Skip to Content

<

Modrokamenska kalvaria

A cache by Formatx Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/11/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

za lavičkou

Modrokamenska kalvaria


 Modrokamenska kalvaria

Medzi pamätihodnosti Modrého Kamena patrí Kalvária. Svojim umiestnením v krásnej prírode pri hrade púta pozornost veriacich i návštevníkov. Založená bola grófom Pavlom Balašom. Jej popis a zmienka pochádza z roku 1789. Apoštolský gróf sa snažil o najlepšie využitie kalvárskeho vrchu. Ked získal pre Kalváriu odpustky, ludia sem putovali zo široka – daleka. V roku 1855 sa podarilo s financnou podporou grófa Antona Balašu a veriacich púte na Kalváriu obnovit. V liste z 19. novembra 1856 Svätá stolica k pútam na Kalváriu sala dve podmienky: 1. Aby sa Kalvária využívala na konanie krížovej cesty, za ktoré sa získajú odpustky. 2. Aby tento kopec mal zvláštnu úctu veriacich. Na obnovu Kalvárie veriaci z Modrého Kamena a Strhár venovali 400 zlatých. Barón Anton Balaša dal na tento ciel 140 zlatých. Plán krížovej cesty vypracoval inžinier panstva Samuel Lányi. Obrazy na Kalváriu boli malované v Pešti. Krížová cesta bola posvntená v roku 1857 kanonikom Michalom Krempom. V tom istom roku vyšiel i pápežský list Pia IX., v ktorom povoluje úplné odpustky. Za farára Jána Munkayho v roku 1859 bola na Kalvárskom vrchu postavená kaplnka ku cti Bolestnej Matky Božej. Obraz v nej zobrazoval Bolestnú Matku Božiu stojacu pred krížom a z kríža vyžarujúci mec zranuje jej srdce. Obraz sa nezachoval. Na výstavbu kaplnky prispeli veriaci, ktorí si zakúpili knihu – Umucenie a smrt Pána Ježiša Krista. Cistý zisk 230 zlatých bol použitý na budovanie kaplnky. V roku 1860 novú kaplnku posvätil pápežský prelát Andrej Schirgel Krížová cesta bola posvätená už v roku 1857. Posvätil ju na 16 nedelu po Sv. Duchu ostrihomský kanonik, Michal Kemp, opát a novohradský hlavný dekan. V neskorších rokoch 1862 – 1864 v priestoroch medzi krížovou cestou a kaplnkou Bolestnej Matky Božej smerom k vrcholu kalvárskeho kopca, bolo postavených pät staníc, znázornujúcich náboženské pravdy – Ocistec, posledný súd, Zmrtvychvstanie Ježiša Krista, Anjel strážca, Vyobrazenie Panny Márie ako útocisko hriešnikov. Obrazy boli dielom Jána Hofrichtera namalované na plechových platniach. Zachoval sa už iba jeden velmi tažko citatelný. Nad hornou kaplnkou vo vzdialenosti asi 100 m sa vypína 6m vysoký kríž v nadmorskej výške cca 500 m. Tento kríž bol v noci 6.apríla 1911 víchricou za velkej búrky vyvrátený.

Kalvária je na peknom vyvýšenom mieste a je viditelná z dialky. Je to posvätné miesto na ktoré Vás srdečne pozývam.Tiež je zaradená do GeoPuzzle tu.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

248 Logged Visits

Found it 216     Didn't find it 16     Write note 9     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 80 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.