Skip to Content

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archived

More
<

Kava, Kaffee, Coffee

A cache by topkatopka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 1/23/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Touhle mini multi bych vam chtel ukazat neco ze sveta kavy v Praze. Spojuje 2 blizko sebe lezici objekty. A sice zdroj prazenych kavovych zrn a misto konzumace napoje z nich pripraveny. Ale nejprve trochu historie....

Podle historických pramenu byly první kavárny zrízeny v Mekce, pozdeji i v Medine a Káhire, odkud se postupne zacaly šírit po celém svete – nejprve zcela výhradne islámském.

Do Evropy se dostává káva na prelomu 16. a 17. století spolecne s benátskými kupci, tedy pozdeji než caj. A ani v Itálii to káva nemela v pocátku vubec lehké, nebot se ji kneží snažili zakázat jako „dábluv nápoj“. Traduje se, že osvícený papež Kliment VIII. pred vynesením rozsudku nad kávou se ji rozhodl ochutnat, naštestí mu zachutnala a tak se stala „pravým krestanským nápojem“.
Jako první Ceši s kávou seznámili na sklonku 16. století Herman Cernín z Chudenic a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, kterí pri svých cestách meli možnost poznat s jakou oblibou jí pijí Arabové a Turci.
. První kavárna na území Cech byla otevrená roku 1702 Turkem Ahmedem v Brne.
A jak to bylo s kávou v Praze? Tam kávu zacal prodávat Arab Hatalah il Damašku, mezi obyvateli Prahy známý jako Deodatus anebo proste Arab. Chodil po pražských ulicích v exotickém oblecení a v turbanu a nabízel kolemjdoucím koflík neznámého nápoje. Lidem zpocátku káva nijak nechutnala, spíš je lákala zvedavost ochutnat neznámý, exotikou zavánející nápoj. V techto dobách byla už káva v Evrope známým a oblíbeným nápojem a kavárny v evropských zemích byly na vzestupu. V Cechách byla káva pouze výsadou bohaté vrstvy meštanu. Deodatus také své služby rozšíril o roznášku kávy do techto meštanských domu. Roku 1714 si pak založil v Karlove ulici první kavárnu „U zlatého hada“. Obliba kávy stoupala a Arab Deodat si zakrátko mohl dovolit otevrít svoji druhou kavárnu U Trí pštrosu
Nekteré tehdejší kavárny jsou minulostí, ale stále mužeme v Praze najít mnoho kaváren, které si získaly oblibu i proslulost. Napr. U Petržilku na Malé Strane, U Zlatého hroznu, U modrého hroznu nebo U Steinicu v Mostecké ulici. Dodnes proslulá Kavárna Slavia(1881), Klasickou kavárnou je Café Restaurant Louvre (1902)na Národní tríde.

Káve se zacalo darit vlastne až v 20.století mezi válkami, v té dobe byly na vzestupu i kavárny, které se pomalu stávaly symbolem nového životního stylu. Jejich rozmach byl ale bohužel prerušen druhou svetovou válkou, která krome jiného prinesla i období kávového „pustu“, protože místo kávy se prodávaly pouze kávové náhražky jako cikorka anebo melta.
Po válce byly soukromé pražírny znárodneny a prvorepublikové kavárny z vetší cásti zrušeny. Kvalitních káv byl na trhu velký nedostatek a pro mnohé rodiny byly cenove nedostupné i kávovary. A možná tyto okolnosti stály u vzniku našeho „ceského turka“, který se stal velmi rychle nejpoužívanejším a nejlevnejším zpusobem prípravy kávy. Dnes už je sice situace na trhu jiná, ale tento (zlo)zvyk stále prežívá a má mnoho svých príznivcu.
Espresso je nejlepším zpusobem jak ocenit a oblíbit si kávu a je vlastne také základem pro další kávové nápoje. A kávu mužeme ocenit nejen chutí, ale také ocima. A tak se u nekterých druhu mužeme kochat pohledem na ruzne zdobenou i vícebarevnou kávu.
Pokud si objednáme Caffe macchiato, dostaneme "flekatou kávu". Její príprava je pomerne jednoduchá, základem je silné, oslazené espresso, které se po nalití do šálku zastríkne nekolika kapkami horkého mléka, prípadne mlécnou penou. Nápoj se nemíchá a na jeho povrchu zustanou mlécné ornamenty. Podle zpusobu prípravy dostala káva i svuj název, v italštine slovo macchiare znamená poskvrnit.

