Skip to content

<

Voldemars Irbe

A cache by Mr.RGB Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/22/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[LAT]
Dotajās koordinātēs slēpnis neatrodas.
Lai to atrastu, Tev būs mazliet jāpakavējas Rīgas vēsturē.

Voldemārs Irbe (1893-1944), saukts arī par baskāji Irbīti, ir viens no ievērojamākajiem reālisma pārstāvjiem latviešu glezniecībā. Gleznojis ainavas, pārsvarā pilsētas nomales skatus un žanra darbus, arī portretus. Viņa darbiem raksturīgs ekspresīvs kompozīcijas un krāsu risinājums. Strādājis pārsvarā ar ogli, zīmuli, bet īpaši bija iemīļojis pasteļkrītiņus.

Irbīte bija slavens ar savu ekscentritāti: garu, neķemmetu bārdu un matiem, tērpies melnā apmetnī, viņš staigāja basām kājām kā vasarā, tā arī ziemā. Irbīte bija neatņemama starpkaru Rīgas ainavas sastāvdaļa, izcils pretstats otram spilgtākajam tālaika māksliniekam — dendijam Kārlim Padegam (Mistērija).

Irbītes pārliecība nav ļāvusi šaut uz cilvēkiem, tādēļ Pirmā Pasaules kara ārstu komisija viņu atzinusi par garīgi nepilnvērtīgu un atbrīvojusi no karadienesta. Irbīte bijis arī veģetārietis un nelietojis alkoholu, bet mazgājies esot vien reizi gadā — uz Lieldienu dievkalpojumu. Pēc viņa uzskata, cilvēka galvenā sūtība ir pēc iespējas mazāk ņemt no šīs pasaules un pēc iespējas vairāk tai dot. Šo savu pasaules skatījumu mākslinieks aprakstījis 26 publicistiskās brošurās, ko izdevis pats par savu naudu.

Irbīte reiz izteicies, ka pie ideāla zīmējuma jāstrādā vien tik ilgi, cik varot nostāvēt uz vienas kājas. Kā darba virsmas saviem pasteļiem viņš izmantojis pašdarinātus melnus vai pelēkus kartonus, reizumis arī jumta papi un pat smilšpapīru — lai kvarca graudiņi zīmējumam piešķirtu sevišķu mirdzumu. Savus zīmējumus Irbīte turpat uz ielas stūra izdāļājis par niecīgu samaksu, bet pirms lietus pat par velti, tādēļ šodien tie atrodami vai katrā rīdzinieku ģimenē.

Irbīte gāja bojā Otrā Pasaules kara beigās, no nejaušas šķembas aviācijas uzlidojumā Rīgai. Apglabāts Miķela kapos, bet pie uz ielas stūra pie Dailes teātra, kur viņš mēdza sēdēt un zīmēt, Irbītem uzstādīts piemineklis (tēlnieks A.Vārpa, arhitekts A.Heinrihsons, pasūtītājs — privātpersona Rita Červenak-Virkavs).

Aiznes kādu puķi Irbītem (lūdzu, nofotografē to un pievieno logam!) un pie viena neuzkrītoši novēro dažas pazīmes, kas var palīdzēt slēpņa atrašanai. Noderēs burtu skaits pieminekļa plāksnes 1.rindā (A), 2.rindā (D) un pēdējā rindā (B), kā arī piemineklim tuvākā mākslas tempļa adrese (C) un mākslinieka vecums (E).

Slēpņa atslēga ir Irbites dzimšanas vieta: N57.X E26.Y,
ko var gan uzzināt arhīvos, gan izrēķināt: X=E^2–C un Y=A*B*C–B*E

Konteineris ir droši noglabāts un ar samtu iztapsēts konteineris, kurā atradīsies vieta gan ceļotājiem, gan visdažādākajām maiņas lietiņām. Diemžēl pa laikam nākas sastapties ar spēlētājiem, kas nav izpratuši spēles jēgu un rīkojušies negodīgi, vienkārši piesavinoties kādu ceļotāju.
Patīkamu apmeklējumu!

[EN]
Cache hiden in the centre of Riga. To find a cache, You have to visit a monument of Artist at the given coordinates, then make a little walk in past of Riga.

Voldemars Irbe, also known as Barefooted Irbite (1893-1944) was one of the most prominent representatives of the Latvian painting realism. He painted landscapes, mostly suburbs, genre scenes, as well as portraits. His paintings may be characterized by an expressive composition and very colorful solution. He worked with charcoal, pencil, and specially liked pastel crayons, his favorites.

Irbite was known for his eccentricity as well, as he walked barefooted through the year, with a long uncombed beard and hair, dressed in a black robe. He became an integral part of the city’s inter-war landscape, in remarkable contrast to the second of the brightest artists of that period, a ‘jack-a-dandy’ Carl Padegs (Mystery).

His creed was against shooting people, and therefore he was recognized mentally disordered by the Military Medical Commission. Also the Artist was a vegetarian and never used alcoholic beverages. He washed once a year on Easter.

Irbite considered his duty was to take from the world as little as possible and give back as much as possible. The artist revealed his world’s visions in 26 publications, all issued by himself spending his own monies.

Irbite had stated once, that he worked on one drawing only as long as he could stand on one leg. The artist used to choose a selfmade cardboard - black or gray - as a layer for his pastels. Sometimes it was roof felt and even sandpaper, so as to obtain a special color-glow through the quartz-grains. He gave out his drawings for a little fee or even for free and now they are almost in every Latvian family.

Irbite died at the end of the World War II. He was killed by a random splinter during the bombing of Riga city and was buried in the St. Michael's Cemetery. A monument was raised in his honor next to the Daile Theatre at 75, Brivibas Str. (Sculptor A.Varpa, Arhitect A.Heinrihson, ).

You have to find artist monument in Riga, put there a flower (plz photolog!) and discretely observe some information, important to find a final location: count of letters on the memorial plaque at 1.line (A), 2.line (D) and last line (B), address of nearest art temple (C) and age of Artist (E).

To reach a final location, You must find a key:
N57.X E26.Y, where X=E^2–C and Y=A*B*C–B*E

If You are to lazy make this easy calculation, You can use as a key a birth place of Artist :)

The container is a solid size box for all kind of TB and other exchange things. Unfortunately some geocachers have not been fair and grabbed TB without logging.
Good luck!

free counters

Additional Hints (Decrypt)

[LV] Tnyn xbbeqbvangrf tynon prxrevf
[EN] Svany pbbeqvangrf uvqqra va purpxre!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.