Skip to Content

This cache has been archived.

Pohatu Nuva: No response from owner. If you wish to repair/replace the cache sometime in the future, just contact us (by email), and assuming it meets the current guidelines, we'll be happy to unarchive it.

More
<

Help To Breath 2012 Spring

A cache by Johnny_x Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 13 May 2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[LV]
Tā kā pagājušā gada rudenī events norisinājās ļoti veiksmīgi un bija daudz labu atsauksmju, gan no dalībniekiem, gan arī atbalstītāji, bija apmierināti, kā arī saņēmu mājienus, ka to vajag turpināt, varbūt ieviest, kā tradīciju, ir pienācis - Help To Breath 2012 Spring.

Vieta – Gauja (Līgatne - Sigulda)

Laiks – 2012.gada 13. maijs
pulcešanās 7:30

Mērķis – attīrit no atkritumiem upi, ar tās pieguļošo krasta līniju.

Piedalīšanās tikia ar iepriekšēju reģistrāciju, vietu skaits ir ierobežots - max skaits tiek precizēts (max skits var mainīties, atkarība, no ta, cik laivu nomas apstiprinās dalību.)

Reģistrācija – sūtame-pastu uz: HelpToBreath@Inbox.lv, tēma/subject ierakstot sekojošo - "Reģistrācija eventam", textā - Vārdu Uzvārdu, Geocaching User name, dz. g. telefonu, e-mail adresi. Ja vēlaties braukt laivā ar kādu konkrētu personu, tad jānorāda personas Vārds Uzvārds un Geocaching username. Ja ar jums brauks kopā Geocaching nereģistrēta personas, tā arī jāuzrāda, ar tādiem pašiem datiem.

!!! Reģistrācijā nepieciešamie dati nepieciešami, lai varētu sagatavot nomas līgumus un nepieciešamības gadijumā, operatīvi sakontaktēties ar dalībniekiem, dati netiks publicēti publiski, tie būs tikai iekšējai lietošanai, lai varētu nodrošināt eventa organizēšanu.

Reģistrācisjas noteikumi:
1. Eventam reģistrēties drīkst Geocaching reģistrētie lietotāji, katrs reģistrētais lietotājs drīks ņemt līdzi 1, sistēmā nereģistrētu peronu, izņēmums ir ģimenes ar bērniem.
2. Eventam reģistrēties drīkst pilngadīgas personas, vai ja, persona ir nepilngadīga, tikai ar vecākiem vai likumīgiem aizbildņiem.
3. Lietotājam jabūt reģistrētam vismaz 2 mēn. Geocaching sistemā.
4. Eventam reģistrēties drīkst arī ar savu peldlīdzekli

Dalības maksa: 1,00Ls

Eventa norise - ar laivām (Laivas ir 2 vietīgas, izņēmums ir ģimenes ar bērniem) peldam pa upi (laivas eventa laikā nodrošina laivu nomas, kas piekritušas atbalstīt eventu), kas sadalīta posmos, vienas laivas komanda attīra katra savu upes posma VIENU krastu.

Eventa beigās, gaidīs pikniks , par transportu informācija sekos.

pārējā informācija sekos vēlāk.

Kontakti:

Geoforums: Johnny_x
Tel: +371 28611999
E:mails: HelpToBreath@inbox.lv
Sekot Twiter: @HelpToBreath

----------------------------------------------------------------------------------------

[EN]

CITO event - let’s help breathing 2012 Spring!

Where? – river Gauja (from Ligatne down to Sigulda)

When? – 13th of May, 2012

Gathering frm 7.30am

The Goal – to clean the river and its banks from garbage

Participation – only with pre-registration, the number of participants is limited – 80 persons at the moment. NB – the number of participants may change later on. It depends on boat rent companies confirming their involvment, BOATS FREE OF CHARGE :).

For pre-registration – please, e-mail to HelpToBreath@inbox.lv, indicate „event registration” in subject, text must contain Geocaching User Name.
If you plan to boat with company, please indicate other person’s Geocaching User Name. If your company is not a Geocaching registered person, please indicate it as well as her/his Name and e-mail adrress.
If you plan to participate with you own floating/boating vehicle?, please indicate this at registration.
If there are available places in your floating/boating vehicle for other geocachers please indicate this at registration.

Other terms to be followed:
1. Only geocaching registered users register to this Event. Every registered user is allowed to take one geocaching non- registered person with him/her. Families with children are exceptional;
2. Only persons of age are allowed to participate in Event. Parents or provider must participate if person of non-age register their participation in Event;
3. The participant must be registered as Geocaching registered user at least for 2 months at date of Event;
4. Participants are allowed to register wth their own floating/boating vehicle!

The Event – boating down the river which is devided into several blocks. Each block is assigned to one boat/team for cleaning the river form garbage. Boats are provided by local boat rent cmpanies. Participants are allowed to use heir own boats.

More detailed and updated information will follow later.
Contacts:
Geoforums.lv: Johnny_x
Tel: +371 28611999
E:mail: HelpToBreath@inbox.lv
Follow on Twiter: @HelpToBreath

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.