Nádraží Cervenka
Cervenské nádraží leží na pomerne duležitém železnicním uzlu. Prochází zde trat císlo 270 (z Ceské Trebové pres Olomouc do Bohumína), která je soucástí tretího železnicního koridoru a odbocuje zde trat císlo 273 do Litovel a dále Prostejova. Nádraží je rozdeleno na dve nástupište spojené podchodem, s celkovým poctem šesti kolejí, z toho první nástupište má koleje ctyri. Celková délka nádraží je asi jeden kilometr. Všechny koleje jsou elektrifikované. Denne zde zastaví asi 90 - 100 vlaku. Vetšinu vlaku tvorí osobáky, ale od roku 2008 je Cervenka rychlíkovou stanicí, takže zde zastavují i rychlíky v obou smerech - do Prahy a do Vsetína.
HISTORIE
Historie nádraží v Cervence se zacala psát už za Rakouska-Uherska v roce 1845, kdy byla vystavena jedna z prvních parostrojních železnic - Olomoucko-pražská dráha. Tato jednokolejná trat se tak stala hlavním (zatím vlastne jediným) spojením z Vídne do Prahy. Tehdy ješte cervenské nádraží neslo název Littau – Litovel. Krome hlavní budovy melo nádraží dve koleje objízdné a manipulacní, spojené dema trojitými výhybkami. Naproti prijímací budovy stála vodárna. První slavnostní vlak z Vídne do Prahy vyjel 19.Srpna 1845. Ten den ješte dojel do Olomouce. Odtud pokracoval druhý den v ranních hodinách. Cervenkou vlak projel asi za hodinu a do Prahy dorazil za necelých 7 hodin.
Nadrazi v roce 1894
V letech 1885 – 1886 byla vybudována místní trat do Litovle. S touto stavbou se zmenilo i okolí nádraží. Západne od nádraží byla vybudována výtopna, která mimochodem stojí dodnes, ale v roce 2008 prestala být využívána a zacala rychle chátrat. S vybudováním této trate vzniklo nové nádraží v Litovli a cervenské dostalo dnešní název podle obce.
Nadrazi v roce 1910
Zdvojkolejnování tratí v Rakousku-Uhersku zacalo už v 50. letech 18. století, ale výstavbou trate z Breclavi do Brna se doba cestování z Vídne do Prahy zkrátila. Úsek Ceská Trebová – Olomouc – Breclav se tak stal méne potrebným a celkového zdvojkolejnení se dockal až v roce 1933.
Další, asi zatím nejvýznamnejší, promena cervenského nádraží zacala v roce 1977 a trvala až do roku 1984. Prestavba celého nádraží rozdelená do ctyr etap zahrnovala hlavne stavbu nové budovy a celkovou promenu okolí nádraží. V první až tretí etape byla práve zborena puvodní budova a postavena nová, do podoby, tak jak ji známe dnes, a v poslední etape byl vybudován perónní prístrešek a provedeny další okolní úpravy.
Hlavni hala
Poslední úpravou prošlo nádraží v letech 2005 - 2008 pri modernizaci koridoru. Opravou hlavní trate se rychlost zvýšila na 160 km/h. Na nádraží byly upraveny nástupište, mezi prvním a druhým nástupištem byl vybudován podchod, okolí nádraží se opravilo a budova dostala novou fasádu.
Informace o keši
Finální krabicka je typu lock lock (asi 16x11x5 cm),ve velikost small, ale už je to naokraji regular, takže vetší predmety se sem vejdou.
Pred finálkou jsou dve mikro krabicky.
Vždy musíte zjistit nejaké císelné údaje. U první krabicky 4, u druhé 2. Potom je dosadíte do vzorce k dalším souradnicím. První krabicka je na úvodních souradnicích.
Potrebné vzorce:
Krabicka 1
X = 40*B + 18*D - 1
Y = 10*A + 60*D - 3*(C-1) + 1
Krabicka 2
X = B - A
Y = A + 2*B + 23
U nádraží mužete zaparkovat auto.
Na úvodních souradnicích si dávejte pozor na mudly, nejvetši koncentrace vždy bývá pred a po odjezdu vlaku.
Žádna krabicka není v kolejišti! Ke všem se dostanete z cesty.
Prosím, vracejte všechny krabicky presne tak, jak byly vytaženy, aby nám tady ta keš nejakou dobu vydržela
Je to moje první keš, doufám, že se vám bude líbit. Tak snad už jen poprát klidný odlov.