Když se doma naši kluci domlouvají, kdo založí příští kešku, aby jich měli stejně, nedá se nic dělat, než jim v tom pomoci. Max si z doporučených míst vybral pro svou kešku Újezdský vrch a něco vám k němu řekne (protože psát ještě neumí):
Nebojte se, kopec není veliký, takže se cestou neuťapáte. Ale pro jistotu je na samém vrcholu lavička. Až vylezete nahoru, čeká na vás moje keška, ale také hezký a daleký výhled. Uvidíte kostel na náměstí v Plzni, kostel na Chodském náměstí, vysoký teplárenský komín, univerzitu, Chlum s rozhlednou, Radyni a daleké kopce: Čerchov, hřeben Haltravy, Herštejn, Lysou horu a Přimdu v Českém lese, Krkavec, pískoviště obra Koloděje, Vlčí horu, Chlumskou horu a Vladař. Uprostřed svahu je pomník vojákům. Možná uvidíte slepýše a na jaře uvidíte hodně pampelišek. Na podzim se na kopci mohou pouštět draci.
Újezdský vrch, dříve zvaný Hájecký vrch, také Houvězký vršek či Hovězák, leží severovýchodně od Vranovic nedaleko Břas. Pojmenován je dnes po vesnici, která se za ním z pohledu Vranovických skrývá: Újezdu Svatého Kříže. Kdysi po jeho západním svahu vedla do Újezdu cesta, dnes se téměř nepoužívá.
Lán pampelišek pod vrchem
Kopec patří mezi nejvyšší v blízkém okolí, jeho vrchol přesahuje o jedno pravítko 466 metrů, ale při výstupu na něj se příliš nezadýcháte, oproti vranovické kapli je vrchol převýšen o 50 metrů. Pro vaší lepší představu o nadmořské výšce vrcholu uvádíme, že je na půl cesty mezi plzeňským Chlumem a Krkavcem.
Výhledy
Na převážně trávou porostlém kopci najdete jen málo stromů a tak si můžete dopřát téměř kruhového výhledu a mnohdy opravdu dalekého. Na východě je ke spatření hřbet Radče s vystupující Bílou skálou, Hradiště nad Březinou a před nimi jsou vidět komíny v Břasech. Na jihu vystupuje Radyně, v pozadí vykukuje Běleč, o kus dál je Chlum v Plzni ozdobený rozhlednou, z Plzně je rozpoznatelný areál ZČU vlevo od komínu teplárny, vpravo od něj kostel sv. Jana Nepomuckého na Chodském náměstí, pivovarská věž, katedrála sv. Bartoloměje na pozadí kopce Trný a areál Škodovky.
 |
 |
 |
Čerchov
|
St. Herštejn a Lysá hora
|
Přimda
|
 |
 |
 |
Radyně
|
Chlumská hora
|
Vladař
|
Při velmi dobré viditelnosti se za Plzeňskou kotlinou bude zvedat hradba Českého lesa vzdálená 70 km. Přímo za komínem teplárny je Čerchov a od něj vpravo se mírně vlní hřeben Haltravy. Za Předními Skvrňany je výraznější Starý Herštejn a Lysá hora. Dále vpravo je Krkavec, který táhle klesá až k bílé haldě, známé jako obří pískoviště. Mezi nimi vykukuje Přimda, skromněji vykukuje západním směrem Vlčí hora a konečně na severozápadě lze rozpoznat Chlumskou horu nad Manětínem a Vladaře u Žlutic.
Dotek historie
Při stoupání od Vranovic půjdete okolo malého hájku, který ukrývá poválečný památník věnovaný osvoboditelům, Rudé armádě (waypoint R1). Odhalený byl 29. června 1947 za hojné účasti významných osobností. Smutné je, že ve Vranovicích museli čekat týden na sovětskou armádu, zatímco v Plzni byli dávno Američané. Ach, ty demarkační linie...
Kudy ke krabičce
Spěcháte-li, vydejte se ke krabičce od Vranovic, pod kopcem zanechte vůz (waypoint PA) a vyběhněte nahoru okolo hájku s pomníkem. Cestou můžete potkal malou nádržku ve skále nebo třešňový sad.
Sousední vrch Na drážkách
Máte-li chuť se projít, můžete vyrazit na Újezdský vrch delší trasou od Újezdu (waypoint P2) přes les, nejprve na západ, na waypointu T1 odbočte vlevo k jihozápadu. Celou cestu jsme nezkoušeli, ale mohla by být sjízdná i pro kočárek, lesní úseky cest sjízdné jsou.
(kopie listingu)