Skip to content

<

Kriminalistika na VUT

A cache by Voldik Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/12/2011
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[Sorry, only in Czech!]

Další ze série keší venovaných zajímavým vecem na VUT Vám tentokráte predstaví trojici projektu, které se zamerují na identifikaci osoby, predevším kvuli objasnení zlocinu.


Hlasová identifikace

Na Fakulte informacních technologií mají speciální pracovní skupinu pojmenovanou Speech@FIT, která se zameruje na rozpoznávání hlasu a jazyku. A práve výsledky techto oborníku mohou znacnou merou pomoci kriminalistum.
Informatici z VUTécka totiž vymysleli software, který dokáže mezi tisíci hlasy rozpoznat ten pravý. Vyšetrovatelé tak mohou napríklad z velkého množství telefonních hovoru identifikovat hlas hledaného zlocince a to díky tomu, že každý z nás má specifické charakteristiky hlasu – treba melodii ci barvu.
Práve na základe techto aspektu je software schopný rozpoznat jen jediný hlas mezi dalšími tisíci. Stací, aby nahrávka byla alespon trochu kvalitní a dosahovala délky kolem dvou minut. Dále je schopen tento program urcit, jakým jazykem mluvcí hovorí, pricemž dokáže rozpoznat velmi príbuzné jazyky.

V budoucnu by tuto technologii nemusely využívat jen bezpecnostní složky státu, ale mohla by být prístupná také dalším institucím, jako jsou banky ci velké soukromé firmy. Zde by mohl vynález doplnit identifikaci klienta na základe hesla, napríklad pri prístupu k bankovnímu úctu ci jiným údajum, podobne jako je to treba u otisku prstu. Urcit, zda jde opravdu o daného cloveka nebo o jinou osobu, která se k heslu nejakým zpusobem dostala, by tak melo být mnohem lehcí.

talking

Daktyloskopie

Na FITu se zabývají nejen hlasem, ale také otisky prstu. Zdejší tým odborníku se totiž zameril na odhalování falešných otisku prstu. Jejich metoda si dokáže poradit i s poškozenými otisky, nebot dokáže identifikovat osoby na základe cév v prstech. Informatici z VUTécka tak dokázali, že dnešní metody nejsou tak spolehlivé, jak si dosud mysleli, a že lze moderní prístroje "oblafnout". Tomu by ted mel být konec.

Vedci zjistili, že lidský otisk lze zfalšovat pomocí bežne dostupného kancelárského razítka. To jim nedalo spát, a tak vymysleli jiný zpusob odberu otisku. Zkoumali, jak se chová prst behem odberu otisku, kdy se mení nejen intenzita prítlaku, ale tím také barva prstu a šírka papilárních linií. Tato zjištení pak dala vzniknout algoritmu, podle kterého pocítac rozpozná, zda se jedná o skutecný otisk nebo otisk falšovaný.

otisk dlane

Bipedální lokomoce

Cože to? :-) Toto slovní spojení by se bezpochyby dobre ujalo i jako nadávka, ale tentokrát tomu tak nebude.

Identifikací osob se také zabývají na Fakulte elektrotechniky a komunikacních technologií. "Fektáci" to ale vzali z jiného úhlu, zajímají se totiž o urcení osob podle jejich zpusobu chuze neboli bipedální lokomoce. Podobne jako otisky prstu, DNA ci zminovaný hlas jsou pro každého cloveka charakteristické, stejne tak je to i s chuzí. Touto problematikou se na fakulte zabývá hned nekolik týmu a prací. Jejich cílem je vytvorit systém, který by byl schopen na základe snímaného pohybu cloveka identifikovat osobu za pomocí krivky pohybu urcitých bodu lidské kostry pri chuzi. Díky tomu je možné podle chuze rozlišovat jednotlivé osoby. Vyšetrovatelé tak mohou snadneji porovnávat lidi na ruzných video záznamech a zjistit, zda se jedná o stejné nebo ruzné pachatele.

Bipedical locomotion

Zdroje informací:

[1] Výzkumná skupina Speech@FIT, http://speech.fit.vutbr.cz/cs
[2] Výzkumná skupina STRaDe, http://strade.fit.vutbr.cz/index.php?act=45
[3] Computer Vision Group, http://www.uamt.feec.vutbr.cz/vision/PROJECTS/RESEARCH/locomotion.html.cs

Odhal zrádce!

