Když by se vás nějaké dítě zeptalo, proč se Tišnov jmenuje zrovna a právě Tišnov, dokázali byste mu odpovědět?
Jak tedy vznikl název města Tišnov?
Pověst praví, že toto jméno vzniklo v dobách husitských válek, když Jan Žižka z Trocnova táhl dobývat Moravu. Nevyhnul se ani tehdejší osadě pod horou Květnice a silně ji vyplenil. Jaký byl však jeho údiv, když se po několika měsících toutéž cestou vracel se svým vojskem zpět do Čech a místo očekávaného spáleniště před ním vyvstalo nově postavené městečko! Žižka prý tehdy v údivu vyslovil otázku: “Tys nov?” (Dnes bychom řekli “Ty jsi nový?”). A ta prý dala jméno našemu městečku.
Toto, dle historických, neoficiálních pramenů prohlásil právě na místě uložení této keše. V té době zde byl úžasný pohled na tehdejší domky. Touto pověstí byste snad ukojili zvědavost svých dětí.
Pravdou ovšem je, že první zmínky o Tišnovu se objevují mnohem dříve než vypukly husitské války. Už v roce 1233 je v análech zmiňován Tišnov, i když ne v takové podobě, jak ji známe a používáme dnes. Píše se o osadě Thusnow, později Thussnouich, Tusnovice, Tuschenow aj., od 14.století Tyssnowcz, Tissnowicz, ještě v 19.století se používalo označení Tisschnowitz nebo Tišňov (používání tohoto tvaru je ještě dnes obvyklé, zejména u starší generace lidí, a to z oblasti Blanenska a Kunštátska).
A jak tedy toto pojmenování vzniklo? Znalci se domnívají, že dříve se městečku říkalo Tušenovice. Základem k tomuto slovu bylo sloveso “tušit”, přímo jeho tvar “(je) tušen”. Název Tušenovice pak znamenal “ves lidí Tušenových”.
A jak to, že se z tak dlouhého názvu stalo krátké, dvouslabičné slovo Tišnov? Příčinou bylo pravděpodobně povýšení obce na sídlo s městským charakterem. Městům se totiž jména zakončená na –ice nedávala, a proto tedy došlo ke zkrácení původního tvaru Tušenovice na Tišnov (podobně třeba také dnešní Prostějov se původně jmenoval Prostějovice, nebo Holešov nazývali Holešovicemi).
Zdroj: http://www.vox-cz.cz
Podrobný návod k odlovu keše v osmi bodech:
1. Přijdu na uvedené souřadnice.
2. Dobře se rozhlédnu, zda-li mne někdo nesleduje.
3. Vezmu keš.
4. Zaloguji se do logbooku.
5. Dobře se rozhlédnu, zda-li mne někdo nesleduje.
6. Vrátím keš přesně na původní místo.
7. Dobře se rozhlédnu, zda-li mne někdo nesleduje.
8. Opustím prostor u keše.
Jednoduché, že? Tak vzhůru na lov. :o)
!!! POZOR !!!
!!! Zámek na zdi, vedle dveří, není keš, prosím nešahejte na toto zařízení !!!
!!! K odlovu není potřeba žádné zvláštní nářadí, ani náčiní, jen si prosím vemte sebou propisku. Keš i přes svoje rozměry není určená k výměně jakýchkoliv předmětů !!!
Prosím nepřikládejte ke svým logům fotku keše. Nekažte radost ostatním. Já tu keš vážně znám. Děkuji.