Skip to content

„Arsenic and Lace“ Mystery Cache

Hidden : 12/08/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš je soucástí série Letecké bitvy 1944


Tato keš je venována deseticlenné posádce letounu B-24J Liberator výrobního císla 42-52025 pojmenovaný „Arsenic and Lace“. Pet clenu posádky zahynulo pri sestrelení jejich letounu 17.prosince 1944 nad Hanou.
Keš vznikla z popudu Amerického centra pri U.S. Embassy Prague, venovanému Osvobození ceského území americkou armádou.

Letecká bitva 17. prosince 1944 nad Moravou

V nedeli, 17. prosince 1944 se strhla zatím nejvetší letecká bitva 2. svetové války nad územím Moravy. Na tento den naplánovalo velení americké 15. Letecké armády sídlící v Italském Bari nálet na rafinerie a další duležité vojenské cíle ve strední Evrope. Mezi cíle náletu byly vybrány také tri rafinerie na výrobu syntetického benzínu v jižním Polsku. Jednalo se o závody Blechhammer – Jih, Blechhammer- sever (dnes Blachownia Slazska) a Odertal (dnes Zdzieszowice. Tyto tri rafinerie patrily k nejvýznamnejším výrobcum paliv pro nemeckou armádu a letectvo, a patrily také mezi nejvýznamnejší cíle amerického armádního letectva operujícího ze základen ve strední Itálii. Ráno 17.prosince 1944 odstartovalo k náletu celkem 527 težkých ctyrmotorových bombardéru B-24 Liberator a B-17G Flying Fortress. Doprovázeny byly 93 dvoumotorovými stíhackami P-38 Lighting a 207 jednomotorovými P-51 Mustang. Svaz v nekolika vlnách zamíril na sever ke svému cíli.


Kolem desáté hodiny byl vyhlášen na nemeckých letištích poplach. Z letišt Jüterborg, Löbnitz, Reinsdorf a Borkheide vzápetí odstartovala stovka stíhacích letadel Focke-Wulf FW-190A a Messerschmitt Bf-109G. Težce opancérované a 30 mm kanóny vyzbrojené stíhacky vede zkušený stíhac Lt. Klaus Brettschneider. Stíhaci se formují do jedné skupiny a mírí na východ, zkrížit cestu americkému svazu. Nápor jejich útoku naplno pocítí hlavne 49. Bombardovací krídlo mírící na rafinerii Odertal. Nemectí stíhaci se stácejí na jih, míjí první vlnu bombardéru B-24 a následná zatácka je zavede prímo za konec 461. Bombardovací skupiny. Strelci bombardéru spatrí nemecké stíhacky deset minut pred dvanáctou hodinou. Jihozápadne od Prerova nemecké stíhacky podnikají první útok a presné palbe Focke-Wulfu podléhá nekolik bombardéru B-24 Liberator. Osm amerických bombardéru se zrítí již pri první zteci a jejich trosky dopadají u obcí Troubky, Rokytnice nad Becvou, Kokory, Palacov, Kozlov, Libina, Václavov a v Olomouci - Neredíne. Do príletu amerického stíhacího doprovodu je nemeckými stíhaci celkem sestreleno 22 bombardéru a 6 stíhacek. Nemecké ztráty z této bitvy však také nejsou zanedbatelné. Na území Moravy havarovalo 29 nemeckých stíhacek a zahynulo 19 pilotu. Ze sestrelených amerických bombardéru zahynulo 45 letcu. Zbytek se dostal do zajetí, krome jednoho. Bocního strelce Sgt. Fredericka Hughese ukrývali ceští vlastenci v Brodku u Prerova až do konce války.

B-24J Liberator „Arsenic and Lace“


Težký bombardér Consolidated B-24J-15-FO výrobního císla 42-52025 pojmenovaný posádkou „Arsenic and Lace“ byl vyroben v závodech firmy Ford ve Willow Run.
Ráno 17. prosince 1944 v 7 hodin 45 minut odstartoval ze své základny Torretto spolu s dalšími bombardéry 465. Squadrony/461. Bombardovací skupiny. Pro posádku porucíka Smitha je to již jedenáctá mise.

Jeho posádku v ten den tvorili:

(1.) Pilot 2nd Lt Gerald R. Smith Michigan
(2.) Co-pilot 2nd Lt Vrooman L. Francisco Jr. Arkansas
(3.) Navigátor F/O Milton A. Klarsfeld New York
(4.) Bombometcík 2nd Lt Artur H. Carlson Oregon + 17.12.1944
(5.) Radiooperátor-horní strelec Sgt Morris R. Goldman Illinois + 17.12.1944
(6.) Prední strelec Cpl David D. Brewer Arkansas + 17.12.1944
(7.) Pravý bocní strelec Sgt Abraham P. Ambramson New York + 17.12.1944
(8.) Levý bocní strelec Sgt Edwin L. Howard Ohio + 17.12.1944
(9.) Spodní strelec Sgt John R. Modrowsky New York
(10.) Zadní strelec Sgt Clifton J. Stewart Massachusetts

