
Tato keš je soucástí prasecí série.
Poznamenejte si bonusové císlo pro získání klíce k bonusové cache.

Veprová pecene prestavuje nejhodnotnejší maso každého prasete. Tvorí jí dlouhý hrbetní sval, jehož složení se mení v závislosti na míste jeho uložení. V prední cásti, kde navazuje na krkovici, jí tvorí vetší sval s vrstvou tuku na povrchu. Velice kvalitní je sval oznacovaný jako panenský svícková, uložení pod pecení v bederní cásti. peceni obvykle na zabijacce nespotrebováváme, vzhledem k všestranném,u použití v kuchyni ji mrazíme, nebo jinak konzervujeme. Nejvhodnejší konzervace je mražením - plátky s kostí ci bez kosti, casto ji udíme. Maso z veprové pecene je zvlášte vhodné k príprave minutek, hodí se na gril v jakékoli úprave. Peceme ji bud prírodne, nebo ji obalíme a smažíme, prípadne ji pripravujeme na paprice nebo na houbách. Mužeme ji péci nebo grilovat na roštu nad otevreným ohnem

Jako kontaktní mail pro nápovědu prosím používejte :
prase.napoveda@gmail.com
Děkujeme :-)

Grilované sele na rožni
20 - 30 kg sele, 1kg sul, 500g mletý cesnek.
Marináda : cesnek, cerné pivo, mletá sladká paprika, olej, mletá pálivá paprika, plnotucná horcice.
Recept nárocný na prvotní prípravu, cas, ale na druhou stranu budete hvezdou vecera.
Základem láku je cesnek a sul rozmíchaná v prevarené vode. Pro opravdové labužníky doporucuji vodu nahradit vývarem z korenové zeleniny. Studený lák plníme do velké injekcní stríkacky, opatrené silnou jehlou a napícháme svalovinu. Platí, že cím vyšší sval, tím vetší pocet vpichu. Koncentrace soli v láku je stejná jako pri nakládání masa na uzení. Tj. 2 dkg na 1kg masa.
Brišní dutinu a celé sele potreme smesí cesneku a soli. Potom ho zabalíme do cistého ubrusu a uložíme do nádoby nebo vanicky. Takto pripravené sele zalejeme zbytkem láku a prevarenou vodou. Nádobu umístíme asi na 5 dnu do chladné místnosti nebo prímo do chladírny. Pokud tuto možnost nemáme, vystacíme i s místností o teplote do 20 °C. Tím se doba naložení zkrátí na 3 - 4 dny. Ale nastane nám problém, jak zabezpecit sele proti mouchám a jiné haveti.
V den rožnení vykopeme ohnište, usadíme rožen a rozdeláme ohen. Než dáme sele rožnit, je potreba mít spoustu žhavého popela. Sele opláchneme a necháme okapat. Na rožen ho upevníme bodci a stred tela pripevníme cistým drátem tak, že drát protáhneme kolem pátere a tu pripevníme k rožni. Behem rožnení je nutné sele potírat, aby se nevysušovalo.
Základem marinády je olej, sul, cesnek a cerné pivo. Další prísady si zvolíme podle vlastní chuti: cervená paprika, kari, chilli, horcice, cibule, kmín nebo treba jen smes grilovacího korení.
Samotné rožnení je nenárocné. Je jen potreba dodržet nekolik zásad. Strídme prikládat, aby se sele rožnilo jen na sálavém teple. Dávat pozor aby sele nevysychalo a nešetrit marinádou. Jen pred okrajováním necháme sele mírne oschnout, aby marináda neprerazila chut masa. Maso okrajujeme v plátech vysokých 0,5 - 1 cm. Je treba si uvedomit, že sele se pece postupne v závislosti na velikosti svalu a umístení nad ohništem. Doporucuji okrajovat maso mimo ohnište. Zamezí se tím ztrátám na mase a popáleninám obsluhy. V neposlední rade je potreba pripravit prílohy (strouhaný kren, horcice, okurky, feferony, cibule a samozrejme cerstvý chleba.

