Skip to Content

<

Jakub Krcin

A cache by nejapec Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 3/12/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan


Mnoho kešek v okolí je věnováno různým rybníkům, řekám apod., ale jen malý počet jeví zájem o samotné rybníkáře. Proto jsem vytvořil tuto kešku za cílem poznání jednoho z největších českých rybníkářů. Jedná se o Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, který si pozornost jistě zaslouží.
Je to krátk
a a lehká multina, která vás zavede i k jeho památníku na hrázi rybníku Svět.

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan byl jeden z nejznámějších českých rybníkářů.

Pocházel z chudého zemanského rodu. Měl za sebou nedokončená studia vodohospodářství na Karlově univerzitě. Po studiích působil na panství Viléma Trčky z Lípy, poté na přímluvu pana Trčky z Lípy vedl hospodářství kláštera v Borovanech. Roku 1561 vstoupil do služeb Rožmberků, stalo se tak díky přímluvě Evy z Rožmberka, kterou zachránil v lese po pádu z koně. Byl jmenován podpurkrabím a o rok později purkrabím Českého Krumlova. Roku 1569 se stal regentem rožmberského panství. V těchto funkcích se zasloužil o hospodářský rozkvět rožmberského panství. Zpočátku nevycházel nejlépe s Petrem Vokem, proto jej rožmberský vladař poslal do Prahy, kde se zúčastnil soutěže na stavbu akvaduktu na Pražský hrad. Tuto soutěž v konkurenci italských stavitelů vyhrál a zbytky jeho akvaduktu jsou na Pražském hradě patrny dodnes.

Ve výstavbě rybníků na Třeboňsku navázal na Štěpánka Netolického, mnoho rybníků zbudoval (například Spolský,Potěšil) či rozšířil (například Opatovický, Záblatský, Dvořiště, Naděje, Skutek). Roku 1571 založil rybník Nevděk dnešní Svět kvůli kterému nechal zbourat část Třeboně. Od roku 1584 šest let budoval největší rybník Rožmberk, nacházející se přímo na Lužnici. Za účelem jeho ochrany byla současně s jeho výstavbou vytvořena Nová řeka, převádějící povodňové průtoky Lužnice do Nežárky.


Za svoje služby byl Vilémem z Rožmberka odměněn roku 1569 dvorem Leptáč a dvěma vesnicemi. Tento majetek ale patřil až do husitských válek církvi a on sám správně vytušil, že při tehdy stále sílících snahách o restituci církevního majetku by mohl o tyto pozemky přijít. Vymyslel tedy chytrou lest - nechal na těchto svých pozemcích vybudovat obrovskou oboru (při její stavbě bylo zbořeno 42 usedlostí a dokonce padly za oběť i dvě vesnice: Horní a Dolní Třebánky). Obora, přesně dle Krčínova plánu, naprosto uchvátila Viléma z Rožmberka a ten souhlasil s výměnou - roku 1580 získal Sedlčany a Křepenice a Vilém z Rožmberka zase oboru a dvůr Leptáčov, kde nechal následně vybudovat renesanční letohrádek Kratochvíle. Vilém z Rožmberka se však zřejmě o jeho promyšleném plánu dozvěděl a 31. srpna 1580 doplnil dohodu o postoupení sedlčanského panství nezvyklým dovětkem: Jakub Krčín měl získat panství dědičně pouze v případě, že zplodí mužské potomky (Jakub Krčín byl v té době bezdětný). Pokud by měl dcery, tak ty měly být po jeho smrti vyplaceny a majetek se měl vrátit Rožmberkům. O své sedlčanské panství se Jakub Krčín staral velmi dobře, a to i přesto, že nadále vykonával rovněž funkci regenta ve službách Viléma z Rožmberka (a to až do roku 1589). V Sedlčanech vybudoval pivovar, panský mlýn a sádky na ryby. V Křepenicích vystavěl tvrz nazvanou Nový hrádek Krčínov, kam se přestěhoval po dokončení Rožmberka. Závěr života strávil na tvrzi v Obděnicích, kde také zemřel. Dodnes není známo přesné datum jeho skonu a ani místo, kde je pohřben. Ovšem na kostele v Obděnicích na Sedlčansku je napsáno, že „zde je pochován Jakub Krčín z Jelčan, významný stavitel jihočeských rybníků“.

Osobní život Jakuba Krčína:

Jeho první manželkou se stala paní Dorota, vdova Slepičková z Krumlova, rozená z Radkovic, která byla o třicet let starší než Jakub Krčín. Tento sňatek, uzavřený roku 1566, byl majetkově promyšlený, jelikož tehdy mu hrozilo vězení pro dlužníky. Sňatkem vyženil měšťanský dům v Českém Krumlově a značné bohatství. I přes vysoký manželčin vysoký věk trvalo toto manželství celých 21 let. Krčínovou druhou manželkou byla Kateřina Zelendarová z Prošovic, kterou si vzal roku 1588, rok poté, co ovdověl. Druhá žena mu však zemřela již roku1601. Měl s ní šest dcer.

Přímo ke kešce:

Na uvodních souřadnicích kešku nehledejte ,zde  se nachází pouze stage.

STAGE: N 49° 00.066 E 014° 46.300
První a jediná stage Vás zavede k památníku Jakuba krčína.
Pomník Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan (1535- 1604) se nachází na hrázi rybníka Svět, naproti Novohradské brány u přístaviště výletních lodí.
Vaším ukolem bude spočítat počet číslic na přední straně podstavce (stojíte přímo naproti Krčínovi) - to je písmeno A
Poté spočítáte celkový počet všech písmen na zadní straně podstavce (koukáte Jakubu Krčínovi na záda, ch=1 písmeno) - to je písmeno B
Poté už vás čeká dopočítání souřadnic a procházka podél hráze rybníka Svět.
Finálka:
N 48° 59.(A-1)(B:3-28)A
E 014° 46.0(A:2)(B-98)


Prosím:Kešku vraťte na své místo a pečlivě zamaskujte.
CWG vyměnujte jen za CWG.

Příjemný odlov přeje owner nejapec.

Keška založena 12.3.2012

Keška schválena dne 22.3.2012

Poslední uprava listingu : 30.7.2015


Additional Hints (Decrypt)

cnerm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

2,672 Logged Visits

Found it 2,616     Didn't find it 13     Write note 28     Temporarily Disable Listing 3     Enable Listing 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 152 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.