Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

SPS Teplice

A cache by Kucza a Hyhyk Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/10/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:SPŠ Teplice

K založení kešky „SPŠ Teplice“ me vedly hlavne nostalgické vzpomínky na moje studentské roky strávené na této škole, na bezstarostné mládí a krásnou dobu mezi roky 1988 – 1992. A samozrejme, když škola slaví 60 let svého vzniku, chce to nejak zvecnit a oslavit. Zdravím tedy tímto všechny své souputníky z revolucních školních let … Šárku Škohelovou, Jardu Vrchotu, Stánu Kaiserovou, Káju Lasíka, Danu Ortcikrovou, Káju Hamsu, Emila Fleichmanna, Alici Šimkovou, Tomáše Stárka…………..ale taky Elišku Berkovou, naši ochránkyni, Vlastu Klobásu a Vládu Koudelku, kterí nás nechali projít až k samému konci, byt jsme si to ne všichni zasloužili. Jedná se o jednoduchou kešku, prosím opatrne na mudly, je jich kolem plno. V kešce není tužka, je třeba si ji vzít s sebou. Díky a všem prima lov!

SPŠ Teplice

Historie školy

Na 24. duben 1854 se všichni tešili, nebot poutace už dlouho dopredu hlásaly, že Teplicané zažijí slavnost u príležitosti snatku jeho velicenstva císare a pána Františka Josefa I. s její královskou výsostí princeznou Alžbetou Bavorskou. Program oslav, sázel na platnost sloganu ,,Dejme lidu chléb a hry'' a zabíjel dve mouchy jednou ranou: lázenská sezóna mela jedno zpestrení k dobru a místní alespon na chvíli uprímne sympatizovali se svým cerstve ženatým císarem.

Historie

Den D pak zacal casne ráno vyzvánením všech zvonu a stovkou delových salv z Letné. V deset hodin se davy natesnily do farního kostela, kde se odehrávala velká zpívaná mše svatá a hlavne se v Teplicích poprvé zpívala nová národní hymna. Poté se celý pruvod odebral na Konský trh, aby tu vyvolení symbolicky zasadili dve lípy a poklepali na základní kámen NOVÉ MESTSKÉ ŠKOLY.

Budovu postavil pražský stavitel pan Tereba, nákladem 80 000 zlatých. Z této cástky poskytl 30 000 zlatých Izraelský kulturní spolek, za což mu byla poskytnuta jedna trída pro výuku žáku židovského puvodu. Stavba dvoupatrové budovy v novorenesancním slohu se sedlovou strechou z pálené krytiny z bobrovek na hustém latování byla dokoncena roku 1859 a vyucování bylo zahájeno 2.1.1860. V té dobe tu bylo 14 uceben, 2 kreslírny, nekolik kabinetu a ucitelské byty. V roce 1861 byla opet stavitelem Terebou (nákladem 20.000 zl.) postavena školní kaple, která je stavebne spojena s budovou školy.

Historie

Tato škola se stala nejvetší budovou, která uzavrela prostor mezi Kapelní a Školní ulicí. V ní byla umístena obecná a nižší reálná škola, vyšší dívcí, meštanská, remeslnická pokracovací a také škola pro žáky židovského vyznání. Díky této dominantní budove zanikl také název prilehlého Konského trhu, který se prejmenoval na Školní námestí, dnes Benešovo námestí. Roku 1874 byla dokoncena stavba samostatné budovy v Kapelní ulici (pozdejší Strední zdravotní škola), kam se prestehovaly obe dívcí školy. V letech 1893 a 1936 byly provedeny velké rekonstrukce a cástecné prestavby.

Ve školním roce 1951/52 byly obe základní odborné školy slouceny a umísteny do dosavadní školní budovy na námestí Dr. Edvarda Beneše. Na pocátku školního roku má 3 hlavní oddelení: hornické, kovo-elektrodelné a odevní. Tato 3 oddelení jsou rozdelena v 37 trídách s celkovým poctem 1 129 žáku. Škola mela na svou dobu moderne zarízené kovodílny, elektrolaborator a odevní dílny. Krome toho mela škola projekcní aparát, sloužící k prohloubení vyucování a doplnení všech potrebných znalostí oboru. V té dobe se zde také otevírá nová odborná škola pro obor presného strojírenství pod patronátem závodu Somet - Trnovany, která mela za úkol výchovu odborníku pro všechny závody spadající pod presné strojírenství. 1.zárí 1951 byla otevrena jedna trída, do které bylo zapsáno 31 žáku. Nová škola mela pro budoucnost velký význam. V roce 1965 byl po nekolika neúspešných pokusech vypracován projekt na adaptaci kaple v Kapelní ulici. Ta byla prestavena na telocvicnu, 6 školních dílen a 2 kabinety. Tato prestavba trvala 10 let. Roku 1980 byla provedena rekonstrukce strešní krytiny a roku 1985 oprava fasády. V roce 1987 došlo k úpravám ústredního topení, kanalizace a vodovodního potrubí.


Strucná charakteristika školy

Vzdelávací proces SPŠ Teplice je zameren na strojírenské, dopravní a administrativne technické obory. Zrizovatelem školy je Ústecký kraj. Na základe usnesení Rady Ústeckého kraje ze dne 5.zárí 2001 byla vydána zrizovací listina, ve které se zrizuje "Strední prumyslová škola, Teplice, Benešovo námestí 1, príspevková organizace". OD 1.9.2011 je SPŠ sloucena spolu s Hotelovou školou a Obchodní akademií Teplice.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

1,093 Logged Visits

Found it 1,013     Didn't find it 52     Write note 7     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 5     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 19 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.