Skip to Content

<

Jednou a dost!

Hidden : 11/18/2011
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Co takhle ukázat českejm kačerum podzemí města jehož sláva...?! Ale radši dost! Původní podoba týhle krabky je z dílny triakcz & SaidOS. Na rozdíl od jejich druhýho kousku - Baziliška - byla a je tahle o něco náročnější.

Po problémech s opakovanou ztrátou krabice a stavebních úpravách u bývalýho vstupu jsem změnil postup, některý vyhlášený prvky z trasy odpadly, jiný přibyly...


Úvod

Na výchozích souřadnicích krabici nehledejte! I když by vlastně mohla doplavat kamkoliv... :) Kdo jí bude chtít najít, asi si bude muset přečíst listing, ale i BF je samosebou povolený!!!

Pokud se rozhodnete zkusit keš odlovit, budete putovat pod městem z větší části jednotnou kanalizací = tečou tudy splašky a za deště i srážková voda! Při velkejch přívalovajch deštích se neobejdete bez potápěčský výbavy :) Dobře si cestu rozmyslete, stojí Vám to za to?! Ale možná bude i nějakej adrenalín.

Na začátek si udělejte malou anketu :), každý bod ohodnoťte číslem 0-5 podle toho, jak hodně Vám uvedená věc vadí (0-nevadí, 5-nemůžu o tom ani číst)

 1. potkan
 2. stísněné prostory
 3. smrad
 4. vlhko
 5. kal
 6. bahno
 7. bakterie

A teď vyhodnocení, body posčítejte a pokud Vám vyšlo víc než 5, tak se na to radši vybodněte a nechte jí drsnokačerum.

Každej už asi tuší, že jde o kanálovku. Pokud pořád ještě nechápete o co jde, běžte nejdřív zkusit nedalekýho Baziliška http://coord.info/GC361V0. Až budete u jeho krabice, napadne Vás nejspíš i: co asi může být tam někde dál? A právě kousek z toho Vám ukáže tahle keš, jen na trochu jinym místě - ale žádný strachy, je to všude stejný...

!Důležitá upozornění!

Listing si ideálně přečtěte víckrát a udělejte si rešerši o ne/bezpečnosti pohybu v podzemí.

Na odlov keše běžte alespoň ve dvojici, vim vo čem píšu, zároveň informujte někoho na povrchu o tom, kam jdete!

Terén 5 hvězd je reálný!

Neberte do tohoto podzemí děti! Nebude se jim to líbit a je to pro ně zdravotní riziko! Vezměte je třeba na toho Baziliška...

Pokud jste se vážně rozhodli do podzemí vyrazit, budou se Vám třeba hodit následující věci:

 • smysl pro odhad vzdáleností, třeba i kompas a nejspíš taky i GPS (i když GPS/telefon Vám budou na 95% trasy vlastně na nic)
 • gumáky (když nejsou povodně, celá trasa se dá sfouknout v normálních gumákách do 3/4 lýtek)
 • rukavice pracovní nebo pevnější gumový
 • starý oblečení (při troše šikovnosti to nebude nezbytný
 • opravdu kvalitní a spolehlivou svítilnu (každý člen výpravy)
 • doporučuje se helma (vyhovuje i stavební)
 • pokud máte tu možnost, vezmete si plynovou masku s biofiltrem, nebo aspoň respirátor z pracovních potřeb - sice nechytí úplně všechno, ale třeba cákance v pohodě, podobně třeba pracovní plexi brejle
 • někdo doporučuje se sebou svíčku, její význam vysvětlil např. antonio, ale tady se půjde většinou dobře větraným prostorem

