Skip to Content

<

Genius loci: Gross Wasser

A cache by LooperCZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/29/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Gross Wasser

Jsou místa, kde člověka prepadne touha vratit se o sto let zpatky. Jednim z takovych je pro mne Hruba Voda. Vesnice v udoli Bystrice, v prvni polovine 20. stoleti ekonomicky na vrcholu, dnes, v roce 2011, zivorici se svym rozpadajicim se nadrazim, zarustajicimi lomy a ruinami dulnich zarizeni. Znam Hrubou Vodu za kazdeho pocasi a za kazde denni doby. Vim, ze kazdy den okolo ctvrte hodiny odpoledni se do udoli vkrade ticho a jakmile slunce zapadne za vrchol Vrabla, vypravci vlakove stanice rozsviti lampy. Zaroven s nimi se nahodile ve svazich okolnich kopcu rozblikaji okna samot, ve dne ukrytych za bujicim krovim ...

Pokud jste se rozhodli lovit tuto kes, stojíte ted pravdepodobne pred starou nadrazni budovou a podobne jako kdysi ja obdivujete jeji architektonicke reseni. Otocte se o 180 stupnu, zavrete oci a vezte, ze tohle dnes vicemene zpustle misto bylo jeste v roce 1935 jednim z nejcastejsich cilu turistu a milovniku prirody z celeho kraje, cemuz byl podrizen raz tohoto mista. Ne nadarmo se údolí ríkalo Moravské Švýcarsko. Vystavne nadrazi, zajezdni hostinec s vyhlidkou a ubytovanim, lyzarske trasy v kopcich nad lomem ... oci otevrit, kampak to vsechno zmizelo ?

Trat sem byla zavedena spolecností "Moravsko-slezská centrální dráha", založené 24. kvetna 1870, která 23. cervna 1870, prostrednictvím banky Union zadává stavbu trate firme bratrí Kleinu za cástku 12 750 00 zlatých. Stavba byla zahájena o mesíc pozdeji pod vedením vrchního inspektora Wilhelma Asta, od nej pochází rovnež projekt trati. Provoz byl na této trati zahájen pro nákladní dopravu 1. ríjna 1872 a to nejdríve v úseku Olomouc - Krnov v délce 86,9 km. Trat otevrela další možnosti ekonomického rustu údolí, at už odvoz vyteženého kamene z lomu anebo výrobku z Hrebíkové a Marienthalu.

Apropo, lomy ..... kámen se v Hrubé Vode težil a zpracovával ve trech lomech. Jeden z nich potkate cestou sem naproti vicemene nefunkcni restaurace Pod Vrablem. Je v provozu a tezi se zde kvalitni modrá droba. Druhy z lomu byl primo naproti nadrazi v Hrube Vode, na dobovem snimku je dobre viditelna vysypka lomu (vlevo uprostred). Kdyz se vypravite cestou kolem obcerstveni u Supa, najdete spoustu dukazu o tezbe a take nejake zarizeni lomu.

V minulosti zde bylo také mnoho pokusu o težení rud, které ale nebyly príliš úspešné. Co ale delá Hrubou Vodu zajimavym mistem, je težba vysoce kvalitní bridlice. Pokrývacskou bridlici dobývala olomoucká firma Prucek a Rihák na 5 místech práve blízko stanice v Hrubé Vode. Pokud budete mit oci otevrene pri lovu dalsich kesi v okoli, urcite se na tyto mista dostanete ...

Vsimneme si blize jmena JAN RIHÁK ... velký vlastenec, jediný cesky mluvící odbornik evropského meritka v problematice tezby a pouziti bridlice, prukopnik hlubinne tezby (ano, i bridlicove doly na Velke Strelne jsou jeho dilo, stejne jako rozsahly dulni system stoly Libor severovychodne od stanice). Jeho zasluhou muzeme najit hrubovodskou bridlici na strese Schonbrunnu ve Vídni i Národního divadla a Týnského chrámu v Praze ... Když v roce 1948 nastoupila vládu pracující trída, zrovna byla nasmlouvána a pripravena k expedici zakázka pro New York v cene dvou milionu korun, k té však už nikdy nedošlo ... Rihák byl po zbytek svého života perzekuován, nikdy však neopustil svuj resort a dále pokracoval v predávání zkušeností v bridlicových dolech Mokrinky a Nové Techanovice.

Ale to všechno už je dávno pryc, vítr se prohání stolami na uboci kopcu stejne jako prazdnym nastupistem nadrazi. Jen obcas zde vystoupi par trampu, ti ale hned zmizi do lesu. Do vestibulu už není duvod vstupovat, jizdni rády na otocnych valcich odvál cas a lístky vám prodá pruvodcí ve vlaku. S výpravcím se ale dá na nástupišti príjemne poklábosit, nikdy neodmítne. Klidne si nádraží projdete, je jedno z nejhezcích, jaké jsem kdy videl ... víte napríklad, že ozdobné litinové sloupy, podepírající strechu nástupište, odlila stejná firma, která vyzdobila vídenské kašny mísami ze stejného materiálu ? Také doporucuji pohled na okolí stanice ze svahu naproti pres koleje, kam se dostanete treba pri odlovu GC37YKP a s tím související vynikající serie.

Ke keši: schránka je umístena bokem budovy, ale na míste, které s nádražím prímo souvisí. Od ní taky uvidíte nápis, který dal jméno téhle keši. Po odlovu dbejte, aby maskování bylo presne tak, jak jste ho nasli ! Tu správnou schránku poznáte podle toho, že při logování budete šroubovat mosaz !!! ... V logu se prosím zdrzte jakehokoliv spoilu. Budu taky rád, když do svého logu priložíte foto sebe s aktuálním stavem nádraží, bude zajímavé sledovat, jak se místo mení v prubehu rocních období.

Preji príjemný lov.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

709 Logged Visits

Found it 691     Didn't find it 1     Write note 10     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 123 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.