Skip to content

<

Sv. Bartolomej

A cache by Canoppy & GiraffeWithRedHair Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/06/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš je ukryta v sousedství zríceniny gotického kostela sv. Bartolomeje; vysoko nad nedalekou obcí Bešiny. Nebudeme vás obtežovat príliš dlouhým listingem; presto si však myslíme, že alespon strucné povídání si toto pro nekoho romantické, pro jiného magické místo a castý cíl turistických výšlapu, zaslouží.

Zrícenina kostela sv. Bartolomeje se nachází na rozhraní Šumavského podhurí a vlastní Šumavy. Historie kostela je více než zajímavá. Byl farním kostelem nedaleké vísky Podolí a farníci delali všechno možné, aby se kostela zbavili. Ostatne, vzhledem k poloze kostela vysoko nad vsí se jim nelze moc divit. :-) A tak tento gotický kostel, který zde stál od roku 1370, byl konecne v roce 1788 opušten. Následoval zánik a v 19 .století byl kostel spontánne zboren a dokonce i vesnicany rozebírán na stavební materiál.

Objekt i jeho okolí jsou v soucasnosti vzorne udržovány a romantické duše se zde cítí jako doma. Vede tudy i Vintírova poutní stezka.

Nedaleko odtud na sever leží vrch Boudovka (729 m. n. m.). V minulosti to bylo místo zcela zapovezené; do konce 80. let se využívalo jako palebné postavení raketového pluku z nedalekých Janovic nad Úhlavou. Ten zde mel umísteny protiletadlové komplety KUB. Revoluce prinesla zánik a z celé základny zbyla cesta z betonových panelu a nepatrné zbytky chátrajícího oplocení. Vše ostatní bylo odstraneno a prostor dostala príroda. Dnes na míste žádné ostatky bývalých vojenských objektu prakticky nenajdete.

Kudy ke krabicce:

1. Peší kaceri:

Asi nejpohodlnejší peší cesta vzhuru ke kostelu sv. Bartolomeje vede z bešinského vlakového nádraží, odkud je turistická trasa na vrchol kopce proznacena žlutou barvou. Cesta z nádraží ke keši je dlouhá zhruba 3 km. Pocítejte s tím, že pri stoupání zdoláte prevýšení cca 200 m. Místem uložení keše rovnež prochází cervená trasa KCT, spojující Klatovy a Velhartice. Vy, kterí prijedete do Bešin autem a chcete ke keši vyrazit pešky, zanechte své vozidlo na waypointu P2 (neomezené a bezplatné parkování) a dále postupujte po výše zmínené žluté trase KCT.

2. Cyklisté

Z cyklotrasy (v úseku Klatovy - Vrhavec cyklostezky) c. 38, spojující Klatovy a Železnou Rudu, odbocíte v osade Hubenov prudce vzhuru do kopce a po cyklotrase c. 2036 dorazíte skoro až ke keši. Pocítejte s tím, že krome horského ci alespon solidního crossového kola s hrubými plášti budete potrebovat i slušnou kondici ke zdolání prevýšení. Jste-li zdatnejší a blížíte-li se ke keši z Velhartic, mužete též využít cervenou "peší" turistickou trasu KCT pres Makov, Javorí, Podolský mlýn až na vrchol ke sv. Bartolomeji. Další možností, jak se ke keši priblížit na bicyklu, je následovat stejnou trasu jako autokaceri (viz níže). Pocítejte ovšem s tím, že pri zvolení této možnosti budete z betonové cesty pekne vyklepáni. :-)

3. Autem

Pro ty línejší z vás :-) existuje i možnost, jak se ke keši dostat autem na rozumnou docházkovou vzdálenost a bez nutnosti zdolávat prudké prevýšení. Z hlavní silnice, spojující Bešiny a Nemilkov, odbocte kousek za Bešinami do kopce smerem na Podolí. Ve vesnicce Podolí pak zahnete prudce vzhuru na úzkou silnicku do osady Tržek. V Tržku na waypointu CESTA najedte na panelovou cestu, kterou mužete legálne použít. POZOR: Berte na vedomí, že se jedná o bývalou vojenskou cestu s pomerne širokými a nerovnými spárami mezi panely. Máte-li citlivejší auto, na waypointu si cestu prohlédnete a zvažte, zda jste ochotni se po ní kodrcat ješte další více než 1 km vzhuru. Rovnež berte v úvahu, že v zimních mesících pri snehu a náledí bude cesta s nejvetší pravdepodobností nesjízdná. Na waypointu též mužete vaše vozidlo ohleduplne zaparkovat a zbytek cesty ke keši (asi 1,5 km) dojít pešky. Ovšem nechceme vás zbytecne strašit - my sami tuto cestu casto bez problému využíváme i s naším zbrusu novým miniaturním geovozidlem. :-) Po panelové ceste pokracujte vzhuru až na bod P1, kde zaparkujte na rozšíreném míste pri kraji cesty. Z parkovište mužete k souradnicím uložení keše pešky nebo na kole pokracovat lesní cestou prímo za šipkou. PROSÍME, budte ohleduplní, neporušujte zákon a zanechte svá vozidla na doporuceném parkovišti; nezajíždejte do lesa až ke keši!

KEŠ je klasická lock & lock krabicka o objemu 670 ml. Pocátecní obsah keše: Logbook, obycejná tužka, orezávátko, mudlokarta, 2 x TB, 1 x CWG, 15 x malá hand made brož. Nejsme fanoušci vkládání do keší cehokoliv, krome trackovatelných predmetu a CWG, nebot podle našich zkušeností se díky tomu vetšina obsahu krabicek casem promení na nehezkou sbírku (prinejlepším) kinderšrotu. Proto vás prosíme: Krome travel bugu, geocoinu a samozrejme CWG (všechny tyto predmety jsou v keši naopak vítány) do keše NIC NEVKLÁDEJTE. Pri kontrole krabicky budeme veškeré nežádoucí predmety nemilosrdne likvidovat. Dekujeme za pochopení.

Aby vám to ale nebylo líto, pro prvních 15 nálezcu je v keši pripraveno 15 malých rucne vyrobených broží od GiraffeWithRedHair; jednu z nich si vezmete a na oplátku (krome vašich CWG, budete-li chtít) nic nevkládejte.

POZOR: Koncem srpna, vždy v nedeli, která je nejblíže svátku patrona kostela, se u zríceniny sv. Bartolomeje koná mše svatá za úcasti nekolika stovek lidí - v tu dobu je odlovení keše prakticky nemožné. V tento den prosím pro krabicku nechodte. A ještě jedna věc: Keš, její listing, volba místa a provedení jsou vizitkou naší. Logy, jejich způsob a forma jsou pak vizitkou VAŠÍ.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq xnzral h cngl fzexh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.