Kdo nemá vůbec páru, měl by pročíst aspoň zásady pohybu v podzemí od antonia: http://antonio.cz/gc/podzemi. S jeho zásadama souhlas, triak měl teda jednu odlišnou zkušenost s potkanama, který při jeho návštěvě plachý moc nebyli - jednou jednoho nechtěně zatlačili do kouta a ten je potom prohnal a nešlo ho setřást (v podzemních chodbách má výhodu - ideální výšku). Já tady ani v jinejch trubkách nebyl poprvý a i když byli zvědaví, tak přede mnou vždycky utekli - asi jsem strašidelnější než triak :). A dále jeden bod k Antoniovi přidáváme: nemáchejte se zbytečně v odpadní vodě holýma končetinama a pokožkou vůbec, zvlášť s otevřenou ránou/odřeninou, anebo, nedej čert!, "vodu" nevdechujte nebo nepijte. V případě vdechnutí/polknutí odpadní vody je vysoká pravděpodobnost septického šoku: http://www.stefajir.cz/index.php?q=sokove-stavy, ten vetšinou koncí tragicky.

Pár informací k mostecké stokové soustavě

Až na pár výjimek (většinou úplně nová "semisatelitní" zástavba) je Mostecká kanalizace jednotná, to znamená, že stejným potrubím tečou splašky i dešťovka. Celkem je v soustavě 6 čerpacích stanic odpadních vod, které čerpají odpadní vodu z Velebudic (resp. až z Havraně ze zóny Joseph), Čepiroh, Vtelna, Obrnic, Souše a Rudolic. Všechna odpadní voda končí v čistírně odpadních vod u sídliště Chanov. Čistírna má projektovanou kapacitu 63263 EO (ekvivalentní obyvatel). ČOV je rozdělena na 4 hlavní části a to mechanické čištění, biologické čištění, kalové a chemické hospodářství. Celková délka mosteckých stok je už daleko přes 120 km (při odlovu keše si prohlédnete méně než 2%). Odhadem je na městskou kanalizaci připojeno 98,1% obyvatelstva (údaj z roku 2004). Mostecká soustava má celkem 6 odlehčovacích komor, které zajišťují odvod odpadní vody přímo do vodních toků v případě zvýšení průtoku nad přípustné meze. Čtyři z těchto komor ústí přímo do řeky Bíliny.

Další informace jsou veřejně např. v Kanalizačním řádu města Mostu http://supp.scvk.cz/obsah/soubory/kanalrady/mo_most_02.pdf.

A teď, jak na tu keš?

Krabka je v kanále a cestu k ní Vám napoví taky kanály! Když už je to ta kanálovka... Celá trasa má asi tak 4 kilometry - je v tom ale započítaná i cesta "suchou nohou" od parkingu ke vstupu a od finálky k parkingu. Schovku samozřejmě neprozradíme, poradíme jen cestu, jak se k ní dobrat... Takže:

