První, pěší trasa, vede po Česko – Polské hranici na vrchol Sněžníku a podél řeky Moravy se vrací zpět. Délka okruhu je 25 až 30 km. Reálně se dají odlovit všechny keše do kilometru od trasy. Poté ale počítejte s cca 5 kilometry a bohatším výškovým profilem navíc.
Tutu trasu lze projít pouze pěšky. Od KP03 po KP11 je pro kolo nesjízdná, nehledě na to, že vrcholové partie jsou pro kolo zakázané.

Cestou uvidíte:
- Klepý s rozhlednou - polské jméno ho ovšem lépe charakterizuje - Trojmořský vrch
- Malý Sněžník
- chata Pod Sněžníkem
- Králický Sněžník se zbytky rozhledny stržené v r. 1973
- pramen Moravy
- sochu Slůněte u základů Lichensteinovy chaty sbořené v r. 1971
- výhledy na Suchý Vrch a Bukovou Horu (jih), Praděd (východ), Orlické Hory, možná i Sněžku (západ) a Polsko (sever - západ)

Kudy k pokladu.
Výchozí souřadnice a parkoviště jsou Pod Klepáčem (PARK1). Odsud se vydáte po červené TZ na rozcestí Nad Sršňovkou (KP 01). Když se postavíte zády k rozcestníku, tak přes cestu na stromě uvidíte 2 cedule. Součet čísel dá hodnotu A.
Ano, dnes je tato stage jakoby nelogická a zbytečná, ale je to relativně stará multina a nebudu ji předělávat. Vysvětlení i s fotkou je v mém logu z léta 2015
Zde se dáte vlevo na modrou TZ, která vás dovede na hraniční přechod Horní Morava (KP 02), na polské straně z rozcestníku zjistíte indicii B, kterou je údaj, jak je daleko do Boboszowa (číslo 1,23 zapište jako 123).
K další zastávce vrchu Klepáč (KP 03) – rozvodí tří moří dojdete buď po polském zeleném značení nebo po hraničních kamenech. Na jedné z patek rozhledny naleznete indicii C -datum betonování základů rozhledny, ten vyciferujte.
Na dalším rozcestím před Malým Sněžníkem (KP 04) zjistíte indícii D. Jak je daleko k (Hala) Schronisko Pod Snieznikiem, opět čtěte číslo 1,23 jako 123.
Přes Malý Sněžník (KP 05) dojdete až k chatě Schronisko Na Sniezniku (KP 06).
V původní verzi se zde zjišťoval počet drenážních děr v opěrné zdi. Po rekonstrukci je zde ale E + 2 děr a to ještě rozdílných průměrů :(
Nyní tedy zajděte k novému odpočívadlu a na jeho venkovním rohu (nejdál od chaty) pod střechou najdete štítek s indícií E.
Odsud naposled po zelené a později i červené TZ dojdete na samotný vrchol Králického Sněžníku (KP 07). Zde na polské straně pár desítek metrů od zbytků rozhledny stojí obelisk s letopočtem (20. století, dřív tady nic nebylo) = F.
Nyní již budete jen klesat. Po červené TZ přes Pramen Moravy a okolo sochy Slůněte dojdete na odbočku k chatě HS Franciska (KP 08). Zde přejdete na žlutou TZ která vede okolo chaty Sněžná (KP 09). Vlevo nad dveřmi je štít s nápisem CHATA SNĚŽNÁ PB xx = G.
Nyní jste sešli na rozcestí Pod Vilemínkou (KP 10), přejděte přes lávku na levý břeh Moravy a na velkém smrku naleznete žlutou indícii H
Aktualizace 2019: Lávka už není, pro indicii byste museli brodit. Kdo nechce brodit, tak H je počet otvorů v zelených plechových vratech (na stejných souřadnicích). Nová lávka je asi 600 m po proudu.
A teď již to bude procházka kolem vody. Po cca 1,2 km dojdete k Objektu státní hydrologické sítě (KP 11), nelze přehlédnout, počet písmen města POBOČKA je poslední indicie I.
Nyní již máte vše potřebné zjištěné a můžete se vydat pro finálku (L&L 2,5 l), které se nachází někde cestou k výchozím souřadnicím, moc byste si neměli zajít. Kontrolní ciferace indícií = 7

Finální souřadnice naleznete:
N 50° X
E 016° Y
X = [ (B * E) + (F * H) – C - G - H – I ] / 1000
Y= [ (A * D) + (B * C * E) + (G * I) + (84 * H) ] / 1000

Doprava:
Auto - zaparkovat je možno na výchozích souřadnicích nebo v Horní Moravě vedle hospody U Vendy. Tyto 2 parkoviště jsou (06/2012) bezplatná, ostatní jsou většinou vyhrazeny pro hosty daného zařízení.
Vlak - ze zastávky Prostřední Lipka nebo Červený Potok, bohužel tento typ spojení je v poslední době v útlumu.
Autobus – v letní sezóně lze využít cyklobus, který jezdí na konečnou Dolní Moravy. Spoje lze vyhledat na IREDO nebo IDOS.
