Skip to Content

<

Cukrovar / Sugar Factory

A cache by Kiwino Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/27/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


[CZ] Kes je věnována výrobě cukru v českých zemích. V popise uvádím stručné informace jak o historii cukrovarnictví, tak o samotném získávání cukru z cukrové řepy, které má u nás velkou tradici.

[EN] This cache is devoted to production of sugar in Czech countries. You can read few information about sugar industry in our country which has great and significant tradition here.
Historie výroby

V polovině 19. století bylo na území Čech, Moravy a Slezska asi 400 cukrovarů. Mezi nejznámější patřil Cukrovar Židlochovice, který byl uveden do provozu roku 1838, jako tehdy nejmodernější cukrovar rakouského mocnářství. Za dobu své existence vyhořel, byl několikrát rozšířen, modernizován a napojen na železnici. V židlochovickém cukrovaru docházelo k častému zavádění technologických novinek a vylepšení ve výrobě cukru. Tím se stal místní cukrovar inspirací k v té době nejmodernějším metodám výroby a mluvilo se o něm jako o cukrovarnické škole pro celý svět. K definitivnímu zrušení výroby zde došlo v roce 1991. Za zmínku stojí i cukrovar v Dačicích, kde byl oficiálně roku 1843 vyroben první kostkový cukr na světě. V druhé polovině minulého století došlo k rozsáhlému omezení výroby a velkému rušení cukrovarů. Od roku 2007 zpracovává cukrovou řepu již jen sedm cukrovarů: Dobrovice, České Meziříčí, Hrušovany nad Jevišovkou, Opava, Litovel, Prosenice a Vrbátky u Prostějova. Bývalý cukrovar v Mělníku je dnes pouze balírnou. Nejvíce cukru se v současnosti v České republice vyprodukuje v cukrovarech České Meziříčí a Dobrovice, v němž se výroba datuje od roku 1831.

Cukrovar VrbátkyVýchozí souřadnice Vás zavedou k cukrovaru ve Vrbátkách v okrese Prostějov. Místní cukrovar byl založen roku 1870 jako první rolnický akciový cukrovar na Moravě a v této podobě existoval do roku 1948, kdy byl znárodněn a stal se součástí státní společnosti, která sdružovala cukrovary jižní a střední Moravy. Cukrovar Vrbátky je situován v oblasti Hané mezi městy Prostějov a Olomouc. Tato oblast má nejlepší podmínky pro pěstování cukrové repy na Moravě. Cukrovka se v této oblasti pěstuje více jak sto let a je součástí tradičního osevního postupu. V současné době cukrovar zpracovává přibližně 200 000 tun cukrovky za kampaň a vyrábí 30 000 tun krystalového cukru.

Cukr

Cukr (z něm. Zucker, z arab. sukkar) je přírodní sladidlo, sladká poživatina. Chemicky je to sacharóza, tedy disacharid složený z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Vyrábí se v cukrovarech, hlavně z cukrové třtiny a z cukrové repy a dodává na trh v krystalech, prášku, kostkách atd. Světová produkce cukru činí kolem 160 milionů tun ročně a cukr je tak hospodářsky velmi významná komodita.Výroba cukru

Sacharóza je obsažena v mnoha rostlinách, které ji produkují jako rezervu energie. Při výrobě cukru z cukrové řepy se sklizená řepa nejprve pere a zbavuje nečistot, řeže na úzké proužky („řízky“) a ukládá do difuzérů, kde se z ní cukr vyluhuje vodou při různých teplotách. Vyluhované řízky se užívají pro krmení dobytka, cukerná šťáva se čistí, filtruje a čeří přidáváním vápna a působením oxidu uhličitého v saturátoru a nakonec se cedí v kalolisu. Tento postup se dvakrát až třikrát opakuje. Pak se šťáva vaří a odpařuje za sníženého tlaku vzduchu a tato „těžká“ šťáva se opět filtruje. Ve vakuovém stroji pak nastává postupná krystalizace a výsledná vlhká cukrovina se buďto plní do forem nebo suší na surový (hnědý) cukr. Tento kvalitní cukr se pak v rafinérii znovu rozpouští a bělí tím, že se zbavuje různých přísad a nečistot. Naproti tomu „zadní cukr“ čili melasa, který obsahuje asi 40% cukru a ošklivě páchne, se užívá k výrobě lihu. Výroba cukru z cukrové třtiny je obdobná, ale snazší, protože třtina obsahuje méně nečistot. Kromě toho se cukr v menším množství vyráběl také z datlí, z čiroku, z javoru a dalších rostlin. Výroba cukru je poměrně složitá a náročná na zařízení, takže cukrovarnictví výrazně podpořilo také rozvoj strojírenství a české země zaujímaly v 19. a 20. století v obou oblastech významné postavení.


Podrobné statistiky o vyrobě cukru najdete zde.

Zdroj informací: Internetové stránky Cukrovaru Vrbátky a. s.; Wikipedia; Listy cukrovarnické a reparské.

Děkuji hráči filki za provedení betatestu.

Keš prosím hledejte co možná nenápadněji a vracejte přesně na stejné místo, kde jste ji našli.

V žádném případě není nutné vstupovat do blízkého kolejiště.

V keši není tužka.

- - - - [EN] - - - -

History
In the area of today’s Czech Republic were in 19th century about four hundred sugar factories. One of the most famous was in the small city of Zidlochovice. Local sugar factory was found in 1838 as the most modern in Austria-Hungary at this time. It was rebuilded and modernized few times, attached to railway and it even burned out during it’s more than 150 years history. Since a lot of improvements and upgrades was introduced in Zidlochovice Sugar Factory, became this sugary in 19th century well known as school of sugar industry worldwide. In this age was Czech countries sugar great power. Sugar factory in Zidlochovice worked till 1991. Another interesting fact is, that in other city, which name is Dacice, was in 1843 produced the first cube sugar worldwide. For miscellaneous reasons was sugar industry in Czechoslovakia (after 1993 in Czech Republic) very reduced in the second part of 20th century. From 2007 are there only seven factories for producing sugar in the whole Czech Republic. They are in these cities: Dobrovice, Ceske Mezirici, Hrusovany nad Jevisovkou, Opava, Litovel, Prosenice and Vrbatky u Prostejova. The most of sugar in CZ today is produced in Ceske Mezirici and Dobrovice, in latter started making of sugar in 1831.

Sugar factory Vrbatky
Original coordinate will bring you close to sugar factory in Vrbatky u Prostejova. Sugary here was established in 1870 as the first agricultural sugar factory at Moravia. In 1948 was nationalized and become a part of group which unific factories of this type at South and Central Moravia. Village Vrbatky is situated in Hana region between cities Olomouc and Prostejov. This region has the best conditions on planting sugarbeet at whole Moravia. Sugarbeet plantation has more than hundered-year tradition in these region. Nowadays sugar factory in Vrbatky worked up about 200 000 tons of sugarbeet per season and produced 30 000 tons of crystal sugar.


For more information about sugar click here.

While looking for cache take care about your safety. It is not necessairly to go close to railway. No pencil inside. Stealth required.
Happy caching!


free counters

Additional Hints (Decrypt)

[cz] arav xnzra wnxb xnzra
[en] fgbar pbhyqa'g or fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.