Skip to Content

This cache has been archived.

starousek: Vzhledem k velmi nízké frekvenci nálezů v poslední době a různým věčným malým problémkům zavíráme definitivně a uvolňujeme místo případným novým keším. (I když, pravda, nedá se moc říci, že by v daném místě byla zrovna nějaká extrémní hustota keší...)
Byla to naše první keš a snad pár kačerů trochu pobavila, přinejhorším aspoň nálezcům přidala nějaký ten bodík.
Nechť odpočívá v pokoji.

More
<

Zruseny nadjezd

A cache by starousek & tinyshark & vojta308 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/28/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá keš je venována torzu bývalého nadjezdu a zavede Vás do obce Štepánov u Olomouce (kde prípadne mužete nalézt i pár dalších keší...).

POZOR, tato keš není vhodná/bezpečná pro TB a GC. Navíc zřejmě někdo místní z keše skoro pravidelně mění CWG za jiné předměty (či dokonce žádný předmět) - což sice není nijak zakázáno (pokud to není ten žádný předmět...), nicméně to málokdo rád vidí (zejména, když to ani není zalogováno)... Tak s tím počítejte.


Cca pred sedmi lety (pocítáno od doby založení keše - 2012...) byl u obce Štepánov postaven nový nadjezd pres železnicní trat Olomouc - Zábreh n. M. (Praha). Pres nadjezd vede duležitý spoj mezi Olomoucí a obcemi umístenými na sever od zmínené železnicní trate - vcetne Štepánova samotného.

Nový nadjezd byl kupodivu postaven mimo obývanou cást obce a témer prekvapive byl zároven zrušen puvodní nadjezd blízko nádraží. Mnoho obyvatel ulice Nadjezdová si tehdy oddechlo, protože ulicí prestaly proudit dlouhé šnury aut a též ustala letní ranní zemetresení, zpusobená projíždejícími kombajny...

Z nám neznámých duvodu (pravda, až tak moc jsme nehledali...) byl puvodní nadjezd skoro celý zachován - byla zrušena pouze cást vedoucí prímo nad kolejemi a pár metru kolem. A co je ješte zvláštnejší, každá strana se dockala jiných dalších úprav:
Severní strana zustala prakticky zcela beze zmen - byla odstranena svodidla a na cestu byly usazeny pouze betonové zábrany - dole betonové skruže, ve kterých možná mela vyrust nejaká živá ozdoba (ale nezadarilo se...) a nahore mohutnejší svislá zábrana - zrejme kdyby se náhodou nekomu podarilo nejak projet kolem skruží, tak aby se mu jen tak nepodarilo preskocit pres chybející cást nadjezdu...
Jižní strana naproti tomu vypadá zcela "prírodne" - vše, co pripomínalo cestu je pryc a je zde videt pouze trochu nezvykle tvarovaný travnatý kopecek (alespon z dálky, zblízka je videt spíše koprivy a pak obcas nejaké ty odpadky a jiné veci, které tam nepatrí...).

Takto vypadá jižní cást...


Vzhledem k placatosti okolní krajiny, zvané Haná, jsou zbytky nadjezdu casto vyhledávány místními malými detmi, zejména v zime - jedná se o prakticky jediné místo v širém okolí, kde se dá "sánkovat". A i když není sníh, dá se zde praktikovat napríklad "sjezd" na kole nebo in-line bruslích (vzhledem k dolním zábranám se však jedná o nepatrne adrenalinovou záležitost...).

A ješte jsem zapomnel dodat, že zrušení nadjezdu souviselo neprímo i s jinými zmenami kolem Štepánova - napr. se zasypáním starého podchodu u zrušeného nadjezdu, zasypáním starého podjezdu kolejí kousek za nádražím, naprímením nadjezdu vedle Štepánova (silnice Chomoutov-Pnovice), vybudováním "obchvatu" Brezcu a prilehlé cyklostezky, novým mostem u Benátek, rekonstrukcí podchodu a podjezdu u Brezcu apod. To vše bylo zaprícineno hlavne modernizací místního železnicního koridoru.
Pro zvídavé kacery, kterí by si chteli tyto "pametihodnosti" prohlédnout, prikládám waypointy s nejbližšími možnými parkovacími místy. (Možná je u nekterého z nich poblíž i finálka...?)

Pohled ze starého na nový nadjezd. Ten malý svetlý flek vlevo uprostred je Svatý Kopecek.