 1. Na zveřejněných souřadnicích najdete vstup do podzemí. Bude to chtít trochu šikovnosti, na první pohled se to může jevit na gumáky dost, ale dá se to. Stoupněte si čelem ke vchodu a dejte na instinkt, ale uvědomte si, že někdy je ta pravá ta levá a ta levá je ta pravá a pak vykročte... ideálně pravou nohou pro štěstí.
 2. Pokračujte proti proudu, nebudete mít kam odbočit ani utéct :), je to taková procházka pro starý babičky na rozcvičení a seznámení a na konci Vás čeká velmi pozoruhodná komůrka, v koutě i s pramínkem ale taky s křižovatkou. Vydej se naproti přes komůrku dál proti proudu:
  "Rozcesti"
 3. Cesta Vám určitě ubíhá vesele, pořád je to pohodička, sem tam krápník, sem tam mokvoň a jiný úkazy, sem tam jezírko, sem tam různej plaváček, nikam neodbočujte, nikam nepadejte, nikam si nelehejte, nikam neprolejzejte!:
  "Mokvon"
 4. Pak se před Váma otevře obrovská prostora! Málokdo by asi něco tak velkýho v podzemí čekal... Je potřeba se dostat nějak nahóru... Drsoni to vezmou po hrázi vzhůru, chytřejší si najdou elegantnější způsob! Stojíte už nahóře? Super! Nacházíte se v multifunkční mimoúrovňový křižovatce kanalizací...
  "Megakomora"
 5. Tam vpravo přes jezírko proti proudu jste původně měli jít, ale budu na Vás hodnej, chodit tam nemusíte, pro odlov krabky Vám to nepomůže, ale koho to zajímá ať se tam jde podívat, extra daleko nedojdete a bejvával tam hroznej smrad, málem jsem tam sebou jednou švihnul... Přes jezírko a dál propustí po proudu taky nechoďte, ani byste se tam asi nevešli... Ale tam naproti v tý velký rouře vlevo, odkud jde řev Niagáry, tam by něco mohlo bejt...
  "Za olgojem"
 6. Jste v tý velký rouře? Většinou to jde tudy úplně suchou nohou. Kdyby tudy teklo, tak jste v pytli, protože je to přepadová roura pro extra velkou vodu... Na zemi je silná vrstva sypký naplaveniny, do který se budete nejspíš trochu propadat, bejvá totiž úplně prošpikovaná chodbama místních tvorů - že by mosteckej olgoj chorchoj?! Dojděte až nakonec chodby, ale opatrně, ať v samý zvědavosti a naklánění nespadnete přes hranu! Když vychytáte správnou dobu, je to tu pořádnej hukot, jde o jednu z největších komor navíc s dost slušnym přísunem "vody".
  "Na hrane"
 7. Kdo má rozum dál se nepožene... aspoň ne bez skafandru... Ve skafandru byste odsud doplavali ale na dosah kešky Bazilišek... Co teda dál?! Pořádně se nadejchněte "čerstvýho" luftu a zamyslete se: "Cestou sem jsem viděl jednu odbočku a na ní byly železný vrata... To bude cesta!" Vraťte se k železnejm vratum!
 8. Stojíš už před vraty? Je Ti to tu určitě povědomý! Projdi vratama do jiný dimenze. Rázem se ocitneš na další křižovatce. Otoč se! Asi Tě láká cesta za zády a po proudu za světýlkem... Dobrá, běž jí prozkoumat, aspoň si uděláš představu, kde jseš a to se Ti může leckdy hodit, ale ať neztratíš rozcestí z dohledu! Pokochali jste se, odnášíte si alespoň zážitek nebo něco navíc? Teď fofrem zpátky na křižovatku a vydej se chodbou, která vede vpravo proti proudu.
  "Odbocka za vraty"
 9. Procházíte alabastrovou chodbou, chloubou naší prohlídkový trasy... Přední hygienici se tu nebojí jíst přímo z podlahy. Najednou alabastr končí a Vy se probíráte a stojíte zase "nohama v kanále"! Není kam odbočit, není kam zabloudit.
 10. Stojíš pod betonovou šikmou stěnou, po pravý straně jsou "stupačky", nebo snad "chytačky"? To už je na Vašem rozhodnutí:
  "Stupacky na ruce"
 11. Vystoupali jste nějak nahóru a vidíte hustý jezero. Určitě to neni jezero Stříbrný a poklad Apačů tu taky jen tak nenajdete... Nechce se Vám tam, co?! Ale dá se to přeskákat i nehnědou nohou. Pokračujte tou širší rourou proti proudu.
 12. Jste v trojúhelníku, voda přitéká proti vám. A odtéká doleva za vás. Cesta po proudu vypadá na pět hvězdiček, proto se zase vydejte proti proudu. Dobře si odpočiňte, protože budete dost dlouho "shrbení" a to jsme pořád v celkem velkym potrubí. Po cestě bude několik revizních šachet, kde se budete moct narovnat.
 13. Dorazíte do prostory, do které ústí dvě roury, které by se daly procházet. Jedna je vysoko (asi metr dvacet nad úrovní vody) a je v ní většinou sucho (= kdy nejde zrovna někdo kolem....). Proč ta keš není už tady? Protože to ještě bude třeba zajímavý a byla by škoda o to přijít...
  Podzemní križovatka
 14. Pokračujte dál proti proudu. Dorazíte na místo, kde se stékají dvě stoky proti vám, nebude se vám chtít ani na jednu stranu, ale doleva do kopečka vede ta správná cesta. Pozor profil je tam dost nízkej a klouže to. Dá se to třeba vykačákovat, potvrzují dva ze dvou kanálologů.
  Kopec nahoru v malém průměru bez možnosti sáhnout na zem, to je fakt hnus.
 15. Slyšíte hučení vody? Že by hownopád? Ano, je to výzva! Při troše šikovnosti ho lze ale vylézt suchou nohou. Zvládnete to taky? Musíte!
 16. Dále proti proudu čeká další místo, kde se slévají dvě stoky. Vydejte se doleva proti proudu.
 17. Pokračujte stále proti proudu, dostáváte se k druhýmu hownopádu. Tady končí Vaše cesta za tajemstvím místa úkrytu krabky! (((Pokud byste pokračovali dál proti proudu, došli byste po dalších útrapách až na místo původního uložení krabky. Ta se ale mezitím přestěhovala...)))
 18. Tak a tady nejpozdějš by Vám už mělo bejt jasný, kde hledat krabici. Ano, není to úplně na dosah ruky, ale to drsnokačery nerozhází! Pokud ani tady nemáte jasno a ještě ani všechny indicie, můžete se buď vrátit celou trasou pozpátku a hledat znova, nebo to zkusit vydedukovat... :)
 19. Pokud toho máte tady u druhýho hownopádu plný zuby - a to normální lovcí mají - tak se vraťte zpátky k poslednímu e"XXX"itu. Je tady celkem lehkej poklop se dvěma dírama. Pozor! Vylezete na docela dost rušnym místě! Tak tam, prosím, moc nezevlujte, spoluobčané jsou všímavý... Standardní a doporučená cesta ven ale vede zpátky až na křižovatku alabastrový chodby a odtud některym z e"X"itů v její blízkosti.
 20. Cestou si důkladně prohlížejte okolí! Pokud jde o možnost úniku z podzemí, budete sice procházet spoustou revizních šachet, většina poklopů ale nejde zespodu otevřít, jsou buď moc těžký, nebo shora zaasfaltovaný. Cestou jsou označený ověřený výlezy jako "eXit".

