Skip to content

Draci Mystery Cache

Hidden : 5/12/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


 

Na výchozích souřadnicích cache nehledejte!!

Na dlouhé cestě za mýtickými tvory se vydáme mezi draky. Na těch je zajímavé to, že jako jedni z mála bájných tvorů se objevují v mýtech a legendách po celém světě. Není snad místo, kde by neznali pověsti o dracích. Ovšem nutno dodat, že co země, to jiní draci. Někde jsou zlí, někde dobří a jinde dokonce bohové. Báje se neshodují dokonce ani v popisech těchto tvorů - ať už jde o velikost, schopnosti či celkový vzhled těla.

Vlastnosti draku

Jak bylo řečeno, co mýtus, to jiný drak. Dalším problémem je, že v mnoha kulturách se slovo drak shodovalo se slovem had, ačkoli šlo jednoznačně o jiné tvory. Proto se původní podoba draka ztrácí v šerém dávnověku a my skládáme jen střípky jeho podoby.
Obecně přijímaná podoba draka v Evropany ovlivněné kultuře je veliký plaz, pokrytý šupinami, který má šest končetin - přední, zadní a blanitá křídla na zádech. Může mít i více hlav, což pochází pravděpodobně z řecké mytologie, kde se vyskytuje draku podobná nestvůra hydra (do staročeštiny překládaná jako saň). Jeho spáry vždy končí ostrými drápy, často umí chrlit oheň a většinou je zlý - požírá lidi či zvěř a tak musí přijít hrdina a draka zabít, aby si vysloužil věčnou slávu.
Tento pohled je ovšem naprosto odlišný od toho asijského. V Číně a v zemích, podléhajících jejímu kulturnímu vlivu (včetně Japonska) byl drak nejvyšším mýtickým zvířetem. Ovládal magii, byl velice inteligentní a někteří draci i rozmlouvali s bohy. Asijští draci v drtivé většině případů nemají křídla, ale létat dovedou za pomoci své magie. Na rozdíl od evropských draků mají spíše dlouhé protáhlé tělo zakončené úzkým ocasem, zbytek těla je v podstatě shodný.
V bájích amerických Indiánů se objevují stvoření podobná našim drakům, která jsou nazvána "létajícími hady" a často jsou posly bohů či dokonce samotnými bohy (např. mayský bůh Quetzalcoatl
).

Draci v mýtech

Mýtů o dracích jsou plné knihy. Už ve velmi starých sumerských textech se setkáváme s draky, jakožto symboly bohů. Pro Sumery byl drak křížencem hada a ptáka Noha, ale i takovou kreaturu povýšili na symbol nejvyššího boha.
U podobně starého národa, Chetitů, se setkáváme hned s několika draky a zde poprvé můžeme pozorovat rozdělení draků -zemský drak (žijící v jeskyni) a vodní drak (schopný plavání a života v moři).
S nástupem biblické doby se drak stává hlavně symbolem zla a temnoty. Podle Knihy Henochovy až přijde soudný den, tak se objeví mořský drak, samice, Leviathan, a ohnivý drak, samec, Behemot, oba samozřejmě jako služebníci Satanovi. V Janově Zjevení má zase přiletět Satan v podobě draka a smést svým ocasem z nebe třetinu hvězd.
Není tedy divu, že ve středověku byl drak opravdu obávanou zlou stvůrou a kdejaký hrdina se pokoušel nějakého najít a zabít. To se podle legendy podařilo například svatému Jiřímu, jenž draka probodl kopím, nebo Siegfriedovi, germánskému hrdinovi, který nejenže zabil draka Fafnira, ale ještě se po koupeli v jeho krvi stal nezranitelným.
Středověcí alchymisté (a nejen ti) přisuzovali všem částem těl draků nějaké magické schopnosti. Hon za draky tedy neustával ani v raném novověku, naopak, prášek z dračích zubů, dračí kůže, dračí krev nebo i dračí varlata byla hodně žádaným artiklem. Nutno dodat, že většina předmětů vydávaná za součástí dračích těl byly falzifikáty, stejně jako "zaručeně praví draci" v obludáriích byli krokodýli nebo další tehdejší Evropě neznámí plazi.
V Asii, mají mýty o dracích přece jen trochu jinou podobu. Draci zde figurují jako služebníci bohů, táhnou třeba kočár bohyně Š-che. Většina asijských draků je přátelská, velmi inteligentní a jsou ochotni lidem pomáhat. Draci zde hlídají poklady, pomáhají s tvorbou počasí nebo dokonce sídlí na výšinách s bohy a stráží jejich sídla. Drak je v činské magii symbolem mužského principu jang, moudrosti a síly.
Většina pozdně středověkých autorů má o dracích celkem jasnou představu a rozděluje je na čtyři druhy: drak vodní, modře až zeleně zbarvený, který žije v mořích či jezerech, k jeho poddruhům patří třeba drak ledový; drak zemský, zeleně až hnědě zbarvený, žijící v jeskyních nebo hlubokých lesích, vyhledávající samotu a klid; drak ohnivý, žlutě až červeně zbarvený, žije blízko sopek, protože mu škodí vlhko a jako jediný z draků umí chrlit oheň; drak čínský, který nemá na rozdíl od jmenovaných draků křídla, ale létá pomocí magie, kterou dokonale ovládá. Všichni draci si prý libují v lesklých věcech, někteří ovládají magii a většinou jsou velmi chytří a vcelku mírumilovní, ale mohou zdivočet a napáchat lidem velké škody. Draci se rozmnožují jako plazi - pomocí vajec, z nichž se po vysezení líhnou mláďata. Drak je velmi dlouhověký tvor a je schopen prospat i celá staletí někde v ústranní.
Právě z této pozdně středověké podoby, která se už dále nijak zvlášť nevyvíjela, pochází představa draků jak ji známe dnes a jak ji vídáme ve filmech či čteme v knihách.

