Skip to Content

<

Zetor

A cache by Matalovi (adoptováno od Tomus) Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/12/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zetor je zkrácený název moravského výrobce traktorů, sídlícího v brněnské městské části Brno-Líšeň nedaleko Stránské skály.


Historie
První budovy Zetoru zde vznikly v období druhé světové války tak říkajíc „na zelené louce“.
V té době se továrna nazývala „Flugmotorenwerke Ostmark GmbH Wien, Zweigwerk“, a vyráběly se zde letecké motory pro potřeby nacistického Německa. Po válce se jednalo o součást Zbrojovky Brno.
Název Zetor, jímž tehdy státní podnik začal označovat svoje traktory, vznikl spojením Zet (hláskované písmeno „Z“ z názvu Zbrojovky) a koncovky -or ze slova traktor (nebo z názvu ZEmědělský trakTOR).

První prototyp traktoru dokončila továrna koncem roku 1945. První tři vyrobené traktory byly zákazníkům slavnostně předány v březnu 1946. Sériová výroba traktorů (tehdy model „Zetor Z-25“) pak byla zahájena 17. srpna 1946.
Po úspešném zahájení sériové výroby traktoru Z 25 byla jejich výroba v roce 1952 prevedena ze Zbrojovky Brno do výrobních hal tehdejšího národního podniku "Závody presného strojírenství Brno-Líšen", kde jsou traktory Zetor i pres postupné zmeny názvu spolecnosti na soucasný Zetor Tractors a. s. vyrábeny v modernizované podobe do dnešních dnu.

Zbrojovka Brno po delimitaci výroby traktoru Zetor 25 do Líšenského závodu zahájila v polovine 50. let výrobu výkonnejších traktoru s pozdejším oznacením Zetor 35 Super a Zetor 50 Super. Traktory Zetor 25 byly vyrábeny nepretržite až do roku 1961, kdy byla jejich výroba definitivne ukoncena. Jako náhrada za tyto velice oblíbené traktory byla již od roku 1960 postupne zavádena do výroby nová unifikovaná rada traktoru Zetor, oznacená jako UŘ I. První modely Zetoru používaly úcinný ctyrdobý dieselový motor s mechanickým vstrikováním paliva. Byly považovány za velmi moderní a osvedcily se jako kvalitní, robustní traktory. Toto, v kombinaci s atraktivní cenou prispelo k jejich popularite v mnoha zemích sveta.

Traktory Zetor UŘ II byly zavedeny do sériové výroby koncem roku 1968 svým prvním typem známým pod označením "Zetor 8011 Crystal". Tato řada traktorů Zetor výkonově i koncepčně odlišná od traktorů UŘ I, byla postupně doplňována dalšími typy a modernizacemi
Od roku 1991 zařadil Zetor do svého výrobního programu traktory další modernizace pod označením UŘ III. Řadu tvoří traktory s výkonem 70 -105 koňských sil pod označením 7520/40, 8520/40, 9520/40 a 10520/40.
O dva roky později byla prezentována nová modernizace traktorů UŘ I pod označením Model 92, známý dnes též jako Zetor Major.
V současné době výroba Modelu 92 stále pokračuje, ale od roku 1997, kdy byla zavedena do výroby nová řada UŘ I pod označením Model 97, nebo též Zetor Super.

V roce 2001 přibyla do rodiny traktorů Zetor nejnovější řada pod obchodním označením Forterra, která představuje modernizovanou řadu UŘ III se čtyřválcovými motory, s typovým označením Zetor 8621/41, 9621/41 a 10621/41, a se šestiválcovým motorem pod označením Zetor 11641.

V roce 2013 začala seriová výroba nového traktoru Major. K výrobě traktorů nižší výkonové řady se firma vrací po sedmi letech. Novinka navazuje na stejnojmenný model, který byl v minulosti jedním z nejúspěšnějších traktorů.
Nový model Zetor Major patří do výkonové kategorie do 80 koní a jedná se o traktor, který je určený především pro majitele menších či rodinných farem.

Zetor také dlouhodobě pracuje na novém traktoru v největší výkonové řadě 130 až 200 HP s názvem Maxterra, jehož sériová výroba by měla začít v roce 2014.

Součastnost
Po divokých 90. letech, kdy v Zetoru proběhla nutná restruktualizace jak zázemí tak i počtu zaměstnanců, kdy podniku ubylo prodejních odbytišť a kdy se podnik dostal i do platební neschopnosti, kupuje Zetor v roce 2002 slovenský HTC Holding, a. s., kterému se postupně brněnský podnik opět podařil postavit na nohy, obnovit zpřetrhané obchodní vztahy, začít s vývojem nových produktů a dostat tak Zetor po letech do finančního zisku.
Aktuálně Zetor zaměstnává asi 800 lidí a výrábí okolo 20. traktorů denně.

Areál ve kterém v součastnosti sídlí samotný výrobce traktorů Zetor, zaujímá z půvoní plochy již jen asi jednu třetinu, ve zbytku obrovského areálu dnes sídlí spousta dalších firem, předevší Závod na výrobu kuličkových ložisek ZKL, slévárna již také neni součástí Zetoru a funguje jako samostatný podnik, před několika lety si koupila také Česká televize část areálu s bývalou vstupní vrátnicí a plánuje sem po rekonstrukci přesunout svoji brněnskou pobočku.
Prázdnotou zatím také zeje bývalý areál zetoru v Brně-Husovicích, kde se původně vyráběly motory.

Aktuálně společnost RDpark chystá v areálu zetoru projekt menší průmyslové a obchodní zóny.
Na pozemku 9000 m2 vzniknou tři budovy, které budou sloužit administrativě, skladování a malovýrobě, mohl by zde být i podnikatelský inkubátor, inestice se odhaduje na cca 200 miliónů korun.

Zetor | Gallery
Zetor v červnu 2013 představil vlastní muzeum traktorů pod názvem Zetor Gallery, nová víceúčelová hala přiblíží fanouškům traktorů tradiční českou značku Zetor,
hala je umístěná přímo v areálu společnosti Zetor Tractors a.s. Rozkládá se na ploše asi 1 200 m2 v dvoupodlažní budově. Veřejnosti je určena větší část této plochy, menší pak bude sloužit například jako školicí centrum skupiny Zetor.

Veřejně přístupná část areálu nabízí návštěvníkům nejen pohled do bohaté historie traktorů Zetor, ale především přehlídku moderní techniky, nechybí audiovizuální prvky, multidotykové displeje a samozřejmě ani samotné traktory od nových po ty nejstarší modely.

Otevřeno je každý všední den od 10.00 do 18.00 hodin. a v sobotu 9.30 - 17 hod.
Proto neváhejte a muzeum zetoru při odlovu navštivte, od kešky ho máte nadohled, viz. waypoint.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] Qven qb orgbabir mnoenal
[EN] Ubyr
Qnirw cbmbe an zhqyl, uyniar i cenpbiav qal!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

2,020 Logged Visits

Found it 1,917     Didn't find it 21     Write note 37     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 8     Enable Listing 8     Publish Listing 1     Needs Maintenance 9     Owner Maintenance 12     Update Coordinates 3     Post Reviewer Note 3     

View Logbook | View the Image Gallery of 66 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.