Skip to Content

<

Torfowisko pod Zieleńcem

A cache by Lupix, Enigmatix Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/28/2012
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Torfowisko pod Zieleńcem rezerwat przyrody


Rezerwat położony jest w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich, we wschodniej części Sudetów Środkowych,około 2,1 km na wschód od dzielnicy Dusznik-Zdroju - Zieleńca.

Rezerwat został utworzony w 1954 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Monitor Polski z 1954 r., Nr 22, Poz. 358). Jest to rezerwat o powierzchni 156,8 ha, utworzony dla ochrony ciekawych i rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinych. Rezerwat utworzono głównie dla zachowania i ochrony naturalnego torfowiska wysokiego z brzozą karłowatą Betula nana. Torfowisko położone jest na zachodnim zboczu Bieśca na wysokości 760 m n.p.m.. Miąższość torfu przekracza miejscami 3-10 m. Podłoże torfowiska tworzą nieprzepuszczalne skały: margle i piaskowce usadowione na gnejsach, ukształtowanie terenu jest niemal poziome, a obszar torfowiska leży dokładnie na wododziale pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Północnego, obszar jest częściowo bezodpływowy. Z okolic torfowiska wypływają źródliskowe potoki Dzikiej Orlicy. Przepływające przez rezerwat strumienie mają wodę zabarwioną na ciemnoczerwony kolor. Związane jest to z wypłukiwaniem z torfowiska kwasów humusowych. Mimo to woda nadaje się do picia. Woda w potokach rezerwatu ma kwaśny odczyn, jej pH wynosi 3,8-4,0.

Można zobaczyć różne rodzaje ciekawych roślin z żurawiną do roślin mięsożernych, takich jak rosiczka (Drosera rotundifolia), odmiany mchu i torfu (Sphagnum), brzoza karłowata (Betula nana) lub sosny (Pinius uliginosus). Stąd można spotkać zwierzęta, zwłaszcza różne gatunki motyle i ważki, ale głuszec (Tetrao urogallus) i bocian czarny (Ciconia nigra).

Spacer ścieżką przyrodniczą trwa około godziny. Tablice informacyjne na jej trasie wyjaśniają proces powstawania torfu i podają inne ciekawe informacje o temat tym wspaniałym miejscu. Na skraju torfowiska znajduje się miejsce odpoczynku z wiatą i miejsce na ognisko, gdzie można odpocząć i upiec kiełbaski, na przykład na obiad.

W miejscu wskazanym przez współrzędne startowe znajduje się ogólnodostępna drewniana wieża widokowa, która spodoba się nie tylko dorosłym..

Warunki uznania wpisu w logu:

Możesz od razu dokonać wpisu. Ze względu na prostotę pytań nie potwierdzam prawidłowości odpowiedzi, ale odezwę się gdyby były niepoprawne. Proszę o wpis do logu i wysyłkę odpowiedzi tego samego dnia - dla uniknięcia pomyłki. Odpowiedzi na poniższe pytania proszę przesyłać na mój adres e-mail: lupixcz@centrum.cz

1. Od ilu do ilu metrów waha się miąższość torfu w tym torfowisku?

2. Proszę opisać proces powstawania torfu.

3. Jeśli jesteś spostrzegawczy, na pewno zauważysz, że niektóre tablice informacyjne ścieżki przyrodniczej opisują miejscową florę. Podaj dokładną nazwę przynajmniej jednej rośliny, którą znajdziesz na przystankach nr 2, 6, 7, 8.

W logu możesz umieścić swoje zdjęcia z miejsc, które najbardziej Cię zainteresowały.

Porada: mający ochotę niech udadzą się dalej zielonym szlakiem turystycznym i na własnej skórze doświadczą drewnianych kładek i niby-kładek :)
___________________________________________________________________________________Přírodní rezervace rašeliniště Torfowisko pod Zieleńcem
Největší rašeliniště v Orlických Horách Torfowisko pod Zieleńcem ( Topielisko a Czarne bagno ), jehož vrstva zbarvené rašelinné slatiny se pohybuje od 3 do 10 metrů, leží v nadmořské výšce 760 m. n. m.. Přírodní rezervace o rozloze 156,8 ha byla vytvořena v roce 1954 za účelem ochrany a zachování přírodního rašeliniště s břízami trpasličími Betula nana. Krajina bažin je někdy přirovnávána k arktické tundře či sibiřské tajze. Jeho stáří se odhaduje na 7600 let. Vzhledem připomíná rašeliniště Evropu v době ledové.

Rašeliniště na sever od zelené turistické stezky, kterou Vás chceme provést, se jmenuje Topielisko, na protilehlé straně pak Czarne bagno (Černé bahno). Cesta vede přibližně po rozvodí dvou moří - Topielisko odvodňuje Dušnická Bystřice do Baltského, Černé bahno Divoká Orlice do Severního moře.

