Jako většina pahorkových vrcholů je i nejvyšší bod Tuhoště ukryt ve vzrostlém lese a ani v zimě, kdy jsou listnáče opadané, z něj není pořádně vidět. U vysokých kopců však pro dobrý rozhled stačí i jejich úbočí.
Tuhošť s poli Na Dílečkách, v pozadí Běleč
Od západu až k severu obepínají úpatí Tuhoště pole. Stoupají z mělkého údolí Lhovického potoka vzhůru do svahů až do míst, kde je už výhodnější ponechat les než se na kamenitém svahu snažit cokoliv vypěstovat. Ještě v polovině minulého století bylo dnes jednolité pole táhnoucí se ke Lhovicím tvořeno desítkami úzkých proužků, které daly této lokalitě jméno – Na Dílečkách. Každý pruh nezcelených polí byl osázen podle potřeb vlastníka a políčka dohromady tvořila mozaiku mnoha odstínů a barev. Jen od lesíka u kešky k silnici spojující Lhovice se Švihovem byste tenkrát napočítali 16 mezí, které poskytovaly ptákům i další zvěři úkryt. Středem dnešního velkého lánu procházela cesta do Mezihoří ústící u Panského rybníka, které jednotlivým hospodářům zajišťovala přístup k jejich políčkům.
Drobná políčka, cesta i meze zmizely, zbylo jen velké pole a krásný výhled. Na rozdíl od nedaleké Lavičky na Stramchyni s výhledem na hraniční hřeben se od této kešky podíváte na opačnou stranu, na Přešticko. Při pohledu od keše budete mít blízké Lhovice jako na dlani. Boční dominantu výhledu tvoří po levé straně pás Vřeskovického lesa táhnoucí se od Spáleného vrchu (schovaný mimo výhled) ke Stříbrnici (tu uvidíte, je nad kravínem, který zajišťuje zvukovou kulisu). Na pravé straně je výrazná Stramchyně s pastvinami na západním úpatí.
Mezi těmito kopci se otevírá pohled na Přešticko, ostatně přesně uprostřed výhledu je mohutný kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích. Vlevo od něj vystupuje zalesněný, oblý kopec Řipec západně od Lužan a těsně před lesy vykukuje věž kostela sv. Jana Křtitele ve Vřeskovicích. Vpravo od přeštického poutního kostela je zemědělský podnik u Lužan, dále vpravo mezi stromy samotné Lužany. Za svahy Stramchyně lemuje výhled pás kopců skládající se z Ticholovce, Střížova a polesí Hájsko. Horizont se skládá z polesí Vysoká s rozpoznatelnou Tlustou horou a vpravo nejvzdálenější Radyně.
Kudy ke krabičce
Dobrým výchozím bodem jsou Lhovice, kde lze najít místo k parkování okolo návesního rybníka. Ty s odolnějším vozidlem mohou zkusit zaparkovat podél cesty v okolí waypointu T1 (streetview), ale cesty musí zůstat průjezdné. Cesta vzhůru vede po zeleně značené naučné stezce Švihov a okolí a to až na rozcestí v lese (waypoint T2). Odbočíte vpravo a po vrstevnici obejdete severní hřbet. Zhruba na úrovni kešky končí oplocenka a bohužel na něj navazuje mladý hustý lesík. Buď si skrze tento třicetimetrový pás naleznete cestu (lze to) a nebo jej můžete zkusit obejít.
Prosíme, nezkracujte si cestu přes pole od Lhovického potoka v době, kdy je zaseto: nestojíme o likvidaci krabičky naštvanými zemědělci.
Pahorky pro stonožky
Keška je doplňkem série Pahorky pro stonožky, která vás provede po vrcholech Doubravského hřebenu a blízkých sousedních kopcích. Navštívíte nádherné a původní smíšené lesy, projdete okolo drobných skalek, zavítáte na místa dalekých výhledů, budete moci obdivovat krásné a staré stromy či se zastavit jak poutník u drobných památek na úpatích velikánů. Předpokládáme, že než všechny kešky na Pahorcích naleznete, budete mít správně protažená těla a dostatečně utahané nohy.
(kopie listingu)