
Rybník Dráteník je jedním z rybníků na Červeném potoce, které zde vznikly pro potřeby hamrů a železáren.
Jméno potoka je odvozeno od načervenalé barvy, která vzniká díky vysokému obsahu železa. Východně od železnorudného dolu na Jedové hoře byly nalezeny strusky, které dokládají zdejší velmi starou těžbu a železárenskou produkci. První zpráva o výrobě železa v Komárově pochází ze 13. století. Tato výroba probíhala v režii majitele komárovského statku Jiříka Pešíka. Další zpráva o komárovských železárnách pochází z konce 14. století. V té době sestávaly tamní hutě ležící na Červeném potoce ze tří hamrů a jedné pece zvané dýmačka.
Vlastní rybník Dráteník (či spíše vodní dílo) byl postaven na přelomu 19. a 20. století na místě původního rybníka.
Technické parametry:
Celkový objem: 0,138 mil. m3
Zatopená plocha: 4,72 ha
Kóta koruny hráze: 418,32 m n. m.
Výška hráze nade dnem: 6 metrů
Délka hráze: 190 metrů
Říční kilometr Červeného potoka: 18,650

Dnes slouží zejména k rekreačnímu účelu - rybolovu. Před rekonstrukcí hráze v letech 2010 - 2011 byl hojne využíván i ke koupání. Kterýpak místní kluk by neznal vyhlášenou houpačku na pravém břehu? S provedenými protipovodňovými opatřeními při této rekonstrukci se však značně zhoršil přístup do vody z hráze rybníka.

Počátkem července 1954 dochází následkem několikadenních přívalových letních dešťů k rozvodnění Červeného potoka. Ten je sice relativně krátký - necelých 30 kilometrů, avšak odvodnuje plochu o rozloze témeř 225 km2, a tak při nadměrných srážkách dokáže jeho hladina pěkně stoupnout. Sypaná hráz rybníka Dráteník nedokáže odolat náporu velké vody a napravo od výpustě povoluje. Povodňová vlna se přelévá přes hráz níže položeného Červeného rybníka, jehož pevnost zajišťují staleté duby, valí se na Komárov a bere s sebou všechno, co ji přichází do cesty. Komárovské náměstí se rázem proměňuje v další "rybník" a u Oseka voda odnáší i úseky silnice do Hořovic.

Další větší povodeň přichází v červnu 1995, avšak tentokrát hráz Dráteníka odolává.
Svá geovozidla zanechte na doporučených místech a nezajíždějte do lesa!!!
Prosíme, keš při svém odchodu dobře zamaskujte, ať nám dlouho vydrží. Maskovacího materiálu máte v okolí dost.