Skip to content

Høgberget 827 moh. Traditional Cache

Hidden : 3/25/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Høgberget 827 moh.






Høgberget ligger i Sør-Aurdal kommune, på området som kalles Veståsen, og som deles mellom kommunene Nordre- og Søndre Land, Sør-Aurdal og Etnedal.

Høgberget er 827 moh, og er fint beliggende med en fantastisk utsikt over alle de ovennevnte kommunene.
Veståsen er et kjent område allerede fra gammelt av. Nedtegninger fra 1753 og 1754 viser at det etter kongens befalinger ble foretatt en befaring her oppe.
Grensen for befaringen ble definert på følgende måte:
”i den så kaldede Væstre Almenning udi dette sogn, og da på gaarden Myhre som er den sønderste og ytterste gaard ved almindingen. Grensen er fra sted til sted beskreven fra det første Skielneberget kaldet, til det siste kaldet Tinton, og er ungefær en linie fra Væster til Øster.”

Området var viktig under annen verdenskrig, da deler av hjemmestyrkene holdt til her inne. Her tok de imot flyslipp fra England. Våpen og ammunisjon ble sluppet ned i kontainere, og ble gjemt bort til de skulle brukes.
På cachen Sweetheart ”Frøya” kan du lese mer om det som skjedde i området under krigen. Frøya var kodeordet for alle flyslipp på Høgberget under krigen. I området rundt er det bygget opp flere depoter, som ble brukt til å skjule våpen og ammunisjon som ble sluppet fra de allierte flyene. De fleste av disse depotene er borte i dag, men man kan se rester etter dem på flere steder. Tyskerne brente en del av dem under razziaer de hadde på åsen i de siste månedene av krigen.
Cachen på Høgberget ligger omtrent rett sør for Tverrvasskjerka og cachen der.

Cachen


Området er meget lite benyttet, og stier eksisterer nesten ikke. Det anbefales å ta cachene her oppe på sommerstid, da veiene frem til de anbefalte parkeringsplassene ikke er brøytet vinterstid.

Korteste fottur er fra Meisdalen, da er det ca. 800 meter til cachen. Bomvei til Meisdalen starter ved Begna Bruk i Begnadalen, eller ved Fluberg Bru i Søndre Land.
Kommer du fra Land siden, kan man også kjøre opp i Kverndalskroken og Kistefos sine skoger. Parker på oppgitte koordinater, følg stien noen hundre meter fra veien derfra de siste 6 kilometrene offroad. Denne turen er noe tung, da det store deler av turen er myr. Tidsforbruk frem til cachen ca. to og en halv time med matpause.

Geocaching i Norge


Geocaching i Norge

free counters

Additional Hints (Decrypt)

[Nor] V rg ger [Eng] Va n gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)