Skip to Content

<

Bez prace nejsou kolace

A cache by geoZELVY Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/15/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Za vstupními branami této fabriky se již dvě století dělají sporáky a pořadové číslo posledního z nich již překročilo číslo 14 milionu.

A jelikož si dozajista všichni rádi pochutnáme na buchtách čerstvě upečených od babičky nebo vepřovém bůčku s česnekem na kmíne či zeleninové polévce, nebo guláši. K přípravě všech těchto a dalších dobrot potřebujeme sporák a tak si o něm něco povíme :

Historické předurčeni mista:

Víte proč se sporáky vyrábějí v Hlubočkách a ne třeba v Lednici na jihu Moravy ? :)


Již ve 12. století se v okolních lesích prováděla těžba zlata a později přibyla ještě těžba olova, mědi, stříbra a železa. Výsledky dolování nebyly valné a proto bylo od něho upuštěno. Pokus o obnovení těžby byl učiněn v roce 1799, vytěžilo se však jen trochu olova. Přizvaní odborníci z Kutné Hory a Příbrami nedávali naději na lepší výsledky, proto byla těžba znovu zastavena. Neúspěšný byl i pokus dalších těžařů (byli to rolníci z Olšan a olomoucký dlaždičský mistr Buchta), kteří roku 1817 začali s vyklizováním zavalených štol a následujícího roku i stěžením. Svou činnost však ukončili někdy před rokem 1824. 24.července 1824 propůjčila moravská substituce horního soudu v Brně Josefu Janu Zvěřinovi na jeho žádost pozemky, které drželo bývalé velkobystřické těžířstvo Panny Marie Pomocné nedaleko Hluboček. Současně mu byl propůjčen i důl Panny Marie Pomocné v kopci Krávný(v sousedství nynějšího Střídova,tzv. Zlatý grunt) k dobývání stříbrné a měděné rudy. Jak z dalšího vývoje vyplynulo, Zvěřina se nehodlal zabývat naprosto nevýnosnou těžbou rudy, ale zaměřil se na výrobu železa. Během tří let vybudoval vysokou pec, která byla 27.května 1827 slavnostně vysvěcena a uvedena do provozu. Se vznikem Zvěřinových železáren je spojen i vznik Mariánského Údolí, jehož pojmenování nepochybně souviselo s názvem dolu Panny Marie Pomocné. Po správní stránce byly železárny přičleněny v letech 1827 až 1846 k Velké Bystřici (měly číslo 170), od tohoto roku se však staly součástí Mrskles. 10. ledna 1845 Zvěřina železárny v Mariánském Údolí a doly na železnou rudu prodal Salomonu Mayerovi svobodnému pánu z Rothschildu. Železárny byly v Rothschildově držení až do roku 1861, kdy je odkoupil olomoucký obchodník I.C.Machánek. Změnou majitele došlo i ke změně ve výrobě, neboť výroba železa byla úplně zastavena a celý podnik byl orientován výhradně na strojní zámečnictví . V roce 1933 se v Morávii vyrábělo 450 druhů zámečnického zboží, žehliček, mlýnků pro domácnost, sporáků, praček aj. Závod velmi brzy začal vyrábět i plynové sporáky. Slévárna zhotovovala množství odlitků pro vlastní výrobu i pro jiné podniky. V Mariánském Údolí bylo zaměstnáno v roce 1924 726 dělníků, v roce 1936 již 884. Důležitou úlohu plnila i dopravní obslužnost,vice na Gross wosser.
. Roku 1870 se ustavila akciová společnost „Moravsko slezská ústřední dráha", jejímž generálním ředitelem byl I.C.Machánek. Nedaleko, v casti obce Hlubocky zvané Hřebiková, I.K.Machanek koupil zavedl zde výrobu hřebíku a plechového zboží viz vice keš : Hrebikova.
. Až do začátku 20. století se fabrika zabývala výrobou různých strojků pro domácnost (šicí stroje, strojky na maso, masořezky, mlýnky na mák na kukuřici, pračky, lisy na ovoce, strojky na zmrzlinu ) ale poptávka a dobré předpoklady vedly podnikavé našince k rozšiřovaní sortimentu a byla počata výroba prvních plynových přístrojů pro domácnost a od roku 1926 rozšířena na velké přístroje pro živnostníky (pečící skříně pro cukráře, kotle, udírny).

(Ne)dávná neslavná minulost:

Socialistickou éru si podnik také prošel. Uměla zaměstnanost , nedostatek konkurence, povinný odbyt do spřátelených zemí a jiné výdobytky národní podnik samozřejmě notně poznamenaly . Na obrázku je návod a zaruční list z roku 1979 a prodán byl tento sporák v obchodnom dome Prior za maloobchodnu cenu 1410 Kčs.

Současnost:

Stále vice si musíme vážit, dnes již často vyjímečného faktu, ze se u nás vyrábí něco, co slouží v domácnostech nejen českých kuchařek.
Byla by věčná škoda, kdyby se u nás vařilo a peklo na sporácích, které se dovezou v kontejnerech na lodích do logistického skladu a z kanceláře v Praze se řidil prodej.
Zvláště v dnešní době má stále větší význam i zaměstnanost pracovníků, dnes zde vice než 600 lidí, v oblasti kde se práce opravdu těžko shání. A samozřejmě jedoucí fabrika má vliv i na zaměstnanost přidružených odvětví .
V roce 2010 se v podniku vyrobil sporák, který nesl pořadové výrobní číslo 14 000 185 a byl sponzorsky charitativně předán Klokánku.


Vyhledy dopředu:

Společnost se rozviji a rozšiřuje. Dokonce finská kooperace přesouvá v rámci úspor výrobu sporáků do Hluboček a v jednání je i přesun výroby i ze Slovinska k nám na Moravu .
A tak všem pracovníkům přejme, ať výroba jede jako po másle a mi všichni si můžeme pochutnávat na dobrotách.
Vždyť přece láska prochází žaludkem a

bez práce nejsou koláče
CACHENejdříve jsem chtěl udělat mysterku, luštění šílených šifer a zjišťování indicii, kde by se i google uvařil.
Ale jsme v Hlubočkách a ne v Olomouci a sem sedí klasická tradička .

No dobrá, zase tak jednoduchá není. Dávejte pozor neb schránka na Vas čeká na svažitém terénu a muže to i klouzat. A tak se může náročnost terénu i o jednu hvězdičku změnit. Pokud Vas bude zlobit gps neváhejte použít waypoint a v noci jen pro nadšence.

Ze schránkou zacházejte opatrně, ať nám vydrží dlouho!
Hezký lov a když už jste v Hlubočkách, tak neváhejte a navštivte i okolní schránky, určitě stoji za to.

A nezapomeňte si něco na zapsání, orazítkovaní nebo na samolepkovaní do logbooku. Transanty se vejdou jen male a nebo ještě menší.

Do logu můžete napsat jestli doma máte sporák z Hluboček a co na něm dobrého vaříte. A pokud se Vám keš líbi, jediná odměna, která ovšem duši pohladí, je pěkný log.Pohled od cache na usínající fabriku:


Zdroje www : wikipedia, mora, hlubocky.eu .

RADVOJŮV GEOFOND

BETATEST-Sigma1
děkuji Ti pěkně Martine
Stupně xTF-KAŘU:
FTF - visnaja
STF -pav7 + THANXM
TTF -Bican_nkr


Additional Hints (Decrypt)

ir fxnypr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

264 Logged Visits

Found it 252     Didn't find it 4     Write note 5     Publish Listing 1     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 23 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.