanete prakticky ze všech stran některou z odboček ze žluté turistické trasy, která vede přes Kotel z Nezvěstic až do Mirošova. Nově je nyní cesta až na vrchol značena modrou turistickou značkou, která vede z Rokycan Kotelskou cestou s dlouhou oboustrannou alejí stromů a křovin, sahající prakticky nepřerušovaně až k lesu Kotel. Kotelská cesta byla roku 1995 zaregistrována jako významný krajinný prvek, důležitý jako útočiště pro ptactvo a drobné živocichy. Dříve kromě lip srdčitých doplňovaly alej i porosty dubu letního, osik, vrb jív, vrb křehkých, vrb popelavých, růží šípkových, hlohů a trnek. Počátkem března 2007 byla však alej bez povolení prořezána a ponechány jen lípy.


Pohled na Kotel od Nevida přes Veselou (foto: prognostique, panoramio.com)
View of Kotel (hill) from Nevid (village); village in the picture is Vesela.


Pohled na Kotel od Rakové (foto: kubajzsik, kubajzsik.rajce.idnes.cz)
View of Kotel (hill) from Rakova (village).

Rozhledna na Kotli? ANO! Už je tam!
V roce 1895 byla na vrcholu Kotle otevřena dřevěná turistická rozhledna postavená zásluhou „Okrašlovacího odboru pro Rokycany a okolí“. Sloužila veřejnosti až do roku 1909. V minulých letech uvažovalo město o jejím obnovení a byla již vytvořena nová studie se třemi variantami rozhledny, přičemž za nejlepší je považována válcová kovová konstrukce. Aby bylo z vrcholu dobře vidět, měla by být vyhlídka ve výšce 28 metru. V okolí totiž dosud nebyla žádná jiná rozhledna, ze které by se dalo dívat na brdské kopce, Rokycany a blízké i daleké okolí.


Původní rozhledna z přelomu 19. a 20. století, vlevo (zdroj: Rokycanské listy)
Studie nové rozhledny na Kotli, vpravo (zdroj: INDBau Plzen)
In left the original tower from turn of 19th and 20 century, in right is studies of new lookout tower on Kotel.

V listopadu loňského roku (2013) došlo k zahájení výstavby základů nové plánované rozhledny zde na Kotli. Přes zimu se nepracovalo, ale na jaře 2014 začala montáž konstrukce. Její výška je 28 m, vyhlídková plošina se nachází 25 m nad terénem v nadmořské výšce 600 m n. m., hmotnost konstrukce je 22 tun a její životnost se odhaduje na 100 let. Jako poslední se instalovalo na ochoz rozhledny vrcholové panorama. Z ochozu je za příznivého počasí vidět všechny vrcholy pohraničních hor — Přimda, Ostrý, Poledník, ale také třeba brdské vrcholy Tok a Praha, či Klínovec v Krušných horách. Prý „Je to jediná rozhledna, ze které můžete současně spatřit Brno i Prahu!” (myšleno tv přenašeč Radeč — Brno nad Zbirohem a meteorologický radar Praha v Brdech ;). Přístup na vrchol i k rozhledně je po již zmiňované modré turistické značce. Rozhledna je otevřená non-stop a vstup je zdarma. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo v sobotu 10. 5. 2014 za účasti všech potentátů a takřka tisíce návštěvníků. Město Rokycany vyhlásilo veřejnou soutěž o jméno rozhledny.


Několik obrázků z dostavby rozhledny těsně před usazením stříšky s vyhlídkou. Several pictures from finishing of the lookout tower (foto: Rudolf Seidl nejst.)


Nová rozhledna na Kotli, červenec 2014. New the lookout tower on the Kotel hill, July 2014. (foto: funebrak)


Po zážitku z krásného rozhledu se můžete zapsat do vrcholové knihy, kterou najdete v nové schránce od pana Stanislava Pecha z Rokycan. Součástí je i vrcholové razítko. (foto: funebrak)
After the experience of the beautiful vision, you can write to the top of the book, you will find in the new box from Mr. Stanislav Pecha of Rokycan. It also includes a top stamp.


Pokud někdo z kačerů má další zajímavé informace o této lokalitě, nechť se bez uzardění ozve, rádi je do listingu zařadíme :-)

K samotné krabičce: Je to klasická lock&lock krabička s notýskem a tužkou uvnitř. Je dostatečně velká na menší TB i GC a určitě na CWG :) Snažte se být nenápadní, může být na vás vidět z okolí.

Zdroje a foto: David Borek, prognostique, kubajzsik, INDBau studie (stáhne se PDF), Rokycanské listy, Týden, Lesy mesta Rokycan, plzenskonakole.cz, Rozhledna Rokycany, Rozhledna na Kotli, Turistický deník, Sebevrah1, Sebevrah2, J. a R. Seidlovi. Všem srdecne dekujeme.

Additional Hints (Decrypt)

i xberarpu, cbq xnzral

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.