Skip to Content

This cache has been archived.

Kartagoo: Hra již dávno není tím, čím bývala na počátku, děkuji za vaší spoluúčast, je čas jít spát..

More
<

127 hodin

A cache by kartagoo a Cibetka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/04/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá mystery cache upozornující na rizika pri outdoorových aktivitách, ke kterým lze priradit treba i geocaching


127 hodin

…náhle pocítil, jak ztrácí rovnováhu a behem okamziku se rítil dolu. Rozhodil ruce v instinktivním pudu, nicméne jeho telo pusobením gravitace klouzalo a padalo stále níz. V adrenalinovém vypetí snad ani nezaznamenal rachot padajícího kamene. Ohromného a tezkého kamene… V tom rachotu zaniknul i jeho vlastní rev.

Píše se duben roku 2003 a mladý Aron Ralston se vydává na výpravu do Utahu, kde chce prozít dobrodruzství v odlehlých skalách Blue John Canyon, mimo dosah civilizace v národním parku Canyonlands. Tím se zacíná roztácet kolotoc deje, o kterém je natocen film, podle nehoz je pojmenován tento poklad..

Film je postaven na skutecné události, pri níz behem nehody ve skalách zůstal osamocený mladý horolezec uveznen padajícím kamenem ve skalní soutesce. Když mu zaseknutý balvan primáckne ruku ke stene skály, zustává zde lapený a nedokáze se z tohoto sevrení vyprostit. Zoufalá situace, racionální uvazování a hlavne velká odvaha a houzevnatost primeje mladého Arona k vyjimecnému cinu – ruku si sám amputuje a tak se osvobodí z kamenného sevrení skal. Zmrzacený, ale zivý se vrací zpet k civilizaci.


Mohlo této výjimecné a tragické události predcházet neco, co by ji zabránilo ci alespon nejak zmírnilo rozsah techto fatálních skod?
A práve nad touto otázkou se zamýslí tato mystery cache..

Vsichni, kterí hledáme poklady, casto vyrázíme na výlety ci výpravy. Po mestě, do prírody, nekdy i do podzemí. V kazdé lokalite, byt nejsme exotickou zemí, nás muze neco postihnout nebo se znenadání muze objevit nejaká komplikace. Pri odlovu pokladu ukrytého poblíz kanalizacní síte nás asi napadne udelat si prohlídku tohoto technického díla. Muzeme ale být náhle prekvapeni bouri a prudkým lijákem, který zaplní kanalizaci behem krátkého okamziku a náhle jsme bez moznosti úniku z podzemního labyrintu. Napadlo Vás, ze v podzemí lze „chytit“ tezkou infekci?.
Pri lezeckých technikách mohou zase nastat ruzné komplikace – pády a ztráta vedomí, zlomeniny. Behem pruzkumu stol ci podzemních objektu se lze také zranit, ztráta svetla pak bude znamenat velký problém. Všechny tyto vyjmenované a jiné aktivity mohou mít za následek v krajním pripade smrt! Je vsak mozné udelat pred výpravou neco, co by alespon mohlo zmírnit urcité fatální a casto nezvratné dusledky techto nepredvídaných okolností?(kartagoo a BosTonPonTifeX behem sestupu do hradní studny na Tocniku)

V první rade je vhodné predem si naplánovat program trasy a pokud to mozné není napr. z duvodu rychlé akce v rámci xTF, tak alespon mít pripravené základní vybavení na cestu sebou. V kazdém prípade je vhodné a i prímo zádoucí dát blízkým (rodice, sourozenci), kamarádkám i kamarádum informaci, kam se vlastne chystáme. Jestlize se chystáme na „neco velkého“ , uveďte lokalitu, kam se chystáte i nastinte casový pruběh akce (od kdy do kdy). Pri ceste do podzemí, zvláste pak zátopového, si zjistete informace o pocasí, zda neprijdou bourky a prívalové deste, pokud máte mobilní pripojení na internet, jiste není na skodu mrknout se na bourkový a srázkový radar. Jakékoliv podzemí vyzaduje alespon elementární znalosti, jak se v nem chovat. To znamená vhodné oblecení, svetlo sebou, pokud mozno i náhradní a taktéz i zálozní zdroje elektrické energie. V podzemí se mohou vyskytovat nebezpecné dulní plyny. Setkání s nimi je nepostrehnutelné a muze koncit smrtí! Málokdo má detekcní zarizení na prítomnost techto plynu, aby si mohl dovolit "pátrání" v pro nej neznámé stole. V kanalizacní síti se muzete infikovat nebezpecnými puvodci nemocí! Jiste nebude na skodu mít sebou i izotermickou fólii a alespon základní lékárnicku. Ta se ostatne hodí vsude.
Pokud se pohybujete po prírodě a jste alergictí na vosí ci vcelí bodnutí, úcinná antihistaminika sebou!
Pri lezení na stromy ci skály dochází k pádum, muze i stát, ze v sedáku omdlíte a pokud se náhodou nezraníte pádem, po nekolika minutách dochází k omezení krevního obehu a následne pak i k embolii. Umíte kolegu lezce bezpecne a hlavne rychle dostat z vysky na zem? Umíte vubec kvalitne poskytnout první pomoc? Zkouseli jste nekoho zraneného nebo v bezvedomí dopravit kilometr z místa nehody k nejblizsí komunikaci? I o tom muze být to bezstarostné „vyrazit na bezva akcicku…“

Co tedy udeláme pro to, abychom riziko ve vsech techto oblastech eliminovali na co nejmensí moznou míru?


