Ottarshögen Traditional Cache
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Ottarshögen är 37 meter i diameter och är en av Sveriges absolut största gravhögar. Den ingår i ett gravfält med mer än 60 gravar som uppfördes under folkvandringstiden (375-550 e.Kr.) och användes i några hundra år. Platsen är inte bara viktig för den arkeologiska forskningen, utan är även en pusselbit i diskussionen kring Svea rikes vagga.
Fornlämningen och platsen är uppkallad efter en sveakung vid namn Ottar Vendelskråka som finns omnämnd i äldre skrifter redan på 700-talet. Skrifterna berättar om att sveakungen Ottar hade gravlagts i Vendel. Ottarshögen har direkt koppling till gravarna i gamla Uppsala där det sägs att Ottars farfar Aun, Far Egil och sonen Adils har begravts.
För att undersöka om Ottarshögen innehöll den omtalade sveakungen genomfördes en arkeologisk undersökning av gravhögen och ytterligare ett tiotal anläggningar på gravfältet i början på 1900-talet. Högen visade sig innehålla både en man och en kvinna, som var begravda i början av 500-talet. I graven låg också en utrustning värdig en kung.
Ottarshögen går att besöka året runt. Ett populärt nöje sommartid är att ta med sig fikakorg och sätta sig i toppen på gravhögen för att blicka ut över den vackra Vendelsjön.
Vägbeskrivning
Ottarshögen ligger Uppland. Cirka 4 mil norr om Uppsala ligger Vendel. Sväng av från motorvägen (nya E4:an) vid avfart 191 och följ skyltning mot Husby. Efter ca 5 km kommer du till en vägkorsning. Där ser du Ottarshögen på höger sida. Parkera vid bygdegården.
Additional Hints
(Decrypt)
Zntargvfx.
Zntargvp.
Treasures
You'll collect a digital Treasure from one of these collections when you find and log this geocache:

Loading Treasures