Můžete zde vidět rozmanité druhy zajímavých rostlin od brusinek až po masožravé rostliny jako rosnatka okrouhlolistá ( Drosera rotundifolia ), rozmanité druhy mechů a rašeliny ( Sphagnum ), bříza trpasličí ( Betula nana ), nebo borovice bahenní (Pinius uliginosus). Ze zvířat zde potkáte zejména rozmanité druhy motýlů a vážek, ale i tetřeva hlušce (Tetrao urogallus) nebo čápa černého (Ciconia nigra).

Jak se sem dostat :
Dostat se sem není těžké. Autem můžete do Orlického Záhoří, kde je býv.přechod a hned na křižovatce v Mostowicích se dáte do leva.Hlavní silnicí stále dále až před Zieleniecem odbočíte silničkou do lesa a zhruba po 2km dojedete na malé parkoviště. Odtud vede zelená značka až k rezervaci. Je možné také z české strany pěšky. Ze Šerlichu po modré do Zieleniece a tady už po zelené do údolí a k rezervaci.Procházka rezervací zabere zhruba hodinku. Naučná stezka vás provede procesem tvorby rašeliny a jinými zajímavými informacemi o tomto úžasném místě.

Na okraji rašelinišť je také odpočívadlo se srubem a s ohništěm, kde si můžete odpočinout a například opéct buřty k obědu.

Na úvodních souřadnicích se nachází volně přístupná nová dřevěná rozhledna, která se bude líbit nejen dospělým.

Podmínky pro uznání logu:

Logovat můžete ihned. Vzhledem k jednoduchosti otázek nebudu potvrzovat správnost odpovědi, ale ozvu se, pokud by byly chybné. Prosím odpovědi a log posílejte ve stejný den, aby nevznikal zmatek. Následující otázky zašlete na můj email: lupixcz@centrum.cz

1. Od kolika do kolika metrů se přibližně pohybuje vrstva zbarvené rašelinné slatiny v tomto rašeliništi?

2. Napište mi proces vzniku rašeliny.

3. Budete-li pozorní, určitě si všimnete, že některé tabule naučné stezky popisují místní floru. Napište mi přesný název alespoň jedné rostliny, kterou najdete na tabulích č. 2, 6, 7, 8 naučné stezky.

K logu můžete přiložit svoji fotku z míst, které Vás nejvíce zaujala.

Typ: Pro ty, kteří mají rádi dobrodružství doporučujeme pokračovat dále po zelené a užít si na vlastní kůži dřevěné lávky-nelávky :)

___________________________________________________________________________________
Torfowisko pod Zieleńcem, The Peat Moor Natural Reservation


The biggest peat moor in Eagle Mountains (Orlické hory) is called Torfowisko pod Zieleńcem ( Topielisko a Czarne bagno ) and it lies 760 metres above the sea level. Its layers of coloured peat moor are thick from 3 to 10 metres. The National reservation spreaded on 156,8 ha was established in 1954. Its purpose is to protect and preserve the natural peatsurroundings with dwarf birches betula nana. This land of moor is sometimes compared to the landscapes of Ice age Europe..

The peat moor situated on the north side of the green turistic track, which we want to show you today, is called Topielisko, on the opposite site lies Czarne bagno. The green track will leed you on border of 2 sea – watersheds. Topielisko is dewatering the river Dusnicka bystrice into the Baltic Sea, Czarne bagno is dewatering the river Divoká Orlice into the North Sea.

You can find here also many kinds of interesting plants, from cranberries to carnivorous plants such as Drosera rotundifolia , different kinds of mores and peats, dwarf barches or Pinus uliginosus pines. From animals you can meet here various kinds of butterflies and dragonflies but also heath-cocks (Tetrao urogallus) or black storks (Ciconia nigra).

The wolk through peat moors will takes an hour. Educational trail will lead you through the process of peat formation and will give you other interesting information about this wonderful place. There is also the rest-landing place with log cabin and fireplace. So you can use it for example to make some nice baked lunch.

At the initiative coordinates you can find the wooden view-tower which will be surely appreciated not only by adults.

Tasks needed for the login acceptation:

Go ahead with your logs, you do not need to wait for my confirmation by email, I will let you know just in case of wrong answers. To avoid misunderstandings please send the answers and logs in the same day at lupixcz@centrum.cz.


1. Between how many metres approximately can be the thickness of the coloured peat moor layers in this peat moor reservation?

2. Describe the process of the peat moore forming.

3. If you will observe the surroundings, you will surely notice that some of the educational-trail – boards are describing the local flora. Send me a correct and full name of at least 1 plant, which you can find e.g. on boards nr. 2, 6, 7, 8.

You can also send me a picture of the place, which you liked the most with your answers.


Tip: For those who like adventure we recommend to go further and follow the green turistic track. You will experience the wooden footbridges „on your own skin“


free counters

Additional Hints (Decrypt)

Bqcbirqv anwqrgr:1. i yvfgvath, 2. tbbtyr/jvxvcrqvr, anhpaá gnohyr, 3. Anhpaá gnohyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.