Pár slov k samotné keši a jak ji nalézt (změněno 27.1.2013):

Keš mela být puvodne tradicní, prímo u bývalého nadjezdu, ale nenašli jsme na nem žádné príhodné místo (mj. se zde vyskytuje mnoho zvídavých detí a jiných tvoru, zvedaví sousedi...). Použitelnejší místa jsou bohužel dost daleko, nehlede na blízkost jiné keše.
Tak jsme vymysleli jednoduchou mysterku - která se nám ale moc nelíbila už v době vzniku. Nakonec jsem vytvořil snad trochu přijatelnější variantu, která by neměla činit problémy, a kterou snadno vyluštíte, když se na to naše torzo prijdete podívat a přímo z jeho vrcholku zjistíte pár (jinak naprosto zbytecných) informací, ze kterých následne urcíte ty správné cílové souradnice.

Takže, jak již bylo řečeno, nejprve je potřeba se vydrápat na samotný vrcholek SEVERNÍ části bývalého nadjezdu - na vršek betonové zábrany ovšem určitě lézt nemusíte - ještě byste spadli, a co potom...
Z tohoto místa se podívejte směrem cca Jiho-Jiho-Jiho-Východ a ve vzdálenosti cca 40m uvidíte na železném sloupu, který nese část železniční elektrické trakce, dvě cedulky. Bude Vás zajímat speciálně ta SPODNÍ, OBDÉLNÍKOVÁ cedulka. Daným směrem žádná jiná dobře viditelná cedulka s čísly není, a těm, kteří jsou slabší v určování směru podle světových stran, ukazuje správnou cedulku ještěrka na druhé fotografii v listingu.
V cedulce se nachází celkem tři číslice - dvě nahoře, jedno dole. Pro jistotu ještě jinými slovy - v dané obdélníkové cedulce je v její horní části dvojciferné číslo a v dolní části jednociferné číslo.
(Určitě si nechoďte prohlédnout cedulku zblízka přes koleje - viz upozornění dole! Z nadjezdu jsou všechna potřebná čísla krásně vidět, a to i pro trochu slabší zrakem - jediné, co by mohlo zhatit jejich nalezení, je hustá mlha - a samozřejmě taky tma, i když jakés-takés osvětlení tam obvykle je i v noci.)

Jakmile znáte čísílka z cedulky, tak už podle nich snadno vyberete ty správné N a E souradnice:

N 49 ??.??? - podle horního dvojciferného čísla:
22: 40.189
44: 40.516
77: 40.309
72: 39.879
27: 40.385
21: 40.756
12: 40.025
71: 39.862

E 17 ??.??? - podle spodního jednociferného císla:
0: 13.454
1: 12.666
2: 14.043
3: 13.477
4: 14.294
5: 11.985
6: 13.894
7: 14.234

Doporucujeme odlov na kole, prípadne automobilisticky - keš není úplne nejblíže, nicméne dá se k ní dojít i pešky, aniž by se jednalo o celodenní túru...
Místo finálky není zvoleno jen tak - i když se to nemusí zrovna na první pohled zdát, tak urcitým zpusobem souvisí se zrušením nadjezdu (poctivý ctenár listingu o neco výše zjistí souvislosti...).

Do keše se pri dobré vuli vejde i pár CWG/MWG, záleží na tom, jak moc se komu podarí správne uložit a nezmuchlat logbook.

V keši není tužka!
Prosíme o peclivé vrácení všech soucástí keše na puvodní místo!

Prostor u finálky bývá obcas silne zamudlen, je potreba nenápadného odlovu, at nám keš chvíli vydrží!

!!! POZOR !!!
Rozhodne nikdy neprecházejte prímo pres koleje ani u nadjezdu, ani nikde jinde !!!
Prohání se tudy velmi rychle ruzné vlaky - krome Pendolina i mnoho jiných rychlíku - a na mnoha místech je vlak videt i slyšet až na poslední chvíli, kdy už je obvykle pozde !!!
Keš není ani ve vode, ani na kolejích, ani na silnici, tak urcite na žádné z techto míst nechodte/nepadejte !!!

V prípade opravdu nutkavé potreby premístit se na druhou stranu kolejí, jsou pro peší a cyklokacery k dispozici dva podchody (u nádraží a u Brezcu), pro autokacery pak nový nadjezd, prípadne podjezd u Brezcu nebo výše zminovaný nadjezd mimo Štepánov.


RADVOJŮV GEOFOND

Additional Hints (Decrypt)

Arav geron, nyr xbaxergar fr wrqan b pbapergr :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

255 Logged Visits

Found it 233     Didn't find it 1     Write note 14     Archive 1     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 2     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 11 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.