Skip to Content

This cache has been archived.

Tesman Pavel: Tak archivujeme. Snad už to všichni zalogovali. Dekuji všem za úcast a za vesmes pozitivní ohlasy.

More
Event Cache

MM12 - Fest Sv. Kopecek

A cache by OLGK & Tesman Pavel Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, September 1, 2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


!! " vstup do podzemí na vlastní nebezpecí" !!

Tak jako PrahaVysehrad a Brno Spilberk, my v Olomouci máme bastionovou táborovou pevnost. Historie této pevnosti sahá z dob Marie Terezie az do soucasnosti. Nasí snahou je, aby historie pevnosti pokracovala dál a my predali toto deditství dalsím pokolením. A proto bych vás rád pozval na místo, kde se stanete soucástí této historie. Provedeme vás nejen vizualizací zdejsí fortové pevnosti, ale samotnými útrobami fortu Radíkov z predsunuté obrany Fest Sv.Kopecek. Seznámíte se s funkcností, zásobováním a prakticností této predsunuté obrany, která mela zajisťovat obranu pred potencionálním vpádem Prusů.

 

Vsichni, kterí se chtejí dozvedet více, jsou zváni na odborný EVENT, který vám priblízí historii "Císarsko královské hlavní hranicní pevnosti Olomouc" !

 

 

Samotný EVENT zacíná v prostorách, kterým se v soudobých materiálech ríká „Kehlgebaude-Parados“ zkrácene „Parados“( N 49° 38.592, E 017° 22.121) . Nez se k temto prostorám dostanete, musíte po zaparkování auta v Radíkove (N 49° 38.210, E 017° 21.778) zdolat vrcholovou prémii, která je vzdálená cca 800m od parkoviste (13-20 min.). Po zdolání tohoto úseku se dostanete k objektu Chata pod vezí (zajistuje obcerstvení) (N 49° 38.494, E 017° 22.136) a dale az k samotné pevnosti, kde je velký plac tzv. seradiste (14), dále projdete kasárenským traktem „Kehlgebaude“ (síjová budova) (13) a uz stojíte pred vchodem do Parados, kde si vás  vyzvedneme a kde zacne komentovaná prohlídka celého komplexu vcetne vizualizace. Cena vstupenky na jednu osobu starsí 6 let je 60,-kc.  Rád bych vás zároven pozval na prednásku p. Michaela Viktoríka, který nekolik let studoval Válecný archív ve Vídni, aby mohl napsat vynikající knihu „Táborová pevnost Olomouc“. Tu si po skoncení této prednásky budete moci zakoupit a od autora nechat podepsat.

 

Casový plán EVENTU : 1/ 11:00 hod., 2/ 11:45 hod, 3/ 12:30 hod., 4/ 13:15 hod., 5/ 14:00 hod., 6/ 14:45 hod., 7/ 15:15 hod., 8P/ 15:45 hod. prednáska p. Viktoríka + autogramiáda knihy (rezervace vstupu na prednásku posílejte na e-mail: tesman-pavel@seznam.cz), doba prohlídky cca 1 hod., !!! vsechny vstupenky budou v predprodeji na www.megamoravia.cz od 15.5.2012 !!!, maximální pocet pro jeden beh je 32 lidí, behů bude 7 a maximální kapacita celého eventu vcetne prednásky je 257 lidí. Lístky se budou prodávat v e-shopu megamoravia v rade od c.1-225,  prednáska je zdarma (nutná rezervace).

 

Teď neco málo informací k nalezení upomínkového CWG:

Pro nalezení schránky s památečním CWG bude treba zjistit, rekl bych tradicne netradicním způsobem indicie, které dosadíte do plánku fortu, který dostanete pri vstupu. Indicie budou roztrouseny v celém areálu fortu. Nekteré indicie naleznete prímo ve výkladu průvodce a mezi exponáty. Jiné budou zjistitelné za pomocí dalekohledu a nebo svetelného zdroje. Proste kdo bude naslouchat a vsímat si vecí kolem sebe, nalezne vstup. Kdo propásne nejakou indicii, bude mít moznost si indicie zjistit v náhradní variante (zaplatí vsak dan z nepozornosti nebo lenosti :-) )  

 

9 z 10 kacerů  k nalezení CWG doporucuje:  razítko (tuzku), dobrou náladu, gumáky nebo sandále (náhradní boty a ponozky), svítící svetlo (celovka, baterka, louc, svícka), oblecení ve kterém se mozná umazete a pro nalezení indície bude potreba ve skupine 1x dalekohled.

 

Ti, kdo budou cekat na prohlídku nebo prednásku, si mohou zpríjemnit cekání v restauraci „Chata pod vezí“, kde bude mozno se obcerstvit ať uz alko ci nealko nápoji a dát si neco k jidlu, prípadne si zkrátit cekání odlovem okolních kesí. Také mohou navstívit i blízký EVENT http://coord.info/GC3CWJ5. Ti, co budou z vetsí dálky, nebo si budou chtít udelat vícedenní výlet po okolí, mohou vyuzít po predchozi  domluve ubytování v chatkách zdejsího areálu.

 

Pro príchozí, kterí prijedou MHD z Olomouce, se jede ze zastávky hl.vlakové nádrazí > Radíkov busem c. 11,  od zastávky pak stejná vrcholová prémie jako u príchozích po vlastní ose (autem) cca 800m (13-20min.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

slovníček:

Caponniere, fr.[kapnje] /kaponiéra/
Fort, fr. [fór]
Eskarpa, pč.
Escarpé, fr. [eskarpe] /eskarpa/ {příkrý}
Double caponniére, fr. [dubl capnje] /dvoukaponiéra, dvojitá kaponiéra/
Krytá cesta
Chemin de rondes, fr. [šmen d ród] /okružní cesta, cesta stráží/
Chemin couvert, fr. [šmen kuvér] /krytá cesta/
Parados, fr.[parado]{„zázadí”}
Poterne, fr. [potén] /poterna/
Werk, n.

legenda:1/ zemní val, 2/ dělostřelecké postavení, 3/ duté traverzi, 4/ nájezdová rampa, 5/ okružní cesta, 6/ suchý příkop, 7/ Eskarpa, 8/ kontreskarpa, 9/ kaponiéra, 10/ poterna, 11/vnitřní dvůr, 12/ Parados, 13/ kasárenský trakt - šíjová budova, 14/ shromáždiště

 

 

 

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

hiavge

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

295 Logged Visits

Write note 9     Archive 1     Will Attend 141     Attended 133     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     Announcement 8     

View Logbook | View the Image Gallery of 19 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.