Skip to Content

<

Herta Kasparova

A cache by Kytrox Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/28/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

!!! UPOZORŇUJI ŽE LISTING OBSAHUJE DRASTICKÉ FOTKY 18+ !!!
!!! Warning The listing can contain some drastic pictures. !!!

Tento příběh se věnuje historii a dění konce 2 světové války v Třešti v rukách Herty Kašparové.

Revoluce 5. května 1945: Je den, který se navždy zapsal hluboko do srdcí všech obyvatelů Třeště. Dodnes je obtížné určit nebylo-li povstání poněkud předčasné, zda výbor podcenil situaci na základě nevěrohodných zpráv či zda zprávy pouze nesprávně vyhodnotil...

Herta Kašparová: se narodila 21. června 1923 v Třešti. Od narození měla tělesnou vadu, obrácenou pravou nohu, kterou jí dali do pořádku. Později v mládí chodila do Sokola. Byla to pohledná a hodná dívka. Herta sloužila ve Zlíně na Gestapu jako překladatelka a později i jako vyšetřovatelka. Ovšem potom, když koncem druhé světové války viděla praktiky, které na kriminální policii a na Gestapu používali při výslechu, tak se její charakter změnil.
Když třešťští občané dostali informaci z Prahy, že válka skončila, situace se rázem obrátila proti Němcům.
V sobotu 5.května 1945 při zatýkání třešťských němců a německých vojáků bylo zajištěno několik zbraní po celém městě Třešť a mezitím vtrhla ke Kašparovým mezi 17-18 hodinou skupina asi 20 lidí. Nastane chaos, zatýkání a zabavují se i v této rodině zbraně, o kterých je informoval jejich otec Alois Kašpar starší.
Rodina Kašparových se chovala zvláštně - vždy tak, jak se jim to hodilo. Když za první republiky chtěli tuto rodinu odstěhovat z Třeště pryč, protože neuměli česky, tak otec rychle složil zkoušky z češtiny a hrdě se k Čechům hlásil.
Zdá se, že Kašparovi se chovali tak, jak se jim to hodilo. Někdy se hlásili k Němcům a někdy zase k Čechům.
Informace, kteří třešťský lid dostal z prahy radiem byli špatné. Situace se rázem opět otočila proti Čechům v Třešti a to pro některé bylo osudné. Němcům se podařilo prorazit do města s vojenskými auty a obrněnými transportéry. Třešťští Němci spolu s německými vojáky měli opět vládu nad městem a začali se mstít. Dvůr radnice (tzv. Vězeňský dvůr) v Třešti byl v posledních dnech 2. světové války svědkem smutné události.
Dne 7. 5. 1945 zde bylo popraveno "C" občanů Třeště. Tuto tragickou událost dnes připomíná památník obětem,který je umístěn na zmiňovaném místě.
Citace pamětníka, kterému bylo v té době 12 let. Této dívce ponechají esesáci na jeden den právo rozhodovat o životě a smrti. 7.května 1945 šla Herta po Třešti v čele komanda a opojena touto „mocí“, ukazuje prstem na lidi, kteří mají být zatčeni a odvedeni na radnici(Stage 2). Poté vstoupila do místnosti, kde byli zatčení a ukázala prstem na několik mladých mužů a její následné lusknutí prstem bylo pro ně rozsudkem smrti !!! IHNED !!! Na vězeňském dvoře u místa vykonání popravy si oběti museli vyhrnout košili a poté byli střeleni do srdce. Údajně popravila 4 muže i ona. Toto je místo kde se konaly popravy zastřelením a fotografie obětí. V rohu dvora byla vykopána jáma, kam byli poté naházené oběti a zahrabáni. 12.května 1945 byla těla obětí exhumována, ohledána doktorem a identifikována rodinou.
Dnes je místo po rekonstrukci. Dříve byly na zdi (viz obrázek) vidět dírky od kulek.obrázek


obrázek


Herta poté v tajnosti odjela neznámo kam. Byl na ní vydán zatykač. Stopa vedla do Lince, ale stopa byla však falešná.. ta dívka jí byla pouze podobná. Poté když jistý pán šel od té osoby, našel u auta ležet papírek, kde má udajně Herta být. Další stopa tedy vedla do Gmündu, tam nikým nepozorována, pracovala v kuchyni pro Sovětský štáb důstojníku. Tam také byla zatčená a odvezena do Jihlavské věznice a následně souzena v Třešti v Sokolském domě Kavárna Republika.
Citace Herty Kašparové: Vím, že jsem zavinila smrt několika lidí. Jednala jsem ze msty.
Byla to pomsta za to, že všichni Němci byli v Třešti 5.května pozatýkáni, včetně Herty a její rodiny. Byli odvedeni na radnici a cestou tam "chytili" spoustu ran od lidí, kteří stáli před vchodem do radnice.