V 11:45 hlásí strelec horní strelecké veže Morris Goldman nemecké stíhace FW-190 na šesti hodinách. Bombardér je již pri prvním útoku zasažen dávkou granátu z kanónu FW-190. Palba okamžite vyrazuje motor c. 3, zasažen je rozvod kyslíku a palivová soustava. Oba bocní strelci jsou smrtelne zasaženi a mrtví padají na podlahu. Velitel Gerald Smith, poté co zjistil, že letoun horí a motory nefungují, dává rozkaz k opuštení letounu. Salvou odhazuje bomby, vypíná zapalování motoru a zapíná autopilota. Mezitím opouští letoun strelec Clifton Stewart oknem bocního strelište, za ním vyskakuje spodní strelec John Modrowsky, který ješte kontroluje mrtvé bocní strelce. Bombometcík Artur Carlson pomáhá ven z poškozené veže hornímu strelci Goldmanovi, avšak oba pozdeji omdlévají z duvodu nedostatku kyslíku cestou do pumovnice. Oba piloti, poté co se jim nedostává zprávy od zbytku posádky, opouští svá stanovište a vyskakují zkrz horící pumovnici ven. Poslední z posádky na palube – navigátor a prední strelec bojují o život v prídi letounu. Milton Klarsfeld pomáhá z prední veže Davidu Brewerovi, oba si pripínají padáky a chystají se k seskoku než se jim to však podarí, bombardér exploduje a vymrští navigátora ven z horícího stroje. Pozdeji se však probere, otvírá padák a pristává poblíž horícího stroje. Trosky bombardéru dopadají na ctvrt Neredín. Centrální cást trupu dopadá na hrbitov, kde shorí. Je poškozena rada hrobu. David Brewer a jeho prední strelecká vež dopadají na strechu hospody U Hewanických.

Bomby odhozené ve spechu z letounu dopadají a vybuchují u Topolan.

Preživší clenové posádky pristávají na padácích v okolí Olomouce. Velitel 2nd/Lt Gerald R. Smith pristává u Tážal. Následne jsou posláni do zajateckého tábora pro spojenecké letce, kde zustanou až do konce války. Mrtví clenové posádky jsou nalezeni na ruzných místech v Neredíne. Tela jsou uloženy do márnice pohrební služby Concordia a poté jsou, spolecne se sedmi cleny posádky, kterí zahynuli o den pozdeji u Bystrovan, 31. prosince 1944 pohrbeni na vojenském hrbitove v Olomouci- Cernovíre. Bez vojenských poct a ve spolecném hrobe. Po válce jsou všichni mrtví v breznu 1946 prevezeni a pohrbeni na hrbitove v Neredíne, odkud jsou 10. zárí 1946 exhumováni americkou vojenskou komisí a prevezeni na hrbitovy v USA.

Památník

V roce 2009 se na vedení statutárního mesta Olomouc obrátili zástupci Svazu letcu Ceské republiky, odbocky v Olomouci se žádostí o vybudování památníku americkým letcum na neredínském hrbitove. Rada mesta se touto záležitostí zabývala a tuto iniciativu podporila. Na základe predloženého návrhu od umeleckého kováre Milana Poliána rada mesta v cervenci 2011 rozhodla o realizaci.
16.prosince 2011 byl v Olomouci - Neredíne odhalen památník americkým letcum, kterí zde 17.prosince 1944 zahynuli pri pádu bombardéru B-24J Liberator. Skulptura je postavena na míste dopadu strední cásti bombardéru, která se po explozi ve vzduchu zrítila práve na olomoucký hrbitov.

Keš

Na základnu radista stacil vyslat kódovanou zprávu o míste pravdepodobného dopadu cerné schránky Liberátoru:

N AHC JRM MAK MRG ELH MRG GRS
E GRS APA GRS MAK GRS JRM APA

Cerná schránka byla uzavrena proti otevrení nepovolanou osobou. Otevrít ji umel pouze navigátor, velitel a radista.

Keš je umístena v místech dopadu strední cásti bombardéru na hrbitove v Olomouci - Neredíne. Jedná se o pietní místo, prosím chovejte se podle toho.
Keš je prístupná pouze v otevírací dobu hrbitova! Otevírací dobu zjistíte na stránkách hrbitova
Keš je umístena se souhlasem Magistrátu mesta Olomouce a správy hrbitova.

Podekování

Podekování patrí Jirkovi Cernoškovi za pomoc a zpracování podkladu.
Radimu Schubertovi a Mgr. Rostislavu Holickému z magistrátu
plk.v.v.Miloslavu Hruškovi a plk.v.v.Jirímu Macurovi ze Svazu letcu CR
Chasseur23 a Pozorjed mají muj velký dík za pomoc a cenné rady pri zpracování.

Zdroje:
http://letecka-historie.cz/Neredin-Smith.html
http://clairebidwellsmith.com/2009/12/17/december-17th-2/

Soucasti keše je Geocoin. Nepremistovat, pouze discovered!


OLGK

Additional Hints (Decrypt)

Išr cbgeroaé i yvfgvath.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)