Opakem flekaté kávy je nápoj Latte macchiato, který by se dal preložit jako "flekaté mléko". Na jeho prípravu je treba dvojnásobné množství spareného mléka, podávaného ve vysoké sklenici. Mléko je podle potreby oslazené a pridává se do neho nekolik lžicek velmi silného espressa. Aby vynikla dvoubarevná vrstva nápoje, opet se nesmí míchat.
Caffé Latte pripravíme smícháním150 ml horkého mléka bez peny a 50 ml espressa. Mnoho príznivcu tohoto lahodného nápoje je presvedceno, že u správného Caffé Latte je duležité vrstvení mléka a kávy. Opak je ale pravdou. Caffé Latte je zajímavé predevším tím, že nemá pevne stanoveno, jakým zpusobem má ci nemá být provádeno vrstvení kávy a mléka. To samé platí pri servírování. Caffé Latte nemusíme servírovat pouze do vysoké sklenice, ale mužeme využít také velkého (jumbo) šálku. (visit link)

Cappucino - do šálku 120 ml pripravíme espresso a z konvicky nalijeme mléko a mléckou penu, ve výsledku by melo cappuccino obsahovat 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mlécné peny.

V letních mesících mužeme ocenit kávu Frappé a to nejen u nás, ale napríklad v reckých tavernách je oblíbeným a vyhledávaným nápojem. Na jeho prípravu je treba 500 ml silného espressa, které se osladí nekolika lžícemi cukru a silne vychladí. Vychlazený nápoj se poté rozmixuje s deseti kostkami ledu a 250 ml smetany. Frappé se podává se ve vysokých sklenicích, ozdobené zrnky kávy nebo skoricí.

Ale ted uz k samotne kesce.....Na uvodnich souradnicich stoji dum ktery pripouta pozornost milovnika kavy. Napis na fasade ve tvaru ABCCDD EBFGD skryva finalni souradnice. (A=1,U=21)

Final: N 50° 04. (A-1)DC E 014° 26. (E+1)(A+1)(E-1)

Toto misto je spojeno s vyznamnym muzem nasich dejin

Mel výborné recnické nadání, promlouval ke shromáždení v Borové pri odhalení pametní desky Karlu Havlícku Borovském, v Husinci pri slavnosti výrocí narození mistra Jana Husa, v Brandýse nad Orlicí pri odhalení pomníku Janu Amosu Komenskému, v roce 1867 ve Dvore Králové u príležitosti výrocí objevu Rukopisu královedvorského a o rok pozdeji pri pokládání základního kamene Národního divadla.
V roce 1862 byl zvolen poslancem. Spoluzakládal stranu Mladoceši a v roce 1874 se stal jejím prvním predsedou. V pozdejších letech se priklánel k austroslavismu. Byl významným predstavitelem Ceského národního obrození.

Hledejte podezrelou schranku o rozmerech 26x19cm
Klic k ni najdete na jeji spodni strane. Bez podivani tam sahnete. Chovejte se prosim nenapadne a ohleduplne....
Muze byt,ze vas budu zrovna pozorovat s salkem kavy v ruce tak at neni kraval.

Hodne zdaru a radosti z dobre uprazeny, lahodny hnedy fazolky!!!!

Additional Hints (Decrypt)

xyvp zntarg an fcbqav fgenar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

228 Logged Visits

Found it 202     Didn't find it 4     Write note 12     Archive 1     Needs Archived 2     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.