Sokolský dům (dříve kavárna Republika)
N 49° 17.575
E 015° 28.910
Zde je pouze budova, kterou budete míjet po pravé straně při cestě na Stage 2.

obrázek

Herta Kasparova byla obviněna ze zločinu proti lidskosti na svých známých, kamarádech a spolužácích. Dostala rozsudek smrti provazem (oběšení).
Citace pamětnice p. Páralové, které Herta nechala zastřelit manžela.
Do poslední chvíle nevěřila, že jí poprava čeká. Ještě před popravou si upravila a natáčela vlasy a jejím posledním přání bylo, že chce vidět bratra. Přání splnili a bratra přivezli, který z jejího činu byl úplně zoufalý a když jí odváželi, tak seděl na rakvi a plakal.

obrázek
Dne 13.9.1946 v 18:38 byl TREST VYKONÁN...
Tady končí život Herty Kašparové. 21. 6. 1923 – 13. 9. 1946 (bylo jí 23 let)
(Retrib. tr. činy §§ 3; 7 r. d.)

Finálka tě zavede na místo, kde byl rozsudek vykonán.

obrázek


Citace od svědka, který se zúčastnil popravy a popsal zařízení jak popraviště fungovalo:
Poprava se konala na zařízení, které se skládalo z asi 3metry dlouhého, 60cm širokého a 5cm tlustého prkna. Prkno bylo zakopáno jedním koncem do země, takže stálo a na tom prkně byl v horní části upevněný hák. Ten sloužil jen k zavěšení popravovaného, který měl na sobě jakési popruhy (něco jako u padáku) a vlastní provaz měl navlečený na krku a konec tohoto provazu byl provlečený skrz otvor v horní části prkna na druhou stranu. Ten konec provazu drželi katovi pomocníci. Po povelu k vykonání popravy vystoupil kat po schůdkách k popravovanému a úderem na sponu těch popruhů se tyto rozeply a popravovaný zůstal viset za lano, které měl kolem krku a katovi pomocníci pak ještě za ten provaz zatáhli. Tím došlo k přetržení vazu a k okamžité smrti.

Herta je pochována na Jihlavském hřbitově, ale hrob už zanikl. Osobně jsem se tam byl podívat.

obrázek

A teď k samotné keši:
Pro odlov se budete muset vydat na krátkou procházku po Třešti.
U každého Stage by mělo být bezproblémové parkování, ale u Stage 2 radši parkovací hodiny do auta.

Stage 1:
Dům kde Herta Kašparová bydlela.
Na těchto souřadnicích:.

N 49° 17.899
E 015° 28.602

Zjistěte počet jmen.
Je to indicie A


Stage 2:

Vězeňský dvůr.
Přístupné s časovým omezením. Každý den v týdnu od 8,00 do 18,00 hod., o víkendu by mělo být také otevřeno ve stejný čas, ale někdy se stane, že není..

N 49° 17.423
E 015° 29.019

B = počet oken na budově radnice z přední strany (bez sklepeních)..
C = počet popravených občanů.

Finále:
D = A+B+C
N 49° 17.D*10+9
E 015° 29.D*4-14


Download listing in English:
Rapidshare.com
Hellshare.cz
Czshare.com
Ulozto.CZ
Edisk.cz
Euroshare.eu
Fastshare.cz
Password: Herta


Na závěr:
Tímto bych chtěl velmi poděkovat všem lidem, kteří mi pomohli a podíleli se na realizaci této Kešky. S jejich svolením a podporou, jsem Kešku pro Vás uskutečnil.
Jmenovitě:
Mé rodině za to, že mi umožnila práci na tomto projektu.
Městu Třešť.
Městské Knihovně Třešti.
Muzeu Třešť.
p. Jan Vybíhal – autor knihy Třešť 1945.
p. mgr. František Bukvaj – učitel a historik z Třeště.
p. Paralová - pamětnice z Třeště.
p. Jaroslav K . – pamětník a rodák z Třeště.
Překlad: p. Jana Mindlová – Anglický Jazyk.(Třešť)
Dále čerpáno z knih: Kronika květnových dnů - Josef Mottl.
Třešť – včera, dnes a zítra – Roman Cílek.
Ještě jednou Vám všem mnohokrát děkuji.

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1: Cnzrgaí qrfxn-pífybixn maámbeaí cbprg ebqvaaýpu pyrah Xnšcnebiýpu
Fgntr 2: 34
Fgntr 3: Gra xbarp cebinmh qežryv xngbiv cbzbpaípv.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.