Dejte vzdy vedet známým, kam se chystáte a v jakém casovém rozsahu!
Plánujte cestu a její nápln s ohledem na pocasí a rocní dobu!
Noste sebou nabitý mobilní telefon a malou lékárnicku, víceúcelový kvalitní nuž se také muze hodit.
Do podzemí si sebou vezměte spolehlivé hlavní svetlo, k nemu dalsí zálozní a také náhradní zdroje energie. Pokud je k dispozici ochotný pruvodce - profesionál, využijte jeho nabídky!
V prípade, ze trpíte zdravotními obtízemi, noste sebou príslusné léky!
Prizpusobte cinnost své fyzické a psychické kondici! Hrbitovy jsou plné hrdinu...
Choďte na nebezpecné akce ve vetsí skupine lidí (minimálně dva), vyuzijte znalosti zkusenejsích kolegu, ne jen kamarádu, kterí tvrdí, ze oni umí... Spolehnete se na profesionála, pokud je jeho rada nebo i cas po ruce, který dokáze predvídat a Vás necemu naucit!
Nepodcenujte cinnost, kterou chcete provozovat a seznamte se s ní co nejpecliveji. Existují metodiky lezení, metodiky, jak se pohybovat v podzemí apod. Seznamte se s nimi dukladně a pozádejte napr. nekoho, kdo se vyzná v lezení, speleologii, aby Vás s problematikou seznámil a treba Vám venoval i osobní cas. Praxe znamená hodne!
Nepodcenujte technické vybavení, jeho kvalitu, pravidelnou kontrolu a techniku vsech rizikových cinností (lezení, speleologie a dalsí) a zrovna tak zásady bezpecnosti pri techto cinnostech!
Nez se prímo pustíte do riskantní akce, premýslejte o mozných rizicích a pokuste se vymyslet nouzové resení pro prípad, ze nastane problém!
Bylo by mozné jeste popsat stovky a stovky situací, návodu, my vsak krome teorie a i pomoci zkusenejsích budeme také pouzívat nás instinkt a zdravý selský rozum a potlacíme-li ducha predvádení a chvástání, jiste obstojíme, pokud se dostaneme pred nejaký drobný problém.

Pro ty vetší problémy tu existují tri telefonní císla a to:

150 HASICI, 155 AMBULANCE, 158 POLICIE.
Vse zastresuje telefonní císlo integrovaného záchranného systému 112.
Neváhejte ho v nouzi pouzít, muze to zachránit zivot vlastní nebo zivot někoho jiného!


Zijeme v krásné zemi, která skrývá pro hledace pokladu mnoho zajímavých a nenapodobitelných míst. Chovejte se při Vasich putováních tak, abyste se mohli i nadále v plné síle a zdraví z techto krás radovat a vynasnazte se, abyste nebyli predlohou pro nový kasovní trhák v kinech.

Poklad si neklade za cíl detailne popsat nebezpecí a metodiku chování v extremních situacích, pouze má být MEMENTEM, jaké situace mohou nastat. Poklad svym naturalistických zpracováním není vhodný pro malé deti!!!

Takze, jak vlastne na kes? Shlédnete-li film stejnojmenného názvu, hned na pocátku, zhruba po 3.minute trvání deje hrdina pri své ceste za dobrodruzstvím projízdí kolem EXITu, kde je císlo ve formátu M61.
Kdyz hrdina dorazí témer k cíli svého putování, tak cca 30 sekund po 8.minute potká osoby. Jejich pocet je písmeno O.
V dalsím deji hrdina začne svuj príbeh prozívat naplno a proto se v levé polovine obrazu zhruba po 16.minute objeví císlo ve formátu LMH.
Po 25.minute filmu, behem jiste napínavého deje se hrdina podívá na hodinky. Je před pulnocí a horní údaj jeho outdoorových hodinek ukazuje císlo NPAG a dolní císlo je CQE.
Po hodine a neco málo pres 10 minut vidíme v záberu skalní stenu s vyrytým jménem Aron Ralston. Nad tím je ještě vyryto numero ve formátu RB-JS (RB pomlcka JS).
No a k výpoctu… nebudu Vás trápit miliony císel, které zde cituji. Vy si jich vyberete jen pár, ale i tak to bude pro Vás casove o neco delsí, nez dát príste vedet své máme, dívce ci manzelce (a naopak), kam se chystáte na cestu. Takze budete potrebovat jen nekolik císel do vzorce:
N49°AB.CDE E013°FG.HIJ přičemž D=E-1 I=Sx2 a F=O+M

Příjemné odlovy Vám přeje kartagoo!

Click to verify coordinates

Inspirováno filmem 127 hodin - do pokladu pro Vás zpracoval: ©kartagoo

Na úvodních souradnicích poklad nehledejte! V miste finále je velmi spatny a promenlivy satelitní signal, i pres nekolikeré zamereni je zde odchylka a tak musíte trochu hledat... Není treba lezt vysoko!!!

Additional Hints (Decrypt)

fxnyav cehein

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.