Pred pár dny se na zemském orbitu objevila mimozemská flotila lodí, která k nám nevážila cestu dlouhou nekolik svetelných let ze zrovna zdvorilostních duvodu. Cílem jejich mise je invaze planety Zeme a podrobení lidské rasy.
Vetšina flotily prozatím zustává maskována na obežné dráze, malá pruzkumná jednotka se však již vydala na pruzkum. Duvody, proc zrovna Brno, nejsou známé. Zatím se chovají neškodne, potají nás pozorují a informují o zjištených skutecnostech své velitele, kterí pripravují rozsáhlou invazi. Taková operace se však neobejde bez spojence v týlu neprítele!
Tvým úkolem je odhalit zrádce ve vlastních radách a zabránit invazi mimozemských sil.

Never nikomu, nicemu, pouze sám sobe. A nezapomen, že každá zrada zacíná duverou.

Tvé první kroky te zavedou na ÚOMI (Úrad na ochranu pred mimozemskou invazí), kde byla pri rutinní kontrole zjištena podezrelá manipulace s prísne tajnými dokumenty. Tyto dokumenty obsahují informace o klícových budovách, lidech a službách, které je zapotrebí primárne chránit v prípade invaze. Pokud by tyto citlivé informace padly do rukou neprítele, byl by to rychlý konec a veškerý odpor by byl marný.

Pokud dokumenty dukladne prozkoumáte, zjistíte, že na nich naštestí pachatel zanechal své otisky prstu. Asi spechal. Ty také spechej, najdi otisky a získej souradnice, na kterých bude tvé pátrání pokracovat.
To, že hledání otisku bylo úspešné, sám poznáš. Nemusíš se ptát majora Doxiny, co když v tom jede taky?

Nedaleko souřadnic N 49° 13.ABC E 016° 34.KLM přistála první průzkumná mimozemská jednotka.

Jak sám zjistíš, je to poblíž jednoho duležitého centra VUT. Náhoda to urcite nebude.
Z taktických důvodů zde vedení ÚOMI zřídilo tajnou mobilní laboratoř.

Do laboratoře tě volají, protože při procházení záznamu bezpečnostních kamer a systému narazili na podezrelou osobu. Z videozáznamu kamery, která snímá vstupní prostory skladu prísne tajných dokumentu, není videt osobe do obliceje. Kamera zaznamenala pouze jeho pohyb, bohužel naše databáze není natolik rozsáhlá, aby bylo možné ho s necím porovnat. Nicméne může dobře posloužit pozdeji jako dukazní materiál.
Co je však pro nás duležité, osoba použila hlasovou autentizaci pro vstup a máme tak záznam jeho hlasu. Více informací dostaneš prímo v laboratori, tato komunikace muže být odposlouchávána!
Najdi laborator, ale bud velice opatrný, zrádce je nekdo z nás, možná te pozoruje, dávej si velký pozor, aby te nikdo nevidel!

Kryti nutne Kryti nutne Kryti nutne
Laborator již byla jednou odhalena, prosím, bud velice opatrný a nepracuj s ní na míste. Děkuji!
Kryti nutne Kryti nutne Kryti nutne

Pozor, v laboratoři jsou také umístěny informace o korekci!

Pokud uspěješ v laboratoři, podarí se ti odhalit zrádce. Pak už se stačí napíchnout na jeho telefon a zjistit jeho pozici. Urcite tam má schuzku se svou spojkou, aby jí predal citlivé informace.

Tak na co cekáš, vyraž za ním! Pockej! Zapomnel sis tužku...

Tiskovou verzi tohoto textu nalezeneš na www.voldik.cz/geo/caches/crimi/odhal_zradce.html.

Ostatní kešky

Typ Název
multi Medicína na VUT
mystery Roboti na VUT
mystery Kriminalistika na VUT
multi Doprava na VUT

Additional Hints (Decrypt)

[???] Frgev anfr yrfl n mhfgna bayvar.
[LAB] Pglefgebz, qboer znfxhw!
[FIN] [Pozor na mudly!] Avp arbgiverw, avxnz arfnurw, uyrqrw bpvzn. Qirer.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.