Skip to Content

<

ANNAberg

A cache by MirekKaiser Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/10/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá tradiční cache vás zavede na návrší nad obec Lnáře k nově opravené kapličce sv. Anny

Kaple sv. Anny - Lnáře

Roku 1702 založila majitelka panství Lnáře Zuzana Terezie Renata Černíková z Martinic na návrší za zámeckým parkem vrcholně barokní kapli k poctě ukřižování Ježíše Krista zvanou Kalvárie.  Podle nedoložených informací vedla ka kapli od zámku cesta lemovaná po obou stranách alejí vzrostlých stromů. Roku 1840 byla kaple přestavěna v klasicistím stylu a nově zasvěcena sv. Anně na počest Anny de Arvay, manželky tehdejšího majitele Lnář hraběte Klementa Václava Linckera z Uctenvicku. V sousedství kaple vznikl soubor hrázděných hospodářských a obytných budov ve Švýcarském stylu. Areálu se proto většinou říkalo Švýcarna nebo podle zasvěcení kaple "Annaberg", hora sv. Anny, dnes Anín.
V současné době je kaple (roku 2011) opravena a objekt je volně přístupný. Ke kapli se dostanete krátkou procházkou po polní cestě od nedaleké silnice, kde můžete zanechat vozidlo. Kdo se rád projde, může nechat vůz u zámku a projít se kolem zámecké zahrady. 


Additional Hints (No hints available.) 

Find...

614 Logged Visits

Found it 590     Didn't find it 9     Write note 4     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 7     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 66 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.