Skip to content

<

Nápis z pravěké doby

A cache by wetu Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/12/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nápis z pravěké doby & Olešenský Venouš GC3CHF8
Dvojice jednoduchých keši věnovaná červenokosteleckému spolku ochotníku, kteří se snaží do svých taškařic zapojit místní zvyky, tradice i diváky. Jejich principál, Vlasta Klepáček, je takový červenokostelecký Cimrman a tak není divu, že jednoho dne našel nedaleko své chalupy, v Olešnici u Červeného Kostelce, záhadnou sošku až nápadně podobnou Věstonické Venuši a u řeky Úpy obrázkovým písmem vytesaný nápis z pravěké doby.
Pokud Ti recese není cizí, tak pojď a staň se archeologem. Najdi nápis z pravěké doby a jeho pomocí objev také Olešenského Venouše.

Aprílový kongres Podkrkonošské Přírodospitné Společnosti (PPS)
Z projevu Vlasty Klepáčka, principála spolku a nálezce sošky:

Nález Olešenského Venouše, o kterém již jistě víte z denního tisku, se pro nás vědecký tým stal velkou výzvou. Kde se tu vzal? Proč je tak podobný slavné Věstonické Venuši z podpálavských vrchů? Odpověď na tuto otázku slibovalo rozluštění nápisu z pravěké doby, nalezeného na skalním masívu v údolí řeky Úpy. Nápis vytesaný obrázkovým písmem totiž obsahuje jak typický profil dnešních Pálavských vrchů, tak i tvar kypré postavy tehdejších žen, který, jak se tak dívám kolem sebe, opět přichází do módy. Bylo nutné oprostit se od veškerých vlivů moderní civilizace a najít způsob, jak pochopit duši a myšlení pravěkého lovce mamutů. Pro inspiraci vyrazil naš vědecký tým přímo do Pálavských vrchů.


Expedice Pálava 2006
Jak bylo později expedicí Pálava 2006 dokázáno:

Asi tak před 20 000 až 30 000 lety žili na území Čech a Moravy pravěcí lovci mamutů. Tehdejší pralidé se vyznačovali vysokou srstnatostí, touhou po ženách a oblibou v pití obětních nápojů. Není proto divu, že obětní nápoje dali jednotlivým kmenům i dobová pojmenování. A tak na západě území spokojeně lovili Staroprameni, opodál Becherovci pospolu s Pilsnerovci a Fernety, na jihu pak rozsáhlý rod Hroznokvasů. Jejich ženy byly přívětivé, plodné a pracovité. Velmi rády, spolu s muži, usmiřovali neustále se rozrůstající božstvo. Jen na drsném severu, v údolí kolem řeky Úpy, přebýval trochu nešťastný rod Hadařů. Hadařů podle pravěkých žen, jež zakazovaly mužům pít místní kyselý obětní nápoj zvaný rybízák. Nechtěly být totiž zas až tak plodné. Byly to pěkné zmije. V té době stal se zvláštní, až neuvěřitelný příběh pradávné lásky, jež později vedla také k vyrytí, již zmíněného, pravěkého nápisu do skalního masívu nad řekou Úpou. O příběhu lásky si samozřejmě ještě povíme, ale teď vzhůru za Expedicí Pálava 2006.

Z expedičního deníku:

Dosáhli jsme vrcholu skály Martinka nad Dolními Věstonicemi. Místní jeskyně nám okamžitě odhaluje pravdu. Podobné nápisy. Podobné pachové stopy pralidí i s typickým papirusovým krytím. Stejné, jako jsme nalezli pod skálou u řeky Úpy. Ba našli jsme i zbytky kostí pradávného zvířete o němž se v tomto kraji traduje nejedna pověst. Sestupujeme vinicemi dolů do vesnice. Je to s podivem. Ta podoba. Ty stejné záliby. Jakoby členové expedice měli v těchto končinách svoje dvojníky. Třeba koleginč Efflerova a ta statná moravská traktoristka. Nebo kolega Hanuš a domorodý pěstitel vinné révy. Oh, jak jim jen oběma chutná. Všechny tyhle pozoruhodné náhody ve mě vyvolávaly příjemný pocit druhého domova. Pochybnosti o společném původu Hadařů a Hroznokvasů jsem docela ztratil, když jsem se setkal v místní hospodě sám se sebou. Ne, nebojím se to už říct naplno - našel jsem Olešenského Venouše - mužský protějšek Věstonické Venuše a skalní nápis bude toho jen vytesaným důkazem.

Při pití místního, soudobého obětního nápoje, mě osvítil úžasný nápad. Bylo to tak prosté a současně dobové. Abych pochopil duši a myšlení pravěkých předků, lovců mamutů, nakoupil jsem pod Pálavou nůši kvalitních místních nápojů. Obětních nápojů a odešel s nimi k nápisu z pravěké doby. Obětoval jsem je. Během následujícího 3-denního transu, kdy jsem se setkal nejen s lovci mamutů, praotcem Čechem, babičkou ze Starého Bělidla a kačerem Donaldem, mě podvědomí vyjevilo klíč k záhadě. Pravěký nápis se čte zleva doprava a přeložen do soudobé řeči pak zní asi takto:

1. Sedím tu na břehu řeky - a mé srdce - úpí (povšimněte si spojení jména řeky a slova úpí - jasné, že) - při vzpomínce na tebe, ježí se mi chlupy.
2. Krmí mě tu mizerně - jen mlékem - a strdím - proto - vždycky po ránu - jako šakal - smrdím.
3. Přijď - pro mne
(tyhle tvary dobře znáte, že) - má velká - lásko - (pro lásku byl už tehdy symbolem kus masa).
4. Odveď - mě - na Pálavu (tvar kopců je nezaměnitelný).
5. Tady - furt jen děti - rodím ( takhle to dopadá, když se Hadařům povolí obětní nápoje) - už jsem z toho na hlavu!


Spojením všech nálezů, důkazů a souvislostí vědeckého bádaní Podkrkonošské Přírodospitné Společnosti vznikl příběh O velké lásce, Olešenském Venoušovi a Věstonické Venuši, jež dokazuje společný původ Hadařů a Hroznokvasů, tedy posouvá dějiny Čech a Moravy a současně bourá veškeré dosavadní teorie o vzniku názvu města Červený Kostelec....

O tom však v keši:

Olešenský Venouš
GC3CHF8


N 50° 27.N
E 016° 05.E

Rady na cestu

K nápisu z pravěké doby to vem zprava, šikmo vzhůru... je to lepší, jak hrát si na horolezce!
Ze známého důvodu byl nápis ze skály sejmut a umístěn... jsi přece archeolog, nebo snad ne?
Nevíš, jak otevřít keš ... teda Indiana Jones by z Tebe velkou radost neměl, co takhle hint?Historie keše
12.05.2012 - keš se narodila
14.07.2012 - kontrola keše, nový logbook
30.11.2012 - oprava uchycení pravěkého nápisu v geoservisu
22.08.2013 - oprava keše, novy logbook
22.07.2014 - nový logbook
21.03.2015 - nový logbook
07.04.2016 - nový logbook
22.06.2021 - nový logbook


Betatestováno předpublikačním odlovem v rámci eventu GeoBrodwey - Diagnóza GC

Additional Hints (Decrypt)

Anq iryxbh fxnybh, ancenib bq znyr fxnyxl.
Hpubc fpuenaxh f cenirxlz ancvfrz mn QBYAV pnfg n myruxn bqxybc fzrerz anubeh x fbor.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)