Skip to content

Vallhofs Säteri Traditional Cache

This cache has been archived.

Royal Frodemos: En del cacher är färskvaror. Denna är en sådan och får därför försvinna ur rullorna, burken/burkarna återanvänds kanske till något annat kul. Tack för alla trevliga loggar!

More
Hidden : 09/30/2011
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Snabbt tagen cache vid upplands äldsta, ännu bebodda, herrgård i trä.
Ingen idé att röja runt i parken. En god cachare lämnar inte en bombzon efter sig.

Wallhof, Vallhof, Vallhov... kärt barn har många namn.
I byn Jumkil omtalas Vallhov ibland som "Drottning Christinas jaktslott." Här låg tidigare ett annat hus som förstördes vid en brand och nu är helt borta. Där bodde drottningen under jaktutflykter i de kringliggande skogarna. Nuvarande huset är ena flygeln av en större gård (byggd 1700) som brann under 1700-talet. Carl von Linné kamperade här vid sina exkursioner i byns skogar och ängar. Kammaren där han sov bär spår av Linné, som skissade och antecknade på lumptapeten och direkt på väggbrädorna.
Under ett av uthusen finns spår av en fånghåla. Därifrån utgick en lönngång västerut som CO var med och undersökte som ett pojkäventyr på 70-talet. Gången hade rasat in ordentligt ca 60 meter in och där tog också modet slut.
Ursprungligen har herrgården haft en liten barockpark, som på 1790-talet ersattes av en engelsk park.

Additional Hints (Decrypt)

Ivyfra? Pnpurtözzna xna yrqn qvt eägg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)