Až budete zdolávat semtam hownopád, zamyslete se, jak to třeba zvládnete zpátky.

Krabka není moc velká, taková menší Lock&Lock. Pokud budete mít někdo zbytečný pytlik se silikagelem (pohlcovač vlhkosti), bude fajn, když ho vezmete do keše. Měňte prosím férově, aby se keš nestala odpadkovym košem... Stačí v jakym chudinka musí bejt prostředí.

I když to tak možná nevypadá, žijou tu i netopýři, tak je, prosím, zbytečně neplašte!

 Pokud byste chtěli vědět, co Váš zhruba čeká a zatím jste si neudělali představu, mrkněte na video, který při odlovu (původní verze krabky) natočil vitablondak (STF) http://www.vitablondak.cz/gc37bdr-jednou-a-dost/.

-----------------------------------

Keš byla ve svojí původní verzi publikována 24. 11. 2011 v 21:31

FTF ulovila parta Hillanti, Johyneek, Mysakmorce a Convert23 [27. 11. 2011- 20:50] (+71:41)

STF ulovil odvážlivec vitablondak sám! [28. 11. 2011- 18:05] (+92:35)

TTF ulovili ReeR a s333.cz [30. 11. 2011] (+120h ???)

------------------------------------

Keš byla ve druhé verzi vypuštěna 31. 7. 2015

Additional Hints (Decrypt)

Benažbiá, gb wr onein anšr! Q-U-P-T-N-S-O-R
SVANY: ilenmíš icenib arob iyrib? Xqlž fv ilorerš fceáiar, gnx 30z bq xbapr mqv uyrqrw (ir qar) firgyb i gharyh n h arw aácbirqh...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

103 Logged Visits

Found it 46     Write note 45     Needs Archived 2     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 3     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 91 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.