Draci ve fantasy


Z počátku všichni fantasy autoři drží pohádkového dogmatu o zlém drakovi. Výjimkou není ani J.R.R.Tolkien, jehož drak Šmak hlídající poklad v knize Hobit vážně není žádný dobrák. Stejně tak drak Glaurung, hlavní zloduch báje o Túrinu Turambarovi ze Silmarillionu, který vládne mocnou magií i silnými pařáty a jeho srdce je pěkně prohnilé. Túrin jej nakonec dokáže porazit, i když mu zlý Glaurung způsobí mnohé nepříjemnosti.
Po prvních autorech fantasy přichází nová vlna, která už na draky pohlíží i z trochu jiného úhlu. Objevují se draci moudří a hodní i draci zlí a vychytralí. Například autoři cyklu Dragonlance M.Weissová a T.Hickman dávají drakům do vínku stejné vlastnosti jako lidem a tak se ve velké válce někteří přikloní na stranu zla, k sobecké a žárlivé dračí bohyni, jiní bojují na straně dobra, za ostatní spravedlivé bohy. I v dalších knihách jsou draci jak zlí tak dobří, což otvírá nové pohledy.
Souznění draků a lidí nalezneme například v populárním cyklu o Eragonovi a dračích jezdcích od Ch. Paoliniho. Zde jsou lidé, jezdci, spojeni magickým poutem se svým drakem a tato symbióza, či její porušení, je nosným námětem celé ságy.
Hlavní roli hrají draci v mnoha dalších fantastických ságách, za všechny zmiňme DragonRealm R.A.Knaaka nebo sérii Temeraire od N.Novikové, která draky zasadila do našeho světa, konkrétně do doby napoleonských válek. Ve vedlejší roli se s draky setkáváme ve světě Warcraftu i Warhammeru, v sáze U. le Guinnové o Zeměmoří, v Sapkowského Zaklínači nebo v příbězích Harryho Pottera od J.K.Rowlingové. Stejně jako v bájích i zde platí - co autor, to jiní draci.
Draci se samozřejmě neobjevují jen v literatuře, ale i ve filmech. Zlí draci vystupují v Království ohně a pak samozřejmě v adaptacích pohádek, jako princ Bajaja, či mýtů, jako Prsten Nibelungů. S hodným a moudrým drakem se setkáme ve filmu Dračí srdce a zajímavý vztah draka a člověka nabízí i film Legenda o Jiřím a drakovi.

Ať už jste tedy příznivci draků v podobě moudrých velkých plazů nebo zlých krvelačných stvůr, máte určitě z čeho vybírat. Popularita draků v poslední době stoupá, ale dá se říct, že drak provází lidstvo od nepaměti a i vy můžete v hloubi duše objevit draka podle vaší fantazie. Jací draci nás fascinují totiž možná mnohé vypovídá i o nás samotných.

Zdroj: Wikipedia a lumenn.blog.cz

Tato keš je poslední a hlavně finální keška ze série o mytologických postavách.Tato série se skládá ze tří tradičních (zelených) kešek a této finální mystery keše.V každé předchozí tradiční kešce ze série jste získali čísla které Vám nyní pomůžou vyřešit finální souřadnice o umístění mystery krabky. 

Kešku vracejte zpět na své místo a prosím Vás,abyste jí opět kvalitně zamaskovali tak jak jste ji našli ,abychom předešli jejímu zcizení nebo zničení.Při manipulaci s krabičkou prosím zacházejte opatrně aby se neponičila.Do kešky vkládáme 4 CWG + CWG Collection member ,tak opět prosíme abyste měnili cwg jen za cwg.

Pro FTF,STF a TTF geokačera je připravena v keši odměna.

Potěší nás když k logu přiložíte foto s odměnou.(Není podmínkou)

Přejeme příjemný odlov.

Zde jsou linky na všechny cache této série

GC3E45T (Elfové)

GC3F2H2 (Kentauři)

GC3GPN1 (Fénixové)

 

Keš najdete na těchto souřadnicích

N 49° 94-A´.579-C

E 013° B-2´.C+112

Založení k této sérii nás inspirovali mytologické postavy a bájná stvoření.Rozhodně se nedostalo na všechny postavy které figurují v pověstech,bájích,fantasy či mytologii,ale vybrali jsme z nich aspoň ty nejznámější a našemu srdci nejbližší.Kešky jsme se rozhodli umístit do přírody neboť nás odlov keší v přírodě baví.Doufáme,že se Vám celá série líbila.

Děkuji geokolegovi Mates.83 za vložení 6 kusů CWG bez náhrad výměny.Rozhodně tohle stojí za zmínění,jelikož takových kačerů už moc mezi námi není.Většinou to někteří z Geocachingu dělají opačně.Ještě jednou díky.

Tato keš (série) získala ocenění mystery keš měsíce květen 2012.Děkujeme

 

Additional Hints (Decrypt)

fxáyn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)