Skip to Content

This cache has been archived.

geoZELVY: kes po zvazeni vsech pro(zadne jsem nenasel) i proti archivuji
sbohem

More
<

Cvrnkana

A cache by geoZELVY Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/11/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vzpominete si jeste na dobu, kdy jeste nebyly Playstationy, Xboxy s kinectem a mobily s Androidem a jen co jarní slunicko rozehralo zem, aby se dal patou vytlacit dulek, vytahli jsme hliněnky a machři i skleněnky a šli na souboje, jenž by naruživostí vydaly za mistrovstvi sveta či olympiadu ? Tak to bych chtěl všem dětem ukazat a rodičům opět připomenout.


Myslíte,že se kuličky hráli i dřive ?
Nejstarší nalezenou kuličkou je kulička z doby 4000let před naším letopočtem. V anglickém muzeu kuliček se nachází kuličky z doby 2000-3000 let před n.l. Největšími nalezišti kuliček z této doby je místo starého Egypta a Říma, dále byly kuličky nalezeny při vykopávkách v Africe, Severní a Střední Americe. Lidé z evropských zemí si vyráběli kuličky z pazourků, kamene, indiáni z hlíny. Kuličky se rovněž hrávaly s peckami od ovoce nebo zakulacenými oblázky. Později se kuličky začaly vyrábět z mramoru a dalších polodrahokamů a podle toho byly v Americe nazvány marbles-mramory. První písemné zmínky o kuličkách pochází z 15.století, kde se píše o hliněných a mramorových kuličkách jako předmětu hry školáků. Hra v kuličky se natolik po Evropě rozrostla, že v německém Norimberku v roce 1503 vydali nařízení, které přikazovalo hrát kuličky mimo město na louce, aby se zabránilo pohybu hráčů na úzkých uličkách. Hru v kuličky miloval např. také francouzský král Ludvík XIV. Svou rezidenci přemístil do Versaill, kde jeho osobní sekretář zodpovídal za plochu pro hru v kuličky v jedné části parku. Hřiště bylo velké 100kroků a na něm důlky vyhloubené na dva palce krále Ludvíka. Král Ludvík hrál výlučně oranžovými kuličkami z muranského skla, které se dovážely ke dvoru z Benátek.

A jak je to s hraním kuliček nyní v Česku ? Novodobá historie kuliček se začíná psát na podzim roku 1998. Tehdy byla uspořádána série 4 turnajů, které se hrály podle pravidel, jak je známe dnes. O rok později, v srpnu 1999, byl založen Český kuličkový svaz. Vznikl o několik týdnů dříve, než Německý kuličkový svaz (Deutsches Murmelrat) a tak i přesto, že v Německu se hrají turnaje mnohem déle než u nás, drží Česká republika v tomto směru prvenství. Ze začátku se hrálo pouze v místě založení Českého kuličkového svazu - na hřišti v Kralupech nad Vltavou. Rozšíření tohoto sportu však na sebe nenechalo dlouho čekat. Časem v termínové listině přibývaly turnaje i v jiných městech středních Čech a později i v dalších krajích. Kuličky se tak postupně staly celorepublikovým sportem. V roce 2002 se v České republice uskutečnil první mezinárodní turnaj Czech Open. V následujících letech se uskutečnily ještě 2 ročníky. Na ně navázalo další prvenství Českého kuličkového svazu na mezinárodním poli - uspořádání historicky 1. mistrovství světa v individuální hře. Zatímco mistrovství světa v kolektivní hře Ringer se pořádá desítky let, individuální hra na svůj vrcholný šampionát zatím čekala.

A jak je to s výrobou kuliček?
Největším současným výrobcem kuliček je firma Vacor z Mexika. Ve svých začátcích sice vyráběla hliněné kuličky, ale od roku 1934 přešla na výrobu skleněnek. Dnes vyrábí až 12 milionů kuliček denně a vyváží je do 40 států světa. U nás patří jejich kuličky mezi profesionálními hráči k nejoblíbenějším.

A pravidla to má taky ??
1. Hrají vždy 2 hráči proti sobě. Kuličky mají barevně odlišeny. Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku.
2. Nejdřív každý hodí jednu kuličku od čáry hodu k důlku (rozhoz k důlku). Kdo je blíž, rozhodne, kdo začne v první hře.
3. První hází všechny své kuličky (po jedné nebo i více najednou) z čáry hodu k důlku a snaží se jej zasáhnout. Pak udělá to samé jeho soupeř.
4. V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají po jednom cvrnku bez ohledu na to, jestli kulička skončila v důlku.
5. Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.
6. Kdo má první všechny své kuličky v důlku, vyhrává hru. Zápas se většinou hraje na 2 - 3 vítězné hry.
7. Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 10 cm.

A odkud máš ty rozumy ?

www.kulicky.com
www.hlinene-kulicky.cz

K samotne kulickokesi:
V Olomouci si muzeme zahrat vsechny možne sportovní hry. Snad jen mimo formule 1 az 3 a jachtingu, k němuž však nemáme finanční a zeměpisné předurčení. Ale cvrnkaná není nijak náročná a přesto naši pani radni pozapomeli, a tak si pomůžeme sami. Na uvodnich souradnicich keš nehledejte, tam si muzeme zaparkovat sva vozidla
Vypneme playstation, vezmete papir, barevné pastelky, nůžky a jdeme stříhat a skladat . Náš plácek, kde si můžete třeba i cvrknout(ne do kalhot) je na souřadnich, které zjistite z nasledujicích ukolů:
U prvniho rebusu :
tremi tahy, co nejkratsimi, přesunte pouze tři kolečka, tak aby pyramida byla naopak tj. spickou dole .


Druhým úkolem je presunout zlute kolečko(č.7) tak, aby vodorovně i svisle byly současně čtyři kolečka.

A nyní ještě pro jistotu kontrola a pokud je venku aspoň trošku pěkně můžeme si jit zahrat. Stastny lov a přesný cvrnk. Za cenné rady a betatest dekuji Mirkovi T.

Additional Hints (Decrypt)

gnx gebpuh wval qhyrx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

141 Logged Visits

Found it 127     Didn't find it 5     Write note 5     Archive 1     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 10 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.