Skip to Content

This cache has been archived.

Špačíci: Jak jsme již psali, disable byl posledni. Jelikož je disablovaná už moc dlouho, tak archiv.

Chystá se nová verze, která bude trošku o něčem jiném, než původní mikro.....díky všem za pěkné logy.

Konec

More
<

Rotunda

A cache by Špačíci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 1/29/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Rotunda Moravské Budejovice

Vedle kostela sv. Jiljí se nachází rotunda sv. Michala.

Puvodne románská rotunda stojí na jihovýchodní strane kostela. Stavba válcovitého tvaru pochází zrejme ze 13. století. Jeho spodní cást sloužila jako kostnice, horní jako kaple s nástropní freskou „Posledního soudu“ z roku 1726.

Díky Morbudce jsme získali ponekud více informací, tak se s Vámi podelíme:

Karner Sv. Michala

Stává se, že když na jednom míste žijeme dlouhou dobu, vnímáme jeho podobu jako známý a ucelený obraz, a tak si nekdy už ani nemusíme uvedomovat krásu, kouzlo a minulost vecí, které nás obklopují. V našem meste je takových zajímavých míst mnoho a já bych vás na nekterá z nich postupne ráda zavedla. Prvním z nich je karner sv. Michala.
Je to stavba válcovitého tvaru s kuželovitou šindelovou strechou, která stojí v tesné blízkosti zdejšího farního kostela a pochází pravdepodobne z tricátých ci ctyricátých let 13. století. Predpokládá se, že nejdríve byl vystaven chrám sv. Jiljí (první zmínka o nem je z roku 1235), kolem neho byl založen hrbitov obehnaný zdí a karner byl jeho soucástí. Zasvecení sv. Michalovi je doloženo k roku 1494.
Pokud chceme správne pochopit, k cemu vlastne tato stavba v dávných dobách sloužila, musíme si nejdríve vysvetlit význam neobvyklého slova „karner“. Ten je odvozen z latinského „carnarium“, což znamená „kostnice“. Narozdíl od rotund, se kterými jsou casto zamenovány, byly karnery vždy dvoupodlažní.
Horní prostora sloužila jako kaple, kde se konaly zádušní mše za mrtvé. Do dolního podlaží se pak ukládaly kosti ze stredovekého hrbitova zrízeného kolem farního kostela, který svou omezenou plochou nedovoloval uchovávat naveky v zemi všechny pozustatky našich predku, pochovávaných zde po mnoho generací.
V roce 1784 bylo zakázáno pohrbívat mrtvé v kostelních hrobkách a na hrbitovech v obvodu obydlených míst a na základe tohoto narízení byl hrbitov kolem moravskobudejovického kostela zrušen. Ohradní zed byla zborena a velké množství vykopaných kostí bylo preneseno a uloženo ve spolecném hrobe na hrbitove u sv. Jana (v dnešním parku u Gymnázia).
A protože karner není již dlouhá léta prístupný verejnosti, pojdme se alespon podívat, jak to zde vypadalo po roce 1714, kdy byl zrestaurován farárem Ondrejem Chudánkem: klenba v horní cásti byla vyzdobena freskou Posledního soudu (r.1726), jejímž ústredním motivem je bílá holubice, archandel Michael a troubící apokalyptictí andelé. V místnosti se také nacházel oltár, vysvecený roku 1726 a obraz sv. Michaela, který byl pozdeji premísten do levé postranní lodi kostela. Ve spodní cásti byl v prostoru s krížovou klenbou zhotoven tzv. Kristuv žalár. K nemu se sestupuje po dvanácti kamenných schodech. V soucasnosti je tento prostor upravený a skrze mríže si ho mužete prohlédnout i vy.
A kdo je vlastne ten sv. Michal, kterému je karner zasvecen? Je to archandel, jehož jméno znamená v prekladu „Kdo je jako Buh“ a je velitelem nebeských vojsk v bitve proti silám zla. Bývá zobrazován s mecem v jedné ruce, s váhami v druhé a s drakem ci dáblem pod nohama. Mec symbolizuje boj a ochranu proti mocnostem, váhy predstavují spravedlnost a pokorený drak vítezství nad temnými silami. Michael je podle tradice u cloveka prítomen v hodine smrti a odvádí jeho duši k Bohu. Práve z tohoto duvodu mu byly hojne zasvecovány církevní hrbitovní stavby.
Jeho svátek si budeme pripomínat práve v tomto mesíci, 29. zárí.
Snad vás pri ctení techto rádku napadne, že toto vše patrí daleké minulosti, že se to snad týkalo našich predku, tech, kterí svýma rukama kdysi karner vystaveli. Zlo se však promítá do našeho života i dnes, jen na sebe bere jinou tvár. Už se s ním nesetkáváme v podobe válek, hladu, násilí, bezpráví ci morových ran, které prošly naším krajem v prubehu uplynulých staletí. Vnímáme ho však ve forme špatných mezilidských vztahu, lhostejnosti, lži, závisti, pomluv ci sobectví. Zla bychom se nemeli bát, nemeli bychom pred ním nikdy zavírat oci, meli bychom se mu postavit. Nejtežší bitva však není ta, kterou svedeme s jeho projevy ve svém okolí, ale ta, kterou musíme svést sami se sebou.
Spocívá v priznání si vlastních chyb a slabostí a v uprímné a odhodlané snaze o zmenu k lepšímu. K tomu vám i sobe preji hodne sil.
A kdyby vám prece jenom chybely, zajdete si k místnímu karneru a posadte se tam v klidu a tichosti na jeden z tech dvanácti starých schodu. Treba vás tam napadne neco zajímavého...

s využitím archivních materiálu zpracovala
Lucie Stejskalová

Když se budete pohybovat kolem Karneru, tak mužete navštívit nebo se jenom podívat na: viz Waipoint

Masné krámky N 49° 3.046', E 15° 48.537'
Farní areál s hradební zdí a baštou, vrása N 49° 3.063', E 15° 48.499'
Chrám sv. Jiljí N 49° 3.073', E 15° 48.498'
Zámek a muzeum N 49° 3.108', E 15° 48.536'

Ke keši:
Keška je velikosti micro a v keši je i tužka. Prosím nic na rotunde nerozebírat - je v okolí, není prímo na rotunde! Kešku prosím vracejte na své místo. Budte opatrni pri odlovu at nejste moc videt, kousek odsud jsou dve hospody.

Additional Hints (Decrypt)

Ceiav fgebz, uyrqrw h mrzr, orgba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

859 Logged Visits

Found it 802     Didn't find it 25     Write note 12     Archive 1     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 44 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.