Skip to content

Blatnicke budy Letterbox Hybrid

Hidden : 2/7/2012
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


BLATNICKÉ BÚDY

jednoduchá "multinka" vás provede kolem tradičních vinných sklípků v kraji
kde pěstoval víno sám Jan Amos Komenský



„Když se přiblíží čas vinobraní, viničník řeže hrozny, snáší je v putnách a sype do kádě
načež druzí šlapou nohama nebo tlukou dřevěnou palicí a vytlačují lisem šťávu…“


tak popisuje v knize Orbis Pictus pěstování vína Jan Amos Komenský.

učitel národů o práci ve vinohradech nejen psal, ale znal i z praxe
právě v Blatnici totiž zdědil po rodičích vinohrad
ve viniční trati Plachty.



V úrodném kraji v podhůří Bílých Karpat se odedávna daří vínu a práce ve vinohradech a vinobraní určují rytmus života místních obyvatel. Jen kousek na východ od Veselí nad Moravou leží obec Blatnice pod sv. Antonínkem, v níž doslova vyzývá k posezení ve sklípku a ochutnání vína jedna z nejmalebnejších vinařských sklepních uliček Slovácka

První zmínka o Blatnici pochází z roku 1046. Jedná se o zakládací listinu staroboleslavské kapituly, kde je Blatnice darována knížetem Břetislavem I. právě této nové kapitule. Ale Blatnice byla založena již dříve, a to už v 9. století.

Nejstarší písemné zprávy o blatnickém víně jsou z přelomu 13. a 14. století. Ve 14. století byla díky příznivým klimatickým a půdním podmínkám vyhlášena vinařskou vesnicí, jejíž víno se vyváželo až do Prahy a do Vídně. V 18. století do obce přibylo několik soch svatých, většinou patroni vinařství, mezi něž patří například i svatý František a svatý Jan Nepomucký.

Viniční tratě Blatnice jsou : Antonínek, Dílce, Floriánky, Horní dílce, Kamenice, Kružíky, Nadhájcí, Nádavky, Nová Hora, Ochránky, Plachty, Pod Nadhájčím, Roháče, Rybníčky, Stará hora, Střečkův kopec, Vinné hůrky.

Nejznámejší místním vínem je Blatnický Roháč – cuvée s dominantním podílem Ryzlinku rýnského smíchaného s Rulandským bílým a Sylvánským zeleným. Víno knížete Jana II. z Liechtensteinu z vinic na kopci Roháč se proslavilo na mezinárodní výstavě vín v Paříži roku 1880, kde získalo zlatou medaili. Blatnický roháč je registrovanou známkou sdružení blatnických vinařů, ale stejné víno se objevovalo i pod názvem Chateau Blatnice, které bylo pozdeji přejmenováno na cuvée St. Antonius.

z blatnických sklepů prý pochází příbeh vinaře, který na smrtelném loži poučoval svého syna o tajemství výroby vína takto: „Pamatuj synku, že víno sa dá dělat aj z hroznů“




Cech blatnických vinařů pořádá každoročně akci "Putování z búdy do búdy", to začalo původně jen jako doplněk vinobraní. V roce 2009 se však místní vinaři domluvili, že by stálo za to, udělat akci ve větším. Tak se nyní turistům otevírá na třiatricet sklepů, před kterými hrají cimbálové muziky, všude je spousta stánků s občerstvením a po celé trase se můžete povozit i dkožkou s koňským sprežením.



tato orientační mapka Blatnicke a blatnických búd ukazuje optimalizovanou trasu putování po sklípcích :o)




Jak ulovit kešku : pro nalezení finálky a tím i k získání bodu musíte projít krátký okruh po blatnických búdách, není potřeba navštěvovat sklípy, ale pokud budou otevřeny, vřele doporučuji a plnoletým neřidičům nejen navštívit, ale i ochutnat... on i odlov je pak veselejší :o)

V podstatě je jedno, jak si trasu naplánujete, ale moje doporučení a tím i nejméně kroků znamená začít u pokladny, která je na radnici - obecním úřadě (i tady se dá zaparkovat). Kousek opodál je hospoda což můžeme označit jako ST1, tady najdete na zdi pamětní desku (první indície). Pak pokračuj dál, pár metrů směrem na Blatničku, dej se vlevo po mostku přes potok, krátkou procházkou se dostaneš k hlavní uličce se sklípkama.

Jednotlivé stage nemají souřadnice, ale jsou to sklípky a jsou téměř vedle sebe, takže... nejde to minout. Pro získání všech indícií nemusíte projít celou trasu z mapky, ale jen její menší část. Indície budete získávat v uličkách Pod starýma horama a Pod kamenicama. Pozor na podobnost jmen ruzných vinařů a pozor na počet búd, ve skutečnosti je sklípků více, než na mapce a taky číslování nemusí být stejné, jako v plánku, tedy jako loni.

Do každého sklípku vedou schody, někdy jsou vidět, jindy ne, každý sklípek se musí větrat, někdy jsou větrací otvory funkční dodnes, jindy ne... takže mějte oči otevřené, budete počítat.

V kešce bývalo kromě logbooku i originální razítko a namáčecí peřinka. Tyto nesloužily pro výměnu, ale k tomu, abyste si mohli do svého deníčku dát štemplíka, jako upomínku na zdolání úkolu a získání bodíka. Ale opětovná krádež mě donutila nahradit razítko samolepícími známkami, které jistě taky udělají radost tím, že si je do deníčku nalepíte. Než se tak ale stane, musíte vypočítat souřadnice. Od výpočtu po finálku je to cca 400m, nejdříve kousek vesnicí a pak...

!!! aby nám holka dlouho vydržela, nechoďte pak ke krabce přímo za šipkou, jste viděni !!!
vydejte se "oklikou" po polní cestičce a až bude šipka ukazovat přímo doleva
vklouzněte do houštin a lovte, budete nepozorováni.


* vracejte prosím krabičku na původní místo a vše pořádně zajistěte, aby se nevysypala *



k listingu jsou pro vás připojeny tzv. STAGE Tabulky, kde máte všechno vyplněno
(takže si nemusíte nic pamatovat, stačí jen doplnit indicie)
pokud sklípky navštívíte a ve všech ochutnáte
ani si nic pamatovat nebudete
:o)

Pro kontrolu:
ST1-hospoda, ST2-vinařství V.Cícha, ST3-vinařství V.Masařík, ST4-víno Blatel,
ST5-Ratajský, ST6-vinařství A.Hanák, ST7-vinařství Polehňa

finálové souřadnice

N: 48° 57.(A-B)(E+G)(2D+C+F)'
E: 17° 27.(B-F)(C+E)(F+G-D)'


lovu zdar

:o)





Additional Hints (Decrypt)

arpubq cevzb mn fvcxbh, nyr ixybhmav n cnx h gergvub ovyrub fr mnfgni n uyrqrw

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)